Forum

Linux Ubuntu Squid ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux Ubuntu Squid ve Sarq Yapısı

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
573 Görüntüleme
(@ResatUnal)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, yaklaşık 10 kişilik bir ofis ortamı için linux ubuntu server'ı squid ve sarq yapısıyla bilgisayarların internet çıkışlarını kontrol etme ve bu çıkışların raporlarını almak istiyorum.. site içinde bu konuyla ilgili açıklayıcı ve güzel bir makale buldum.. aklımda birkaç soru var onları sizlerle paylaşmak istiyorum..

1- Kurulumu fiziksel bir makineye mi yoksa sanal bir makineye mi kurmalıyım ?

2- Kuracağım bilgisayar üzerinde network yapısı nasıl oluşur. yani tek bir ethernet girişi mi olmalı yoksa iki tane mi. router den çıkan kabloyu mu bilgisayara takmalıyım yoksa internet kablosunu mu takmalıyım. gelen internet ile kullanıcılara switch üzerinden dağılan ethernet kablolarının konfigürasyonu nasıl olmalıdır ?

3- Kuracağım ubuntu server ücretli midir ? sitesinde belli başlı fiyatlandırmalardan bahsediyor fakat yazılanlar pek açıklayıcı değil..

4- Kurulacak sisteme uzaktan erişim sağlanabilirmi. yapılabilirse bu nasıl olur ?

Şimdiden teşekkürler,

Gönderildi : 22/02/2018 20:40

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

1- Kurulumu fiziksel bir makineye mi yoksa sanal bir makineye mi kurmalıyım ?

Eğer imkan var ise fiziksel yoksa sanal makina da olabilir fakat her iki senaryo için de en az boş 2 fiziksel ethernet kartına ihtiyaç var.

2- Kuracağım bilgisayar üzerinde network yapısı nasıl oluşur. yani tek bir ethernet girişi mi olmalı yoksa iki tane mi. router den çıkan kabloyu mu bilgisayara takmalıyım yoksa internet kablosunu mu takmalıyım. gelen internet ile kullanıcılara switch üzerinden dağılan ethernet kablolarının konfigürasyonu nasıl olmalıdır ?

2 adet fiziksel ethernete ihtiyaç var. 1 ethernet router'a diğer ethernet de senin network'e girecek. Diğer bir değişle router ile local network direk bağlı olmayacak ki trafik ubuntu üzerinden geçerek dinlenebilsin. Ubuntu arada olmalı.

3- Kuracağım ubuntu server ücretli midir ? sitesinde belli başlı fiyatlandırmalardan bahsediyor fakat yazılanlar pek açıklayıcı değil..

Ubuntu ücretli değil, istediğin gibi kullanabilirsin, Bu arada alternatif olarak pfsense incelenebilir.

4- Kurulacak sisteme uzaktan erişim sağlanabilirmi. yapılabilirse bu nasıl olur ?

Yetkisiz bir erişimden bahsediyorsan bu güvenlik konusuna giriyor, daha detaylı bir konu. Ben birşey oldğunda kontrol etmek için erişebilirmiyim diyorsan putty yada bunun gibi editorler ile evet istediğin gibi kontrol edebilirsin.

Teşekkürler.

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2018 20:50

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Buğra'da belirtmiş, bu tarz bir talep için en basit ve yönetilebilir çözüm pfsense olacaktır.

pfsense üzerinde squid, squidguard ve lightsquid fazlası ile işinizi görecektir.

temelden başlıyorsanız, sizin belirttiğiniz adımlar daha fazla zamanınızı alır.

detaya girmek istemezseniz, squid yapılandrmasını manual proxy olarak yapılandırmanız basit olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/02/2018 05:42

(@ResatUnal)
Active Member
Konu başlatıcı

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Peki sizlerin tercihi nedir Pfsense'i biraz araştırdım yaptıklarıyla işimi gayet güzel görebilir. onun herhangi bir ücretlendirmesi var mıdır ? sizler hangisini önerirsiniz ?

Gönderildi : 27/02/2018 15:07

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Peki sizlerin tercihi nedir Pfsense'i biraz araştırdım yaptıklarıyla işimi gayet güzel görebilir. onun herhangi bir ücretlendirmesi var mıdır ? sizler hangisini önerirsiniz ?

PfSense ücretsi BSD tabanlı bir güenlik duvarı görevi gören dağıtımdır.

proxy olarak işinizi görecektir

Gönderildi : 27/02/2018 15:17

(@ResatUnal)
Active Member
Konu başlatıcı

PFsense daha iyi gibi görünüyor.. bir server oluşturup bunuda önce deneme amaçlı kurmayı planlıyorum. ilgilendiğiniz için teşekkürler

Gönderildi : 27/02/2018 20:37

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

PFSense ücretsiz BSD tabanlı bir firewall yazılımdır. İçinde ücretli paketler de var ama emel olarak sizin işinizi görecektir. Bunun için iki adet interface olan 1 gb rem 100 200 gb bir hdd işinizi fazlasıyla görecektir.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/03/2018 00:03

Paylaş: