Forum

Microsoft Sam Ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft Sam Çalışması

14 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
565 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar iyi haftasonları.sistemimizde 24 pc aktif çalışır durumda.makinalarda wxp pro kurulu ancak henüz lisans alamadık.ofis olarak 21 adet ofis 2010 home&bussines kutuları aldık ama yerine 2003 ler kurulu...2 adet server var.ikisindede 2003 standart kurulu , lisans olarak da oem 2003 stndrt ve 2008 rock ( serverla beraner alınan ) .Geçtiğimiz hafta microsoftdan aradılar ve sizdeki lisans bilgilerinde bi tutarsızlık var dediler.akabinde microsoftun avukatından bir yazı geldi ve sonrasında ypatığımız görüşmede sizi bir sam danışmanının kontrol etmesine karar verdik dedi.Şimdi bu danışman gelince ne ypaacak ? benim neler yapmam lazım ,fikri olan arkadaşlarımın önerilenrini bekliyorum.ayrıca bu panikle windows xp leri lisans altına alsın diye windows genunie kit diye bişey de sipariş ettik.oda microsoftdan red yemiş . yani firmamınza sipariş çıkmamışlar.buda nedemek bilmiyorum...

teşekkürler

Gönderildi : 17/12/2011 17:24

(@OMERYILDIRIM)
Gönderiler: 168
Reputable Member

benim bir arkadaşımda aynı sorun olmuştu orjinal lisanslı ürünler hariç lisanssızlara linux kurarak gelen kişiyi pasifize ettiğii bana söylemişti ama bu baya önce olan bir durumdu şimdiki durum nedir bilemem. ama yasal cezası ağır diye biliyorum.

Gönderildi : 17/12/2011 19:02

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Arkadaşlar iyi haftasonları.sistemimizde 24 pc aktif çalışır durumda.makinalarda wxp pro kurulu ancak henüz lisans alamadık.ofis olarak 21 adet ofis 2010 home&bussines kutuları aldık ama yerine 2003 ler kurulu...2 adet server var.ikisindede 2003 standart kurulu , lisans olarak da oem 2003 stndrt ve 2008 rock ( serverla beraner alınan ) .Geçtiğimiz hafta microsoftdan aradılar ve sizdeki lisans bilgilerinde bi tutarsızlık var dediler.akabinde microsoftun avukatından bir yazı geldi ve sonrasında ypatığımız görüşmede sizi bir sam danışmanının kontrol etmesine karar verdik dedi.Şimdi bu danışman gelince ne ypaacak ? benim neler yapmam lazım ,fikri olan arkadaşlarımın önerilenrini bekliyorum.ayrıca bu panikle windows xp leri lisans altına alsın diye windows genunie kit diye bişey de sipariş ettik.oda microsoftdan red yemiş . yani firmamınza sipariş çıkmamışlar.buda nedemek bilmiyorum...

teşekkürler

Denetmen Gelecekse Muhakkak Gelir Ama Bu Süreyi Bilemeyiz Yanlız Şöyle Bir Durum Var Yasal olarak Yükümlülüklerinizi Yerine Getirin 2010 Varsa 2010 kurun xp'lerin Yerine Artık win7 Ye Geçin Sunucularınızda 2003 Olan Makinanın Görevi Nedir Bilmiyorum Ama Erişim Lisansları Ve Terminal Server Kullanıyorsanız Terminal Server Lisansları Varmıdır . Bunların Hepsi Birer Etken Bunun Dışında Microsoft Ceza Kısmı İle Kendi İlgilenmiyor BSA İlgileniyor Muhakkak BSA Ekipleri İle Geleceklerdir Sen Bence Sistemini Lisansla Yasal Yükümlülüklerini Yerine Getir. Win7 Kit Al Win7'ye Makinalarını Upgrade Et. Bu Sıkıntıdan Kurtul. 2008 Server İçin İse 2003 Kullanma Sebebin Geçerlimi Bilmiyorum Ama 2008 üzerindeki Lisans Oem İse Aynı Ürün Grubunun(Örn. Standart ise Standart) Alt Sürümünü Kullanabilirsiniz. Başarılar Dileriz.

Gönderildi : 17/12/2011 19:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bsa ile geleceklerini düşünmüyorum , çünkü yazıyı gönderen avukat siz üretim yapıyorsanız amerikaya yapacağınız ihracatlarda gümrüklerde sizden yazılımlarınızın lisanslı olup olmadığı surulacaktır.eğer lisansınız yoksa abd kapılarında ürünlerine el bile koyulabilir.oyüzden microsoft çözüm ortağı bi sam şirketi sizi kontrol edecek.uygun olmayan yapınız varsa sizi yönelndirecek.aksi bi durumda cezası var felan dedi.bakalım pazartesi o şirketi tekrar arayacağım.önce bi takım teknik bilgiler isteyecekmiş .pazartesi gelişmeleri paylaşacağım.

Gönderildi : 18/12/2011 19:11

(@Anonim)

Bsa ile geleceklerini düşünmüyorum , çünkü yazıyı gönderen avukat siz üretim yapıyorsanız amerikaya yapacağınız ihracatlarda gümrüklerde sizden yazılımlarınızın lisanslı olup olmadığı surulacaktır.eğer lisansınız yoksa abd kapılarında ürünlerine el bile koyulabilir.oyüzden microsoft çözüm ortağı bi sam şirketi sizi kontrol edecek.uygun olmayan yapınız varsa sizi yönelndirecek.aksi bi durumda cezası var felan dedi.bakalım pazartesi o şirketi tekrar arayacağım.önce bi takım teknik bilgiler isteyecekmiş .pazartesi gelişmeleri paylaşacağım.

Olayı abartmışlar gümrükte öyle bir olay olmaz. Sizden istedikleri lisanalarınızı tamamlama için çalışma. birisi gelecek yada gönderilecekse yada siz görevlendirecekseniz olay.

Gönderildi : 19/12/2011 00:17

(@seyfullahtanriverdi)
Gönderiler: 362
Honorable Member

Merhaba aynı olay şuan benimde başımda. Benden bir firma seçmemi istediler. Firmalar arasında hangisini seçeyim sizce. Konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. İlgili lin aşağıdaki gibidir.

http://pinpoint.microsoft.com/tr-TR/companies/search?fs=100113&q

Burdan birtane firma seçmem gerekiyormuş. Bu işin finansmanlığını microsoft karşılıyormuş.

Gönderildi : 20/04/2012 13:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Microsoft kullanıcı dostu bu nedenle çekinmenize gerek yok. Ben davet ettim bir seferinde lisansları , faturaları v.s. önlerine koydum gezme gereği bile duymadılar firmayı gezselerde zaten lisans konusunda winrar programlarımız bile lisanslı :)) Yani gelen kişi sizden kaç pc olduğu bunlardaki lisans sayıları v.s. onları soruyor.Problem yoksa zaten belgelendiriliyorsunuz, problem varsa eksikleri aşmanız konusunda çözüm sunuyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/04/2012 16:21

(@seyfullahtanriverdi)
Gönderiler: 362
Honorable Member

Rıza bey bilginiz için çok teşekkür ederim. İnanın biraz rahatladım.

Gönderildi : 20/04/2012 16:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ben teşekkür ederim Microsoft ile Bsa biraz farklı üsluplere sahip bu nedenle rahat olun.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/04/2012 16:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

kesinlikle viva .!

Gönderildi : 28/04/2012 02:16

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sam ortaklarından gelen kişiler tüm sistemi baştan sona gezip tek tek elimizdeki envanterde olup olmayan lisanslara baktılar.sonuç olarak dün microsoft türkiyeden duvara asılabilecek bir sertifika gönderildi.bu sertifikida " bu işletme sam denetiminden geçmiştir.1 yı süreyle geçerli olup bilgisayar adetleri artmadığı sürece ikinci bir denetmleye gerek yoktur " yazıyor.viva bu konuda profesyonel !

Gönderildi : 29/04/2012 11:56

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

Seyfullah Bey;

Sam çalışması ile ilgili INTERCOMP BILGISAYAR destek alabilirsiniz.

http://www.intercomp.com.tr

0212-222-57-45

Gönderildi : 29/04/2012 17:29

(@abdurrahimbayraktar)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Merhaba,

SAM danışmanı sadece microsoft lisanslarını mı kontrol ediyor? Diğer yazılımlara bakıyor mu?

Gönderildi : 16/05/2012 12:21

(@Murat_Yilmaz)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Sizden bilgi isteyen firma BSA tarafından yetkilendirilmiş Microsoft ürünlerini satan ve danışmanlık hizmeti veren bir firma ise İstenen bilgi ve belgeleri göndermenizde fayda var.

Microsft ve BSA öncelikli olarak müşterinin niyetine göre hareket eder. Lisanlarınızda ya da belgelerinizde eksiklik ya da tutarsızlık var ise bunların tamamlanması ya da düzeltilmesini talep ederler.

Siz uyarılara ve istenen taleplere kulak asmaz yok canım bir şey olmaz derseniz BSA avutları ile çay içmeye gelir.

SAM çalışması : Kısaca kurumunuzda kurulu olan yazılımlarla ilgili envanter çalışmasıdır. Kurulacak SAM yazılımı ile tüm bilgisayarlarda kurulu yazılımlar taranır ve lisansları çıkarılır.

eldeki lisanslar ve faturaları ortaya konur. Kurumun ne yapması gerektiği belirtilir. Şu şu ürünleriniz lisanslı, şu şu ürünleriniz lisansssız, ya makineleri ortadan kaldırın ya da lisasnlarını şu tarihe kadar tamamlayın vb.

Bu çalışma başladığında Microsft bilgilendirilir ve çalışma tamamlandıktan sonra lisans gerektirecek bir yazılım kullanılmadığı sürece 1 yıl süre ile BSA ya da başka bir firma sizi aramaz ya da ziyarete gelmez.

Gönderildi : 20/09/2013 13:14

Paylaş: