Forum

siteyi internetten ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

siteyi internetten yayınlama

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
874 Görüntüleme
(@nevzatsavas)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar,

bilgisayarıma windows server 2008 R2 kurdum. Üzerine de DNS ve ISS(Web Server) kurup gerekli ayarlamaları(Zone tanımlama,site tanımlama vb.) yaptım. windows server kurduğum bilgisayarda www.yenisite.com dediğim zaman siteyi gösteriyor. İnternet üzerinden başka bilgisayardan da serverin ip numarasını(örnek: http://178.174.97.229 )  yazdığım zaman siteyi yine görebiliyorum. ben istiyorumki internet üzerindeki başka bilgisayardan da www.yenisite.com yazdığım zamanda siteyi görebileyim?

Bunun için nasıl bir ayar yapmam gerekiyor ?

Bilen arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.

Gönderildi : 24/01/2012 00:15

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

Bunun için yenisite.com alan adını internet üzerinden satın alıp,ip yönlendirmesini yapmanız gerekli.

Gönderildi : 24/01/2012 00:22

(@nevzatsavas)
Active Member
Konu başlatıcı

piyasada kullanılan sunucularda da mı aynı sistem var o zaman. örneğin www.somee.com 'a kayıt yaptırdığın zaman hem alan adı çözümlemesi hemde hosting aynı bilgisayarda sanırım. ayrıca başka bir yerden alan adı almıyorsun. sizin dediğiniz gibi o zaman ben kurmuş olduğum serverda sadece hosting yapıyorum demek eğer yanlış anlamadıysam. bilgisayara kurmuş olduğumuz dns server bu alan adıyla ilgili işlemleri yapması gerekmiyor mu?

Gönderildi : 24/01/2012 01:04

(@canbolat)
Noble Member

Merhaba ,

Açıklamak gerekirse ,

Hosting üzerinde web sitenizi oluşturursunuz ve web siteniz istediğiniz süre zarfı boyunca orada barınır belli bi ücret karşılığında.Domain satışı yapan firmalar ayrıca yanında hosting paketleride veriyor. Artık genelde hem alan adı hemde hosting satışını yapıyorlar.Evet dediğiniz gibi siz şuan web sitenizi kendi üzerinizde barındırıyorsunuz.Yenisite.com'u internet üzerinden satın alırsınız.Ve yenisite.com'a gelecek sorguları bulunduğu sabit bir yere yönlendirmeniz gerek o da ya sizin sunucunuz ya da hosting sunucunuz.İsterseniz birden fazla alan adı satın alıp yine aynı yere yönlendirmeniz durumunda hazırlamış olduğunuz websiteye ulaşacaklardır.
İnternet üzerinde aynı alan adi 2 kere tescil edilemez .bundan dolayi, başka birinin aldığı bir alan adini satın alamazsınız. 

Kendi içinizde yani lokalde istediğiniz kadar dns tanımlaması yapabilrisiniz.webapp.yenisite.com 178.174.97.229 yenisite2.com 178.174.97.229 ama bu sorgular sadece kendi içinizde çalışacaktır.Almış olduğunuz statik ip ile heryerden erişebilirsiniz.Fakat kimse ip'yi akılda tutmayacağı için bir isim tanımlaması yapmanız gerekir.Herhangi bir domain register üzerinde alan adı satın alırsınız isterseniz web sitenizin bulunduğu bir hosting üzerinde yönlendirirsiniz yada kendi sunucunuz üzerine.Böylece internet üzerinden yenisite.com'u sorguladıklarında isim çözümlenir ve ilgili adresdeki sunucuya yönlendirilir.Umarım anlatabilmişimdir.

Gönderildi : 24/01/2012 01:34

(@nevzatsavas)
Active Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim anladım. bir sorum daha olacaktı eğer izin verirseniz.

www.analyzer20.somee.com diye bir alan adı aldım diyelim. IP adresi örneğin 204.27.56.226 bu. bunu kendi web serverime yönlendirmek için sırasıyla neler yapmam gerekli yazabilir misiniz?

Gönderildi : 24/01/2012 01:50

(@canbolat)
Noble Member

Gördüğüm kadarıyla somee üzerinde böyle bir özellikle yok.onun yerine no-ip yazılımını kullanabilirsin.No-ip.com sana ücretsiz bir alan adı veriyor.ve senin dış ipine yönlendiriyor.Sadece sunucu üzerinde bir program yüklemen gerekli.No-ip.com a gir üye olup aktivasyon işlemini tamamla.Siteye giriş yaptıktan sonra "manage your accounts" u göreceksin tıkla "add host" u seç.Oradan ücretsiz olarak sana sunduğu domain uzantıları herhangi birini seç.Hostname kısmınıda bi isim ver.örn.webbapp.İp adres kısmında senin dış ip'in görünecektir."Create host"a tıkla işlemi bitir.Download bölümüne gel.Windows için olanı indir.Programı çalıştır tüm servislerin çalıştığını gördükten sonra host üzerinde oluşturmuş olduğun alan adını kendi bilgisayarından ve ya başka bi bilgisayar üzerinden kontrol et.

Gönderildi : 24/01/2012 02:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
80 portunu modeminizden iss kurulu server 2008 makinanıza yönlendirmeniz yeterli.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/01/2012 02:34

(@canbolat)
Noble Member

Merhaba Rıza hocam ,

Arkadaşımız ip yazmak yerine bir domain adı kullanarak web sunucusuna dışardan ulaşmak istiyor. Dışarıdan sorguladığı bi ismi nasıl direk olarak bu şekilde yönlendirebilecek ?

Gönderildi : 24/01/2012 02:41

(@erenkarakas)
Gönderiler: 61
Trusted Member

can Polat arkadaşımızın da dediği gibi no-ip.com adresinden alacağın bir adresi yönlendirebilirsin.

Gönderildi : 24/01/2012 02:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba hocam,

Ns kayıtları sanırım hosting üzerinde burada gerekli Ben örnel olarak kendi siteminkini paylaşıyorum hosting üzerindeki ayar ekranına göre dğeişir ama kayıt tipi aynı.

@rizasahan.com              A              81.81.81.81
www                                CNAME    rizasahan.com 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/01/2012 02:56

(@erenkarakas)
Gönderiler: 61
Trusted Member

Eğer buna sadece arkadaşınız bağlanıcak ise c:\WINDOWS\system32\drivers\host kayıtlarına ip adresiniz ve buna karşılık gelen yere yenidomain.com yazarsanız arkadaşınız direk sizin sitenizi açıcaktır yada dns dışarı açarsınız ve arkadaşınızın ilk dns sizin dns adresinizde olursa bu olur ama bir alan adını hosting firmasından register etmediğiniz sürece yada no-ip gibi bir yerden alan adı almadan bu işi yapamazsınız.

Gönderildi : 24/01/2012 03:03

(@nevzatsavas)
Active Member
Konu başlatıcı

sayenizde halletim arkadaşlar. ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim özellikle de Can Bolat arkadaşımıza.

Gönderildi : 25/01/2012 02:09

(@canbolat)
Noble Member

Geçmiş olsun.Geri bildirim için ayrıca ben teşekkür ederim.Burası çözümpark :).Her zaman bekleriz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/01/2012 02:13

Paylaş: