Forum

Centos-Samba ile Wi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Centos-Samba ile Windows Dosya paylaşım sorunu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
592 Görüntüleme
(@erkinaka)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Centos sunucuma Smaba kurup active directory'ye dahil etmek için Koray Gündüz'ün sitesindeki makaleden faydalandım ve başardım.

Centos 7 üzerine Samba 4.4 kurulu bir sistemim var. Centosdaki kullanıcıları Sambaya ekledim. Centosda bulunan home klsaörünü samba üzerinden homes paylaşımı yapıyorum. 

Örneğin: Centos'daki ege isimli bir kullanıcıyı 

smbpasswd -a ege ile sambaya ekliyorum.

daha sonra home klasörü içindeki ege'ye ait klasörün izinlerini chmod 777 ile ayarlıyorum. 

smb.conf dosyasını aşağıdaki şekilde ayarladım.

[homes]
browseable = yes
writeable = yes
valid users = %S
read only = No

Yukarıdaki işlemleri yapınca Windows 7 makine den samba 'da oluşturduğum ege kullanıcısı ile sisteme login olup server......com\ege diyerek dosyayı görüp değişiklik yapabiliyorum. 

Fakat burada oluşturduğum dosyaların ve klasörlerin Owner özelliği Centos'da User #3000016 şeklinde görünüyor.  Windows'da ege olarak gözüküyor. Centos'da owner farklı göründüğü için Centos' kullanıcılara tanımladığım kota özelliğinden de faydalanamıyorum.

Windows istemcilerde oluşturduğum dosyaların Owner özelliğini nasıl kullanıcısı ile eşleyebilirim ve kotayı kullanabilirim. 

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/12/2015 14:05

(@erkinaka)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Arkadaşalar sorunu iyi anlatamadığım için mi hiç yanıt yok ya da böyle bir sorunla daha önce hiç karşılaşan olmadı mı?

Gönderildi : 14/12/2015 22:26

(@CanEzgiAydemir)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Sorunun CentOS üzerinde de aynı kullanıcının olmamasından kaynaklanıyor sanırım. CentOSda da aynı kullanıcıyı oluştur ve smbusers grubuna dahil et.

Gönderildi : 08/01/2016 19:19

Paylaş: