Forum

Windows Lisanlama M...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Lisanlama Modelleri Hakkında

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

İyi akşamlar arkadaşlar.

Çalıştığım şirkette 40 kadar pc 5 kadar laptop ve piyasada da 25 kadar laptop bulunmakta.

Lisanları malum sıkıntının kaynağı karışık durumda, Xp home oem ağırlıklı ki yaklaşık 30 kadarı öyle.

Diğerleri kimisi win7 home basic kimisi, win 7 home premium box bir kısmı win 7 pro box bir kısmı win 7 pro oem bir tane win7 oem ultimate bir tane server 2008 std r2 (ki bu 4 adet cal ile beraber alındı galiba value lisans yada open lisans tam emin değilim) Officelerinde yarısı 2007 box yarısı  2010 box standart ve ya home and business.

Yapı lisans konusunda gördüğünüz gibi karmakarışık

Ben bunu bir düzene sokmak istiyorum. İstediğim sürüm işletim sistemini kullanacağım kurabileceğim xp veya win 7, donanım bağımsızlığı sağlayacak, ben freedos laptop yada pc aldığım zaman yeni lisans alıp ekleyebileceğim, ıskartaya çıkan makinaların lisanslarını yenilerinde kullanabileceğim bir yapı varmı?

Bu yapıya geçerken mevcut lisansları kurtarabilirmiyim, hangileri upgrade olur olmaz çöpe gider?

Takribi maliyet nasıl çıkar ?

Ayrıca Terminal (thinclient ve ya ncomputing) sistemlerdeki lisans bedellerinde windows her cihaz (daha doğrusu user) için cal bedeli ödeniyor bildiğim kadarıyla, Peki server win7 pro olursa cal lisans bedeli yokmu yada nasıl oluyor bunda. Vspace yazılmı buna müsade ediyor ama microsoft müsade ediyorumu.

Sorularımı cevaplandırırsanız çok sevinirim. Forumda araştırma yaptım ve tam çözümleri bulamadığım için konu açıyorum. Şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 08/11/2012 21:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

İlk sorunun cevabı Open lisans.
Microsoft'un sitesinden bilgi alabilirsiniz 3 tip open lisanslama modelinden biri seçilebilir. Zaten sizin yapınıza adetler sebebiyle uyacak bellidir.
Box lisans bir nebze donanım bağımsızlığı sağlar. Farklı donanım'a aynı anda olmamak koşuluyla kurulabilir ancak aktivasyon sınırı var devamlı değişiklik yapılamaz.
Open lisanslamaya geçtiğiniz de bildiğim kadarıyla home sürümleri lisanslamamış oluyorsunuz. Tüm cihazlar anlaşma kapsamına alınmak durumunda tabi.
Open lisans sizin sayılarınız için maliyetli kaçabilir düşük adetler de cihaz başına box lisansdan pahalıya gelebiliyor.
Win7 Pro server olamayacağı için CAL durumu yok Microsoft bağlanan her cihaza lisans görmek ister. Server Os kullanarak terminallere CAL lisanslama ile halledilebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2012 21:23

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

konuyu yanlış yeremi açtım yada hatalı giriş falanmı yaptım.

konu hakkında bilgilendirme yapabilecek kimse yokmudur acaba. 

Edit: pardon atılan mesajı görmedim. 

Gönderildi : 10/11/2012 13:29

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlk sorunun cevabı Open lisans.
Microsoft'un sitesinden bilgi alabilirsiniz 3 tip open lisanslama modelinden biri seçilebilir. Zaten sizin yapınıza adetler sebebiyle uyacak bellidir.
Box lisans bir nebze donanım bağımsızlığı sağlar. Farklı donanım'a aynı anda olmamak koşuluyla kurulabilir ancak aktivasyon sınırı var devamlı değişiklik yapılamaz.
Open lisanslamaya geçtiğiniz de bildiğim kadarıyla home sürümleri lisanslamamış oluyorsunuz. Tüm cihazlar anlaşma kapsamına alınmak durumunda tabi.
Open lisans sizin sayılarınız için maliyetli kaçabilir düşük adetler de cihaz başına box lisansdan pahalıya gelebiliyor.
Win7 Pro server olamayacağı için CAL durumu yok Microsoft bağlanan her cihaza lisans görmek ister. Server Os kullanarak terminallere CAL lisanslama ile halledilebilir.

microsoft open lisansta yazılım güvencesi adı altında resmen soygunculuk yapar gibi yıllık aidat sistemi getirmiş anladığım kadarıyla. Freedos makinelere alınan lisansları yazılım güvencesi ile ayrıca paketlersen sana donanım bağımsızlığı sağlıyor. tamam upgrade ve downgrade hakkı veryor bu paketle ama ben onu istemiyorum.

ayrıca vspace konusunda server os olmadan cal lisanslamaya gerek yok dediniz eyvallah ben pro işletim sistemine vspace kurup n computing sistemine geçsem terminal başına cal ödeme gibi bir durum yok doğrumu anladım.
peki microsoft bu vspace yazılımlarına neden prolarda izin versin resmen gelirini baltalıyor doğrumu. yorumunuzu bekliyorum. saygılar. 

Gönderildi : 10/11/2012 13:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Soygunculuk olarak görmeyin malum Microsoft ürünleri kullanmaya mecbur değilsiniz. Mecburiyet ihtiyacı hissediyorsanız ücretleri budur bunu kabul etmek durumundayız. Dünya da OS geliştiren firmaların sayısı belli, geliştirmenin ne denli büyük bir operasyon olduğu belli. Bu bahsedilen imkan terminal sayısı fazla olan firmalar için bir gereklilik üzerine var malum NT dönemin de yoktu ancak o seçeneklerde ki imkanlara ihtiyaç duyabilen kurum ölçekleri mevcut idi.
Donanım bağımsızlığı istiyorsanız sizin için uygun lisanslama kutu lisanslama olabilir malum OEM lisans donanım bağımlıdır (donanım faturası bağımlıdır da). Adetleriniz son kullanıcı için yüksek olduğundan bunları kendiniz temin etmeye çalışmayın bir Microsoft partneri ile çalışın büyük ihtimal çoklu adetlerde indirim alabilirsiniz tabi kurumsal yani Profesyonel sürümleri seçmelisiniz.
Son konu da beni yanlış anlamışsınız "Microsoft bağlanan her cihaza lisans görmek ister" demiştim zaten. W7 de cal durumu olmaması size bu imkanları lisansız kullanma imkanı sunmayabilir bunu ifade ediyorum. Böyle yetenekleri sunan firmaların lisans ihtiyacı duymazsınız benzeri ifadeleri önemli değil çoğunluğu böyle lanse ediyor. Buna Microsoft ne diyor o önemlidir. Bu konuyu Microsoft destek hattına telefon ile sormanız emin olma noktasında yeterli olacaktır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2012 21:39

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ibrahim bey ilginiz ve yanıtlarınız için teşekkür ederim. vakit ayırdınız. tartışma açmak istemiyorum ama microsoft'un lisanslamadaki fiyatlar değilde lisanlama politikası konusnda çok doluyum. oralara hiç girmiyeyim. tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/11/2012 12:55

Paylaş: