Forum

Ubuntu'da bir klasö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ubuntu'da bir klasöre sadece izin verilen dosya türleri yazılabilir mi?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
669 Görüntüleme
(@kuyuduzu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, şöyle bir ihtiyacım var. Ubuntu sunucuda bir klasörüm var ve bu klasöre sadece jpg dosyaları yazılabilsin istiyorum. Başka dosya türlerinin yazılmasını,kopyalanmasını istemiyorum. Bunu nasıl yapabilirim, bilgisi olan yardımcı olabilir mi

Gönderildi : 04/06/2020 12:33

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selam,

Bunu zahmetsizce yapmak istersen crontab ile çözebilirsin. Örneğin her 10 dakika bir script çalışıp istediğin dosya dışındaki herşeyi silebilirsin. Diğer türlü yapmak istersen samba gibi bir araç kullanman gerekir. 

Örneğin aşağıdaki kod 10 dakikalık periyotlarda çalışarak home/ortak_klasor altındaki ve .JPEG formatı dışındaki herşeyi siler.

*/10 * * * * find /home/ortak_klasor -not -name "*.jpeg" -type f -exec rm -f {} \;

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/06/2020 13:38

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Standart bir klasör için Buğranın belirttiği gibi cronjob oluşturabilirsiniz.

Linux host file server olarak yapılandırıp, samba kullanıyorsanız config üzerinde yapacağınız ek bir tanım ile talebinizi gerçekleştirmek mümkün.

Samba üzerinde veto files seçeneğini genel olarak tanımlayabilirsiniz, tüm paylaşımlarınızda uygulanır.

[global]
veto files = /*.exe/*.com/*.dll/*.bat/*.vbs/*.tmp/*.mp3/*.avi/*.mp4/*.wmv/*.wma/*.doc/*.xls/*.pdf/

Tek bir paylaşım klasörü üzerinde uygulamak isterseniz, aşağıdaki formatı kullanabilirsiniz.

[public]
path = /path/share
veto files = /*.exe/*.com/*.dll/*.bat/*.vbs/*.tmp/*.mp3/*.avi/*.mp4/*.wmv/*.wma/*.doc/*.xls/*.pdf/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2020 02:21

Paylaş: