Forum

Linuxden Linux e ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linuxden Linux e ve Windows a ulaşmak

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
374 Görüntüleme
(@tayfun)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Benim Linuxden istediğim şu: (Kafam karıştı o yuzden uzun yazdım, umarım sizin de kafanızı karıstırmam)

1. Önce şunu sormak isterim. Şunu denedim , Windows Linux makineye samba isminden ping atabiliyor, normal isminden atamıyor. Bu normal mi, bunu defaultta hangi ayar saglıyor Linux de?

2 Linux de konsoldan windows makinelere ve baska bir Linux e IP den ping atabiliyorum. Benim isteğim isimden de ulasabilmek, bunu şu ana kadar beceremedim.

Mesela bir windows workroup calısyorsa  ve domaindeki baska windows pc lere isimden ping atsa normal ayarlarla DNS den cozemiyor olsada  broadcastten cozuyor, yani iş goruyor. O zaman Linux makinanın isimden , workgroup yada windows domaindeki bir windows pcye  ulasabilmesi icin Windows domaininde mi olması gerekir, yoksa Linuxler icin windows un domainin ismi ne ise aynı isimde Linux domain mi kurulmalı?

Ya da Linux makinalar Windows ortamındaki DNS imi kullansın, ya da Linux için mi DNS kurmalıyım ?

İkinci sorum için sağlam çalışan bir öneriye ihtiyacım var.Şimdiden Teşekkür ederim

Gönderildi : 23/04/2009 22:53

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Sordugunuz soruların cevabı aslında DNS sistemin nasıl çalıştıgını bilmekten geçiyor ... sonrasındada DNS sunucusu farklı platformlarda olsa tek bir sunucu ise ve iki makinanında kaydı orda var ise sorgularınızıda ona gönderiyosanız çözümleme yapılacaktır.

İyi günler...

Gönderildi : 25/04/2009 13:05

(@M.EmreDemirbek)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Dediğini yapabilmen için Linux Üzerine OpenLDAP Kurup Windows makinaları Authentication'dan geçirmen lazım Win üzerindeki AD ve Dns ilişkisi gibi düşün bunu

www.google.com/linux --> openldap 

Gönderildi : 28/04/2009 02:44

Paylaş: