Forum

Centos Apache Yerel...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Centos Apache Yerel IP ile Ulaşım Sorunu

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,312 Görüntüleme
(@osmanaltinsoy)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, ÇözümPark'ta yeniyim, konunun yeri burası mı bilmiyorum. Sorunum şu:

Kurumumuzda 2 adet sanal sunucuda Centos 6.6 üzerinde Apache web server kurulu, birine yerel IP adresi ile ulaşabiliyorum ancak diğerine ne yaptıysam ulaşamadım. Dışarıdan ulaşmada problem yok, sanal sunucunun güvenlik duvarı ayarları ulaşılabilen sunucununki ile aynı. Her ikisinde de Apache config dosyasında dinlenen port 80 olarak geçiyor. Neden olabilir acaba? Bu konularda tecrübesizim ve bakan personel ayrılınca iş bana kaldı, yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler herkese...

Gönderildi : 13/04/2017 22:21

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Dışardan ulaşıyorum derken public ip ile mi ulaşabiliyorsunuz? Sizin, ulabildiğiniz sanal sunucu ve ulaşamadığınız sanal sunucunun ip adresleri nelerdir? Sanal sunucular aynı server üzerine mi kurulu? Sanallaştırma teknolojisi olarak ne kullanıyorsunuz? 

Ulaşım sağlayamadığınız sunucuya root olarak giriş yapıp terminalden service iptables stop komutunu girip erişim sağlayıpsağlayamadığınıza bakabilirmisiniz iptableyi geri çalıştırmak için service iptables start komutunu kullanmanız yeterli.

Dipnot: Bugünlerde IT çalışanları boynan iş bırakıyor yada ayrılmak zorunda mı kalıyor. Forumda kaçıncı konu oldu işten ayrıldığı için geçici bakmakta olan kişi sayısı arttı 😀

Kişisel bir olay

Gönderildi : 13/04/2017 23:01

(@osmanaltinsoy)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet public ip ile ulaşabiliyorum. Ulaşabildiğim sunucunun yerel ip adresi 172.16.63.147, ulaşamadığım sunucununki 172.16.64.81. Aynı fiziki server üzerinde kurulu bu sunucular. Sanallaştırma için VMware ESXi 5.5.0 kullanıyoruz. Anlamadığım nokta FortiGate'ten public ip 80 portu 172.16.64.81:80'e yönlendirilmiş ve sorunsuz çalışıyor. Iptablesi devre dışı bırakıp denedim, yine açılmıyor.

Diğer bir problemim söz konusu sunucu bizim yerel ağdaki makinaların IP adresini kendi public IP adresi olarak görüyor. Yani bir php dosyası oluşturup $_SERVER['REMOTE_ADDR'] ile istemci IP adresini ekrana bastığımda benim makinanın IP adresi olarak 172.16.60.61 basması gerekirken, public IP adresini basıyor ekrana.

Bu arada bu konularda(sanallaştırma, linux) ileri bilgi sahibi olabilmem için önerebileceğiniz bir kaynak var mıdır?

Gönderildi : 14/04/2017 17:03

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Siz büyük ihtimal 63 bloktasınız. Ulaşamadığınız sunucu 64 blokta. Getway buna izin vermiyor olabilir 172.16.63.xxx sizin bulunduğunuz ağ 172.16.64.xxx sizin erişemediğiniz ağ. Geteway 16 yaparak ulaşmaya çalışınız.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 15/04/2017 00:48

(@osmanaltinsoy)
Active Member
Konu başlatıcı

Siz büyük ihtimal 63 bloktasınız. Ulaşamadığınız sunucu 64 blokta. Getway buna izin vermiyor olabilir 172.16.63.xxx sizin bulunduğunuz ağ 172.16.64.xxx sizin erişemediğiniz ağ. Geteway 16 yaparak ulaşmaya çalışınız.

Aylar geçti vazgeçmiştim artık ama bugün sunucuyu taşıdık ve ulaşamadık doğal olarak. ip yapılandırmasını yaptım herşey tamam olmasına rağmen ulaşamıyordum yine. 63 lü bloktan ip verdim makinaya ve ulaştım. Çok teşekkür ederim Allah razı olsun. Yalnız 64 lü bloğa ulaşamama nedenim ne olabilir acaba?

Gönderildi : 21/09/2017 22:12

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

DHCP den ağ maskenizi 255.255.0.0 olarak değiştirmeyi deneyiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 21/09/2017 22:17

Paylaş: