Forum

Gecikme Kaynağı Nas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Gecikme Kaynağı Nasıl Bulunur?

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
480 Görüntüleme
(@bulentsenguler)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ubuntu üzerinde çalışan bir yazılımın geç cevap vermesi durumunda, sorunun kaynağına  nasıl inebilirim, sorun yazılımdan mı yoksa işletim sisteminden mi veyahut networkten kaynaklı olup olmadığını nasıl tespit etmek edebilirim. Her zaman olduğu kimse benim tarafta sorun var demiyor, iş başa düşüyor. Yapmak istediğim kısaca özetlemem gerekirse, ağ üzerinden gelen isteğin gelişinden çıkışına kadar geçen süreyi hesaplamak, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/09/2021 13:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Kaynak denetimi ile ilgili forumda perfmon vs birçok geçmiş konu bulabilirsin. Bunlar doğal olarak yaygın win ortamı içindir ve genel başlıkları içerir. Deneyimleyenler tarafından direkt yanıt alamıyorsanız oralarda geçenlerin linux da karşılıklarını araştırmanız gerekir. 
Son cümleniz üzerinden çözüm için mantığı yanlış kurguluyor olabilirsiniz. Fiziksel, OS ve geliştirilen yazılım katmanında sorunlu noktayı, zayıf halkayı bulmak hem çok zordur hem de kolay olabiliyor. Uçtan uca sabit bir çözüm hesabı, formülü ise olmaz. Ör performance monitoring, hw snmp monitoring sorunlu noktayı işaret edebilir ancak bu geliştirilen yazılım kaynaklı ise hem odağı yanlış gösterebilir hem de işaret etmeyebilir. Bunu nasıl aşarsınız global standartlara ve bilinir hazır çözümlere uyarak. Ör temiz os katmanını ayrı olarak tekrar hazırlarsınız benzer sonuçlar alınmaması odak noktası alanını daraltmış olur. Gerekli olan ve kolay hesaplanır alan network bandw, core gibi noktalardır. Fakat latency dediğimiz şey çok çok fazla parametreden etkilenir.
Yani siz idealleri kurun ve hazırlayın, monitoring yapın problemli noktalar ipucu verecektir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2021 01:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bu işi forumdan çözemezsiniz, üç ayrı uzmanlık gereken konu için işinizi açıkcası çok zor. Biz müşterilerde bu tür konuları genelde bu şekilde çözüyoruz. Yani her konunun uzmanı kendi katmanını kontrol edip raporluyor. Her katman için farklı program ve uzmanlık lazım. Yani örnek OS için bir performans aracı buldunuz veya satın aldınız diyelim bunu sonucunu raporlamak da uzmanlıktır. Bir de genellikle böyle durumlarda üç mühendis birlikte çalışmalı, yani gecikmeleri yorumlamak için uygulama katmanı topolojisi, network topolojisinin örtüşmesi çok önemli. Sorguların, isteklerin hangi yolu izlediği keza yine öyle. Burada ilk adım yazılımda debug açılması ve yazılımın size yol göstermesidir. Yani yazılımcı diyecek ki kardeşim ben şu sorgunun cevabını geç alıyorum, sql e bakın, peki baktın sql' e, sql uzmanı dediki kardeşim disk yavaş, ram yetmiyor, o zaman donanım uzmanı bakıp yorumlayacak. Özetle forumdan böyle bir konuda destek almanız çok mümkün değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2021 13:24

(@bulentsenguler)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam, İbrahim Hocam vermiş olduğunuz değerli cevaplar için çok teşekür ederim, verilen cevaplar fazlasıyla yetti.

Gönderildi : 19/09/2021 14:42

Paylaş: