Forum

Ubuntu 20.04 Domain...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ubuntu 20.04 Domain üzerinden erişim hk.

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
526 Görüntüleme
(@rido59)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kendimi geliştirmek için kendi evimde sunucu kurmaya karar verdim. Kullandığım bilgisayar haricinde ufak çaplı bir sabit bir bilgisayara ubuntu 22.04 sürümü kurdum ve bu sisteme geçici olarak plesk panel deneme sürümü kurup önceden aldığım domainlerimi ekledim. Dış portlarım açık uzak bağlantı mümkün. Sormak istediğim bir  sorum var bu konuda araştırdım fakat bulduğum makaleler yeterli olmadı. Bana sade bir şekilde anlatım yapabilecek ve bu konuda fikir sunabilecek arkadaşlar çıkacağanı umuyorum. 

2 farklı sitem mevcut domain aldığım host firmasına sabit ip'lerimi güncelleme yaptım. Fakat halen sunucuma domain üzerinden erişim sağlayamıyorum. Domainlerin zone kayıtlarını da paylaşıyorum. 

Host TTL Kayıt tipi Değer
  _domainkey.xxx.com.tr.   TXT o=-
  default._domainkey.xxx.com.tr.   TXT  
  _imaps._tcp.xxx.com.tr.   SRV xxx.com.tr.
  _pop3s._tcp.xxx.com.tr.   SRV xxx.com.tr.
  _smtps._tcp.xxx.com.tr.   SRV xxx.com.tr.
  ns1.xxx.com.tr.   A 192.168.1.52
  ns2.xxx.com.tr.   A 192.168.1.52
  webmail.xxx.com.tr.   A 192.168.1.52
  ipv4.xxx.com.tr.   A 192.168.1.52
  mail.xxx.com.tr.   A 192.168.1.52
  xxx.com.tr.   A 192.168.1.52
  ns1.xxx.com.tr.   A 95.70.220.100
  ns2.xxx.com.tr.   A 95.70.220.100
  www.xxx.com.tr.   CNAME xxx.com.tr.
  ns2.xxx.com.tr.   AAAA fd03:706e:a9d5:0:de9c:52ff:fe07:b56b
  xxx.com.tr.   NS ns2.xxx.com.tr.
  _dmarc.xxx.com.tr.   TXT v=DMARC1; p=quarantine; adkim=s; aspf=s
  xxx.com.tr.   AAAA fd03:706e:a9d5:0:de9c:52ff:fe07:b56b
  mail.xxx.com.tr.   AAAA fd03:706e:a9d5:0:de9c:52ff:fe07:b56b
  xxx.com.tr.   TXT v=spf1 +a +mx +a:interesting-galileo.95-70-220-100.plesk.page -all
  xxx.com.tr.   NS ns1.xxx.com.tr.
  ns1.xxx.com.tr.   AAAA fd03:706e:a9d5:0:de9c:52ff:fe07:b56b
  xxx.com.tr.   MX (10) mail.xxx.com.tr.
  ipv6.xxx.com.tr.   AAAA fd03:706e:a9d5:0:de9c:52ff:fe07:b56b
  ftp.xxx.com.tr.   CNAME xxx.com.tr.
  webmail.xxx.com.tr.   AAAA fd03:706e:a9d5:0:de9c:52ff:fe07:b56b

Gözümden kaçırdığım nokta neresi nerede hata yapıyorum veya nerede bir eksiğim var. Konu hakkında yardımcı olabilir iseniz teşekkür ederim. 
Bu konu 7 ay önce Rido59 tarafından düzenlendi

Gönderildi : 08/10/2023 15:37

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Gönderiler: 90
Estimable Member

selamlar

dns kayıtlarında ip adreslerini yerel olarak kullanmayın.192.168.0.52

dış ip adresinizi kullanın.

tahminen bu nedenle dışarıdan yanıt alamıyorsunuz.

"Fakat halen sunucuma domain üzerinden erişim sağlayamıyorum."

DNS olarak cloudFlare kullanın mesela.

dns de A kayıtlarını DIŞ ip adresiniz olarak girin.

Gönderildi : 08/10/2023 21:50

(@rido59)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam dediğiniz gibi yerel ipleri silip dış ip’imi girdim halen erişim sağlayamıyorum. Yapmam gereken başka bir şey varmıdır.

Gönderildi : 09/10/2023 00:51

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Estimable Member

Dış ip ile servere erisebiliyormusunuz?

Erişim  hala yok ise modem deki dmz ayarlarına bakınız.

Gönderildi : 09/10/2023 10:14

(@rido59)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet hocam erişim mümkün portlar da açık ip üzerinden işlem yapabiliyorum.

Gönderildi : 09/10/2023 10:21

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Estimable Member

Bu adresten domaini sorgulayin.

https://toolbox.googleapps.com/apps/dig/

Sizin girdiğiniz değerleri döndürüyor mu ?

Gönderildi : 09/10/2023 10:47

(@rido59)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam,

Kayıt bulunamadı hatası veriyor verdiğiniz toolbox'ta https://intodns.com/ üzerinden siteyi sorguluyorum verilen hatalar şunlar;

Eşleşmeyen NS kayıtları UYARI: Bir veya daha fazla ad sunucunuz NS kayıtlarınızın hiçbirini döndürmedi.
Hata DNS sunucuları yanıt verdi HATA: Bir veya daha fazla ad sunucunuz yanıt vermedi:
Yanıt vermeyenler:
95.70.220.xxx
Geçmek Ad sunucularının adları geçerlidir TAMAM. Ebeveyn tarafından bildirilen ad sunucuları yukarıda gösterildiği gibi hiçbir şey göndermez. Hiçbir şeyi kontrol edemiyorum bu yüzden yeşil!
Hata Çoklu Ad Sunucuları HATA: Görünüşe göre 2'den az ad sunucunuz var. RFC2182 bölüm 5'e göre en az 3, en fazla 7 ad sunucunuz olmalıdır. 2 ad sunucusuna sahip olmak da benim için sorun değil.
Geçmek Ad sunucuları yetersiz TAMAM. Ana sunucularda listelenen tüm ad sunucuları, alanınız için yetkili olarak yanıt verir.
Geçmek Ebeveyn tarafından bildirilen eksik ad sunucuları TAMAM. Tüm NS kayıtları ana öğede ve ad sunucularınızda aynıdır.
Hata Ad sunucularınız tarafından bildirilen eksik ad sunucuları Nameserver'larınızdaki NS kayıtlarınızın eksik olduğunu zaten biliyor olmalısınız, yine buradayız:

ns1.xxx.com.tr.
ns2.xxx.com.tr.

Gönderildi : 11/10/2023 01:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Alan adı aldığınız yerde NS kayıtları vardır, yani Dünya üzerindeki diğer name sunucuların sizi name sunucusu olarak görmesi için güvenilen bir name sunucusuna bu kaydı girmeniz lazım. Yani kendi kendinize kafanıza göre NS olamazsınız 🙂 Bunu kim yapar, örnek alan adını godaddy den aldı iseniz girin panele custom NS, ip adreslerinizi yazın artık sizin alan adınız için dns sorguları size gelecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2023 10:29

(@rido59)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Alan adı aldığınız yerde NS kayıtları vardır, yani Dünya üzerindeki diğer name sunucuların sizi name sunucusu olarak görmesi için güvenilen bir name sunucusuna bu kaydı girmeniz lazım. Yani kendi kendinize kafanıza göre NS olamazsınız 🙂 Bunu kim yapar, örnek alan adını godaddy den aldı iseniz girin panele custom NS, ip adreslerinizi yazın artık sizin alan adınız için dns sorguları size gelecektir.

Merhaba Hocam,

Yazdığınızı pek anlayamadım biraz daha açıklarmısınız. Birde domain aldığım firmanın paneline kendi sunucu ip mi ve NS olacak alan adımı işledim fakat yönlendirme gerçekleşmiyor. İlk konuda sunucuda ki dns şablonunu paylaştım local ipleri düzelttim sorun yine aynı.

Gönderildi : 11/10/2023 11:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman biraz okumanızı tavsiye ederim. Bilginiz ile yapmak istedikleriniz arasında biraz boşluk var, onu böyle tek tek özel danışmanlık gibi dolduramayız malum vaktimiz değerli ama bunu zamanında çok yaptığımız için bunları okumanızı öneriyorum.

siteyi internetten yayınlama – Windows Server – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Kendi Web Sitenizi Nasıl Yayınlarsınız? - Hakan Uzuner

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2023 12:30

(@rido59)
Active Member
Konu başlatıcı

O zaman biraz okumanızı tavsiye ederim. Bilginiz ile yapmak istedikleriniz arasında biraz boşluk var, onu böyle tek tek özel danışmanlık gibi dolduramayız malum vaktimiz değerli ama bunu zamanında çok yaptığımız için bunları okumanızı öneriyorum.

siteyi internetten yayınlama – Windows Server – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Kendi Web Sitenizi Nasıl Yayınlarsınız? - Hakan Uzuner

merhaba hocam 

kusura bakmayın değerli vaktinizden aldım bu arada yazdıklarımı okumadınız diye umuyorum açıkça yazdım Domains aldığım siteye sabit ip mi ve çözümleyeceği adı girdim sorunu da çözdüm bu arada kendi kafamıza göre NS olmuyoruz. Bu işlemleri daha önce hazır sistemlerde denediğim için bazı hatalar göz önüne gelmiyor. Kendi başıma yaptığım bir server üzerinde sorunu da görerek yapmak gerçekten anlamamı sağladı. Yargılamadan önce lütfen yazdıklarımıza dikkat edelim. Bu arada yazdığınız yazı için teşekkür ederim eksik yaptığım işlemi makalenizi okuyup tekrar kontrol ettiğimde fark edip düzelttim. Yinede teşekkürler yorum yaptığınız için.

Gönderildi : 11/10/2023 21:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yazdığımı anlamıyorsun sonrada bizde bu işleri biliyoruz diyorsun, peki sana kolaylıklar, başarılar.

Gönderildi : 12/10/2023 00:16

(@rido59)
Active Member
Konu başlatıcı

Yazdığımı anlamıyorsun sonrada bizde bu işleri biliyoruz diyorsun, peki sana kolaylıklar, başarılar.

Haklısınız hocam sizde yazdığımı anlamamışsınız. Sizede başarılar. 😉

Gönderildi : 12/10/2023 00:40

Paylaş: