Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Xcat Kurulumu

11 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,105 Görüntüleme
(@mehmetgunhan)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Centos 7 kurulu sunucumuz üzerine ibm xcat kurulumu yapacağız. Konu hakkında yardıma ihtiyacımız var. Xcat kurulum ve yapılandırması için bilgisi olan uzmanlarımızdan destek istirham ediyoruz.

Gönderildi : 25/01/2022 23:56

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Bilmiyorum belki kontrol ettiniz ama;

https://xcat-docs.readthedocs.io/en/stable/guides/install-guides/yum/index.html  

https://xcat-docs.readthedocs.io/en/stable/guides/install-guides/yum/automatic_install.html

İlgili makaleler size yardımcı olabilir.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 26/01/2022 09:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Ne yazık ki Türkiye de open source anlamında çok uzman bulmanız zor. Ana problem ülkemizde yetişmiş personelin iyi ingilizce bilmemesi, veya yeni yetişen ingilizcesi olan insanların ise ürünleri bilmemesi. Kesişen insanlar ise ya yurt dışında, ya da zaten kurumsal müşterilerine hizmet veriyor.

Özetle zor bir durum. Kolay gelsin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2022 10:30

(@mehmetgunhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@zulfumehmetozcifci teşekkürler.

bu konuları yuttuk resmen ama bir kaç noktada tıkandık.

Gönderildi : 28/01/2022 23:42

(@mehmetgunhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba Hocam,

Maalesef dediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Neden maalesef çünkü gerçekten bu konuda geri kalmış ülkelerin bile gerisindeyiz.

19 aydır, xeon phi 5110 Series PCI işlemcileri olan bir sunucu üzerinde çekirdeklere iş gönderme ve işlem sonunda geri alma ile alakalı çalışma yapıyoruz.

Cihazı kurmaya başadığımız zaman içerisinde Linux, Windows, Vmware Esxi, Xen dahil bir çok işletim sistemi ve platformu denedik. Hatta openHPC, Bridge Cluster, vs daha 10 farklı sistemi de kurduk ama sonuç alamadık.

Aslında yapmak istediğimiz çok basit tasarım, video veya kalıp firmaları çizimlerini render etmek için bize network üzerinden atacak. Bizim 100 üzeri çekirdekli makinemiz render işlemini yapacak sonra tekrar network üzerinden ilgili klasöre göndereceğiz.

bu işlemi yapamadık ve amerikada bir arkadaşım bir firma buldu xcat kurulum ve yapılandırması sistemi çalıştırması dahil 27 bin dolar istediler. 

anlaşılan iş başa düştü araştırmaya devam.

Teşekkürler Hocam.

Gönderildi : 29/01/2022 00:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ne yazık ki durum tespitiniz çok doğru.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2022 18:09

(@mehmetgunhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

41 ay sonra HPC sunucuyu bitirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Hiç bir firmadan destek almadan tamamen doküman okuma ve deneme yanılmalar ile 2 Anakart, 2 Xeon Phi, Tesla k40, Q5000 kartı yaktık.
İşin sonunda Redhat, Xcat, Bright cluster sistemler ile kendi kodlarımızı yazarak Türkiye'nin ilk HPC sunucusunu bitirmiş bulunmaktayız.

Bilgilendirmek istedim mutluluğumuzu herkesle paylaşmak istedik.

HPCTURKEY

Gönderildi : 25/09/2023 01:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tebrikler Mehmet Bey, anca kurulum bu kadar uzun sürdü ise ilk sorunda ki eforu düşünürsek yine aynı noktadayız. Uzman eksikliği nedeni ile ticari yapılarda bu tür teknolojiler kullanmak çok zor.

Gönderildi : 25/09/2023 16:51

(@mehmetgunhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam,
Çok doğru ama bu kadar efor sonrasında HPC konusunda hpcturkey.com adresi ve youtube kanalında bu konuda ücretsiz eğitimler sunacağım. Bilgimi ve kazandığım tecrübeyi her türlü platformlarda daha fazla uzman yetiştirilmesi adına harcayacağım. Hatta döküman hazırlığı içerisindeyim onu da tarafınıza atacağım uygun görürseniz çözümpark da paylaşmanız için.

Teşekküler.

Gönderildi : 25/09/2023 18:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Öncelikle biraz ilerleyelim çünkü bu iş ücretsiz sürdürülemez. Bizlerin kendi kazançları olduğu için buradan 15 yıldır bu işi çok büyük bir ekip ile yapıyoruz, ancak tek başına bu işi bir süre yaptıktan sonra ister istemez sana ücretli eğitim ve danışmanlık talepleri geleceği için bu da reklam politikamız açısından doğru olmaz. Özetle gerçekten bir kommunity olduktan sonra biz her türlü destek oluruz ancak geçmiş yıllarda bu şekilde yola çıkıp sonra ticari oluşuma dönen yapılar olduğu için açıktan destek vermiyoruz.

Başarılar ve kolaylıklar.

Gönderildi : 25/09/2023 22:27

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba @mehmetgunhan;

Tebrikler, emeğinize sağlık. Ciddi bir tecrübe biriktirmiş olmalısınız. 27k usd lik kurulum maliyeti olan bir sistemi sorunsuz kurabilmek detaylarını bilmesek bile benim açımdan bir başarı hikayesidir. Sadece merak ettiğim için sormak istedim. Açık kaynak bir altypı tercihi ürünün başarısı mı yoka lisans maliyetleri mi? Neden bu çözümü seçtiniz? Yol göstermesi adına bu kararınızın sebeplerini de paylaşmanız faydalı olacaktır.

Projeniz adına konuşmadığımı belirterek birkaç şey söylemek istiyorum. Maalesef sektörde tamamen lisans maliyetlerinden kaynaklı açık kaynak yazılımlara yönelen durumlar olabiliyor. Bu noktada meslektaşlarım ile görüşlerim ayrışıyor. Özellikle kobi seviyesinde çokca karşılaştığım bu durumu yorumlamak adına söylemek istiyorum ki şirketlerin genelde toplam satın alma maliyeti kavramını iyi yönetmediğine şahit oluyorum. Lisans ücreti ödememek başta cazip gelse de, toplam satın alma maliyeti doğru hesaplandığında aslında elde edildiği düşünülen bütçe avantajının tam olarak realize olmadığını görürüz. Ulaşılan bir bütçe avantajı varsa bile, proje sonunda elde edilen ile başta hesaplanan arasındaki makas genelde büyük ölçüde kapanıyor. Tekrar etmek isterim ki projeye olan emeğinize büyük saygım var ve cümlelerimi sizin projeniz için kurmuyorum. Bu yüzden detaylarını da paylaşmanızı istedim ki hepimiz için yol gösterici olsun. Zaten edindiğiniz tecrübeyi paylaşma hedefiniz, türkçe kaynak üretme isteğiniz bakış açınızın farkını ortaya koyuyor.

Forumda da sıklıkla gözlemlediğim bu duruma farklı bir örnek ise ürün tercihleri esnasında sorulan A ürünü mü, B ürünü mü almalıyım ne dersiniz başlıkları. Genelde neye ihtiyacımız var analizi yapılmadan, ürünler incelenmeye başlanıyor, ürünlerin yeteneklerine göre karşılaştırma yapılıyor. Aslında önce ihtiyaç tespiti gerçekleştirilmiş olsa, zaten ürünler arasındaki farklılıklar ortaya çıkmaya başlıyor. Sektörün ülkemizde, gerek üreticiler, gerek distribütörler ve gerekse son kullanıcı tarafında gelişmesi ve kalitesinin artması için bu basit ama kritik başlangıç noktalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. İhtiyaç tespiti esnasında sadece ürünün fonksiyonlarının değil, ülkemizde mevcut destek hizmeti, ihtiyaç varsa türkçe kaynak, yerelleştirme hizmetleri gibi işletme adımları da belirlense ve tercih sepetine eklense aslında sorun kendiliğinden çözümlenmeye başlıyor.

Neyse uzattım yine, konu sohbete döndü. Geri bildiriminiz için ben de teşekkür ediyor, emeklerinize sağlık diyorum.

Göndermeden önce post sahibine ve moderasyona notlar:

1. Bu yazı başlık sahibinin projesini eleştirmek adına değil, tercih sebeplerini de öğrenerek katkı yapmak amacıyla yazılmıştır.

2. Moderasyonun bu yazı ile ilgili format ihlali gibi bir düşücesi var ise bir bardak kahve ısmarlama sözü karşılığında postu silebilir. (O kadar yazdık, bir kahve borcunuz olsun).

3. Moderasyon kahve ısmarlamadan postu silerse kahveyi başlık sahibi ısmarlar.

4. Kimse kahve ısmarlamaz ise kahve paraları cebimizde, bu yazı da burada kalır.

Gönderildi : 25/09/2023 22:36

Paylaş: