Forum

Zimbra POP3 IMAP ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Zimbra POP3 IMAP ve dış erişim hakkında

7 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,212 Görüntüleme
(@onruzl)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

Centos 8 üzerinde zimbra kurulumu gerçekleştirdim. MX - DNS kayıtları düzgün ve oluşturduğum hesaplar tüm adreslere posta gönderebiliyor ve alabiliyor. Buraya kadar bir sorun yok. Fakat bir posta istemcisi veya smtp ayarları ile bağlanmaya çalıştığımda bir türlü iletişim kuramıyorum. Zimbranın kullandığı tüm portlar firewall tarafında ekli. Web arayüzü sanırım internal iletişim kurduğundan iletişim kurabiliyor ama external ile ilgili sorun olduğunu düşünüyorum. Konu hakkında daha önce benzer bir durum yaşayan var mı? Bir de Zimbra hakkında deneyimli arkadaşlar güvenlik-performans önerilerini paylaşırlarsa güzel bir kaynak olur düşüncesindeyim.

Gönderildi : 25/08/2020 09:40

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Firewall ile kastınız public gateway değil mi ?

Eğer öyle ise centos üzerinde bulunan firewall tarafınıda kontrol etmelisiniz, aktif ise geçiçi olarak pasif hale getirerek erişimleri test edin.

Centos firewall etkin değil ise internal network üzerinde ip:port bilgisi ile erişimi test ederek sonucu paylaşın, bakalım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2020 09:20

(@onruzl)
Active Member
Konu başlatıcı

@turancoskun Merhaba, Centos üzerinde ki firewall da portlar ekli. Devre dışı bırakıp tekrar denedim sonuç aynı. Onun dışında public tarafında ayrı bir firewall bulunmuyor. dışarıdan ip veya server.domain.com a telnet ile de gidemiyorum. VDS in verdiği ip yapılandırmasını kullanıyorum ve servis sağlayıcı herhangi bir porta erişim engeli bulunmadığı bilgisi veriyor.

smtp checker ile gittiğimde veya outlook kıurulumu yapmaya çalıştığımda sertifikayı okuyor ama sonrası yok.

Bu ileti 4 yıl önce Onur UZEL tarafından düzenlendi

Gönderildi : 26/08/2020 10:14

(@turancoskun)
Üye

Yaşadığınız sorun normal değil, mutlaka atlanan bir adım mevcuttur.

Centos üzerinde "netstat -tulpn" komutunun çıktısında neler var ?

Telnet ile smtp veya pop için "telnet vps_ip 25" - "telnet vps_ip 110" çıktıları ile özel değil ise domain adınıda paylaşırsan bakalım.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2020 10:30

(@onruzl)
Active Member
Konu başlatıcı

@turancoskun Acil bir iş için yurtdışına çıkmam gerekti bu sebeple dönüş yapamadım. Müsait olduğunuzda brilikte kontrol etmek isterim. Belirttiğiniz gibi mutlaka atladığım bir şey vardır. Zaten sorunsuz ayağa kaldırırsam konu ile ilgili güncel bir doküman oluşturup paylaşmayı düşünüyorum.

Gönderildi : 28/08/2020 11:35

(@turancoskun)
Üye

Onur bey,

Post içeriklerinde, uzak destek veya inceleme talep edilmesi forum kurallarına aykırı.

Üstte belirttiğim adımların çıktılarını paylaşırsanız, buradan bakalım.

Aksi halde sistem, servislerinizin kontrolünü birebir yaptırmak istiyorsanız, bunun yolu danışmanlık almanızdır.

Gönderildi : 29/08/2020 12:11

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Merhaba.

Centos sunucuya dış ip ile erisilebiliyormu? Erisilemiyorsa,

modemden centos için DMZ tanımı yapmalısınız.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/11/2020 10:32

Paylaş: