Forum

Symbolic Link kulla...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Symbolic Link kullanımı ve dezavantajları hk

kazimates
(@kazimates)
Üye

Her ne kadar Linux sistemler konusunda giriş seviyesine olsamda belki benim yaptığım yanlış bir karar verme süreci veya alternatifini bilemediğim için aşağıda ki örnekte açıklamaya çalışacağım gibi bir sorun yaşıyorum. 

Debian 6 üzerinde bulunan web servis ile kullanıcılar web sayfasını ziyaret edip yeni evraklarını sisteme upload edebiliyorlar. Normalde debian kurulan cihaz üzerinde büyük boyutta bir hdd bulunmadığından bir NAS cihazın shared folderini sisteme açılışta fstab içerisinden mount ediyorum. şayet mount ettiğim folder root altındaysa #/storage/ klasörü gibi web sayfası evraklara hızlı bir şekilde erişim sağlıyor ve ekrana görüntülüyor. Fakat orada ki sorunum web panelden kullanıcılar dosya ve bu dosyanın klasörünü yaratmaya çalıştıklarında klasörler oluşuyor ama dosyalar klaösrlerin altına kopya olmuyor. 

fstab içerisinde ki mount komutum aşağıda ki gibidir

//10.20.101.91/Midas /storage/ cifs username=nassharedfolderusername,password=nassharedfolderpassword,uid=33,gid=33,iocharset=utf8,file_mode=0755,dir_mode=0755 0 0

Şayet ilgili klasörü #/var/www/midas/administration/ altına symbolic link  olarak koyarsam.

ln -s -T /storage /var/www/midas/administration/storage

Bu durumda kullanıcılar upload edecekleri dosyalar için klasör oluşturabiliyorlar ve içerisine fileları upload edebiliyorlar. (Yani sistem çalışıyor) Fakat bu symbolic link ile root da bulunan storage klasörünü /var/www/midas/administration/storage altına gösterdiğimde ise sistemin daha yavaş çalıştığını (hatta gözle görülür bir yavaşlık) izlemekteyim. 

Acaba burada  yaptığım hata size göre nedir? Bunun çözümü ne olabilir veya bunun alternatifi başka bir yöntem varmıdır?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 16/07/2020 07:31

Buğra PARLAYAN
(@bugraparlayan)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Selamlar,

İlk sorunuz için benim tavsiyem NAS üzerine mount olurken bir kullanıcı adı ve şifre ile değil direk bağlantı yapmanız. Aldığınız hata muhtemelen UID birbirini tutmadığı için. Şöyle düşünün, NAS üzerinde açılan kullanıcı " nas_user " ve UID = 5000. İşletim sisteminde olan uygulamanın kullandığı kullanıcı "web_user" ve UID=6000 . NAS üzerine kayıt olacak dosyalar için sadece 5000 üzerine izin vereceğinden UID=6000 olan web_user 'ı tanımaz. Bunun için grup bazında izinler düzenlemeniz gerekir. Eğer nas üzerinde paylaşım yaparken x ip adresinden gelenlere izin ver derseniz sorununuz muhtemelen çözülecektir. 

Sembolik link performansına gelirsek, işletim sisteminde bu tip link oluştuğunda bir index oluşturulur. Siz sembolik link üzerinden bir klasöre erişmek istediğinizde önce sembolik linke girersiniz, daha sonra klasöre ulaşırsınız. Çift adımlı bir iş olduğu için küçük dosyalarda belli olmasada büyük dosyalar için bu performansta kayıplar oluşturur. 

 

 

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/07/2020 21:44

Paylaş: