Forum

Ts lisanslama hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ts lisanslama hk.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
385 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

Şöyle bir şey varmıdır;

Uzun zaman önce test amaçlı kurduğum server 2003 enterpriseyi yapılandırıp denemek istediğin sistemi çalıştırmıştım. Daha sonra 2008 server standard  ve ts lisanslarını aldım.(Open license)  Fakat hali hazırda çalışan sistemi silmek ve yeniden yapılandırmak zor geldiği için enterprise üzerinden ts lisanslamasını yapmıştım. 1 yıldır bu şekilde çalışıyor.

Şimdi ise ticari programlar vb değişecek ve tüm sistemi yeni baştan yapılandıracağız. Bu durumda enterprise üzerinde lisansladığım TSnin lisanslarını bir şekilde alıp yeni kuracağım server 2008 standard veya 2003 standard üzerine aktarmak gibi bir durum olur mu?

Diğer bir sorum ise, sanallaştırılmış bir fiziksel makinede her OS için lisans almak gerekiyor mu? Farzedelim bir fiziksel makine üzerinde 2 adet OS kurulu. Bu 2 OS için lisans almak gerekiyor mu?

Gönderildi : 10/03/2010 21:33

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

1. sorunuzun cevabı eğer elinizde terminal server cal lisansınız var ise bu lisansı yeni kuracağınız servera aktarabilirsiniz.

2. sorunuzun cevabı ise eğer elinizde standart server lisansı var ise her 2 sunucu içinde 2 adet server lisansı al manız gerekir. Eğer Enterprise server lisansınız var ise aynı donanım üzerine 4 adet OS kurabiliyorsunuz.

Gönderildi : 11/03/2010 01:16

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bu ts lisansları nereden alıp aktarabilirim?

Gönderildi : 11/03/2010 22:22

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Lisansları alırken size Open License belgelerini vermiş olmaları gerekir.

Gönderildi : 12/03/2010 12:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

O zaten var da benim kasdettiğim lisansları export/import gibi bir durum var mı idi.

Tşk ederim.

Gönderildi : 13/03/2010 02:53

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

eski sunucunuz ortamda duracaksa eğer Lisans Server olarak ortamda tutabilirsiniz.

Ortamda çoklu TS Server varsa eğer uygulamış olduğumuz Merkezi Lisans server seçimini kullanabilirsiniz. Her bir Ts üzerinde belirli bir TS Lisans server kullanmasını sağlatabilirsiniz.

[img] [/img]

Gönderildi : 13/03/2010 02:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bilgi için teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/03/2010 16:52

Paylaş: