Forum

pfSense Banka, Kamu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

pfSense Banka, Kamu Kurum Sitelerine Erişim Sorunu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
667 Görüntüleme
(@CeyhunEmreBOZKURT)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba, Intel Core 2 Duo CPU E7500, Samsung 160GB HDD ve 3GB DDR2 yapısına sahip bir bilgisayar üzerine pfSense kurulumunu gerçekleştirdim. Bilgisayar üzerinde toplamda üç adet ethernet kartı bulunmakta. Bu kartların WAN gruplarının isimlendirilmesi ve bağlı oldukları sağlayıcılar şu şekilde;

WAN_1 : TTNET

WAN_2 : SUPERONLINE

İşletme içerisinde kullanılan internetin yavaşlamasından ve sağlayıcı sorunlarının getirdiği kopmalardan dolayı Load Balancing çalışma mantığını pfSense üzerinden gerçekleştirmeye çalıştım. Yaptığım testler sonucunda her hangi bir sorunun olmadığını ve çoğu bilgisayarda internetin yeteri kadar hızlı derecede çalıştığının farkına vardım fakat banka ve kamu kuruluş sitelerine erişim sağlarken oturum açma esnasında hiç bir şekilde Load Balancing ile sisteme giriş yapılamadğını fark ettim. 

Bu durumda pfSense arayüzü üzerinden Firewall > Rules > LAN > Advanced Features sekmesinin altında Gataway kısmından WAN_1 veya WAN_2'nin seçimini yaparak banka ve kamu kuruluş sitelerine erişim sağlayabiliyorum. Bu sorunun önüne nasıl geçebilirim? Ya da bu tarz bir sorun yaşayan kişilerin uyguladığı alternatif yöntemler mevcut mu?

Gönderildi : 04/05/2017 19:25

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ssl trafiği ile login süreci devreye girdiğinde, lb yerine, failover pool kullanmalısınız.

yaşadığınız durum normal, gw olarak fo pool seçmeniz yeterli.

fo yine routing tabı altında, tier değerlerini düzenleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

ssl trafiği tek hat üzerinden devam eder, kesinti olduğunda diğer hatta geçecektir.

https://doc.pfsense.org/index.php/Multi-WAN#Failover

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/05/2017 00:50

Paylaş: