Forum

Fiziksel Bilgisayar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fiziksel Bilgisayardaki Linux İşletim Sistemini Sanallaştırma

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
(@OnurCere)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Elimde bir adet fiziksel orackle linux işletim sistemi kurulu bir serverım var, Orackle lisansını bulamadığımız için ben bu bilgisayarı sanallaştırıp daha yeni bir servere taşımak istiyorum. Bunun için ne kullanmalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim. Veeaam programı ile bunu nasıl yaparım. Bu arada konuyu doğru yere açtım mı bilmiyorum, ilkdefa yazıyorum bu formda. Şimdiden yardımlarınız için Teşşekkür ederim.

Gönderildi : 19/02/2018 18:35

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sanallaştırma hangi platform için yapacaksan onun toolu var onu kullanarak yapabilirsin. P2V olarak geçiyor toollar. Bu şekilde formda araştırma yaparsan bir çok örneği mevcut.

Gönderildi : 19/02/2018 18:38

(@OnurCere)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba öncelikle cevap için teşekkürler

Yine linux için sanallaştırma olacak, şuan aktif olan orackle linux serverın bire bir kopyası olacak. Burada amaç eski server yerine yenisini kullanmak. Clone disk gibi düşün aktif bilgisayarı sanala clone lamak istiyorum

Gönderildi : 19/02/2018 18:55

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bir önceki cevabım geçerlidir. Fizikselden sanala aktarım için P2V toollar ile yapabilirsiniz. Veya Acronis ile tib yedek alır sonra bunu convert edersiniz veya Veeam backup ile backup alır bunu convert edersiniz. Yöntemler bu yönde.

Gönderildi : 19/02/2018 19:11

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kullanmanız gereken anahtar kelimeyi Rafet bey paylaşmış.

kullandığınız platformu bilmemekle birlikte, referans adresler yardımcı olabilir.

oracle lisansla sürecini bilmemekle birlikte, p2v sonrası geçerlilik için üretici ile görüşmenizi öneririm.

http://www.andreruschel.com/2017/09/fazendo-p2v-de-linux-para-hyper-v.html

https://www.starwindsoftware.com/blog/convert-a-physical-linux-server-to-vmware-vm

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/02/2018 01:55

Paylaş: