Forum

Pi-Hole Reklam enge...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Pi-Hole Reklam engelleyicisi / Active Directory de kullanımı

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,266 Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bilginin nereden geleceği ve neyin vesile olacağı pek belli olmuyor geçen günlerde telegram grubundaki sohbetler arasında pi-hole uygulamasını gördüm ve kurup test etmek istedim. Ubuntu server üzerine kurulumu yapıp çalıştırdım modem yada güvenlik duvarı v.s üzerinden DHCP den dağıtıp reklam ve web filtreleme konusunda sorun yok başarılı bir şekilde çalışıyor. 

Benim sorun şu şekilde, Active Directory kullanıcılarını domain e alırken birinci DNS sunucusu olarak DC nin ip adresini atıyoruz clinentler de DC server üzerinden internete çıkıyor. Pi-hole nin çalışması için DC ye yada clientlere ne şekilde eklemem lazım.

Konuyu linux ama linux dan sonra devreye domain ortamı giriyor buraya yazmamın maksadı linux da hazırlayıp sisteme entegre yapan biri vardır diye.

ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 26/04/2020 19:04

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @nazmikavalci

Dns  ile  reklamları  engelleyen bir  sistem  olduğu için Domain Controller ( varsa  ADC'ler ) üzerinde  forwarder  ekleyerek  dns  sunucunuzun  dns  isteklerini pi-hole  ip  adresine  yönlendirerek  kullanabileceğinizi  düşünüyorum.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 26/04/2020 21:22

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Pi-Hole üzerinde conditional forwarding için local dns server'ı tanımlayıp, tüm kullanıcılarınıza pi-hole ip adresini atayabilirsiniz.

Bu durumda local domain sorguları pi-hole -> local dns server, harici domainlerde pi-hole üzerinden ilerleyecektir.

Tabi son kullanıcının manual dns tanımla ihtimali için, firewall üzerinde public dns trafiğini kesen bir kural yazmanız yararınıza olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2020 01:08

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim; Hem covit-19 mücadele ile evde kal hem çalış hemde iki ayaklı koronalar ile uğraştığım için geç kalınmış bir teşekkür mesajı oldu. 🙂

Gönderildi : 01/05/2020 23:17

Paylaş: