Forum

Oracle Linux 6.7 Ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle Linux 6.7 Kurulum Sonrası Açılmama

25 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,358 Görüntüleme
(@muraterdemir)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Buraya yazmadan önce gerek çözümpark.com gerekse yerli yabancı birçok forumda gezdim. Ama sorunumu çözemedim. Siz değerli ustaların yardımına ihtiyacım var. Bir kamu kurumunda çalışıyorum. Elimizde yeni olan HP DL380 Gen9 sunucu var. Bu sunucuya Oracle veri tabanı kuracağım. Bunun için ben de Oracle linux 6.7 versiyonu seçtim. Kurulumda UEFI mode açık iken LVM yapılandırmasını kabul etmiyor. Önyüklenebilir bölümler Mantıksal bölüm olamaz diye uyarı veriyor. /boot/efi kısmını lvm oluşturmadan önce ayırmama rağmen  bu hata hep çıkıyor. Ben de UEFI modu kapattım. Legacy modu açtım. Diski GPT 'den msdos formatına çevirdim. 1024 MB /boot , 16384 MB swap ve geri kalanı da /root olarak ayırdım. Önyükleme dosyalarını ayıdığım /boot kısmına kur diye de seçiyorum. Kurulum sorunsuz bitiyor. Kurulum sonunda sunucuyu yeniden başlatınca Oracle Linux adına hiçbirşey çıkmıyor. BIOS 'ta Boot seçeneklerinde Oracle Linux görünmüyor. Sunucunun RAID kartında RAID 5 ayarlı.

Nerde hata yapıyorum ya da neyi eksik yapıyorum anlamadım. Fikirlerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/12/2015 19:40

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

UEFI için Paket kurulum ekranında;

Base System > Base> Tboot (Trusted Boot) paketini kuruyorsanız bu seçeneği kaldırarak dener misiniz ?

Kurulum için de buradan yararlanabilirsiniz.

http://www.koraykey.com/?p=228

Teşekkürler...

Gönderildi : 14/12/2015 19:58

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Koray bey,

Kurulumu sizin sitenizdeki anlatıma göre yapıyorum. Bu UEFI çok gerekli midir ? LVM oluşturmadan da sonradan sunucuya hdd ekleyebilir miyiz ? (Veri tabanı yedeklemeleri için 1 adet daha disk eklemeyi düşünüyorum).  Tavsiyeniz UEFI kurulum mu yoksa Legacy mod mu ?  

Bu arada önceki cevabınıza göre kurulumu başlattım. Ama dediğim gibi UEFI mod ile LVM bölümleri kabul etmiyor. LVM olmadan Standart Bölümleme ile devam ettim. Anlamadığım boot dosyalarını ayırdığımız /boot bölümüne yaz dediğimiz halde neden bu kısmı görmüyor ?

Gönderildi : 14/12/2015 21:03

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

LVM kullanmanızın özel bir sebebi yok ise standart partition yapısını kullanarak kurulum yapabilirsiniz

Gönderildi : 14/12/2015 22:11

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Koray bey,

Kurulum tamamlandı. Tboot kaldırınca UEFI kurulumda sorun çıkmadı. Teşekkür ederim

Gönderildi : 14/12/2015 22:34

(@h-koraygunduz)
Üye

Selamlar;

Problemin çözülmesine sevindim. UEFI tboot özelliğini desteklemediği için izin vermiyor. Kurulum olur ancak sistemi boot edemezsiniz.

LVM konusuna gelince. Evet LVM tavsiye ediyoruz çünkü LV'ler arası disk büyütme, küçültme ekleme ve çıkarma gibi işlemleri çok esnek bir yapıda yapabiliyorsunuz. Normal partition yapısında bu işlemler biraz daha zorlu oluyor.

Bununla beraber sunucunuzu devreye almadan önce son çıkmış olan firmware güncellemeleri ile önerilen power ayarlarını aşağıdaki adımlarla yapmanızı öneririm.

=> HP Service Pack for ProLiant 2015.10.0
ftp://ftp.hp.com/pub/softlib2/software1/cd-generic/p67859018/v113584/SPP2015100.2015_0921.6.iso

=> HP Intelligent Provisioning 2.30 (Sadece Gen9 Sunucular içindir. Diğerlerine uygulanamaz)
http://ftp.hp.com/pub/softlib2/software1/cd/p1450150448/v107341/HPIP230.2015_0827.81.iso

=> Offline Sadece Firmware Güncellemek için;
Sistemi indirmiş olduğunuz HP Service Pack for ProLiant DVD imajından boot ederek tercihe göre “Automatic” veya “Interactive” olarak yapabilirsiniz. Automatic seçerseniz bütün güncellemeleri bir şey yapmanıza gerek olmadan yapacaktır. Gen9 sunucularda Intelligent Provisioning güncellemek için indirmiş olduğunuz HP Intelligent Provisioning DVD imajından sistemi boot etmeniz yeterlidir. Güncelleme otomatik başlayacaktır.

BIOS (Press F9)

=> Maximum Performance:

=> HP Power Regulator -> HP Static High Performance Mode:

=> C-states -> No C-states:

Sunucunuza Oracle Linux kurduğunuz için driver kurulumuna gerek yok. Oracle Linux ile gelenleri kullanacaksınız.

Teşekkürler...

Gönderildi : 14/12/2015 23:42

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar Koray bey,

İlginiz için ayrıca teşekkür ederim.  Yalnız ben kurulum bitince Oracle veritabanı kurulumunu da yine sizin anlatımınıza göre tamamladım. Şimdi bu firmware güncellemelerini yaparsam bir sıkıntı çıkarır mı ?

Bir de bu verdiğiniz linklerin ikisini de güncellemek istiyorum. İşlem sırası önemli midir ?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/12/2015 17:55

(@h-koraygunduz)
Üye

Selamlar;

Hayır herhangi bir problem çıkartmaz rahatlıkla güncelleyebilirsiniz.

Sırası çok önemli değil.

Dediğim adımlarla geçebilirsiniz.

Önerdiğim Power ayarlarını da yapın mutlaka.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2015 18:01

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Koray bey,

Oracle DB kurulumu sonrası yaşadığım sorunlar (veritabanına bağlanamama) yüzünden sistemi baya bir karıştırdım. Herşeyi sil baştan yapmak için UEFI modu kapatıp anlatımınızdaki gibi (diski msdos yaparak) LVM ile bölümler oluşturup Oracle Linux 'u yeniden kurdum. (Tboot seçili değil) Kurulumda hiçbir sorun çıkmıyor ama reboot edince sistemi görmüyor. Boot için aynen /sda1 (/boot için ayırdığım kısım) seçiyorum ama sonuç nafile. Acaba nerde hata yapıyorum ?

Gönderildi : 16/12/2015 18:04

(@h-koraygunduz)
Üye

Murat bey merhaba;

Yaptığınız değişiklikleri geri alın. Yani UEFI kurabilirsiniz. Sorun yok.

Kurarken Boot Partition oluşturun ancak bir sonrası aşamada Boot Volume seçmeyin default olarak geleni bırakın

Örneğin /dev/sda geliyorsa kalsın siz elle /dev/sda1 seçmeyin.

Bu şekilde kurulumu UEFI kullanıyorsanız tboot paketini de kurmadan tamamlayın.

Probleminiz ortadan kalkacaktır.

Teşekkürler

Gönderildi : 16/12/2015 18:27

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar Koray bey,

UEFI kurulumda LVM yapılandırması yapmazsam boot için oluşturduğum bölümü (tboot olmadan) görüyor. Problem çıkmıyor yani. Ben sadece LVM mantıklı geldiği için kullanayım diye düşündüm. Sorun Legacy modda iken boot volume seçince oluşuyor. Bu noktada bir sorum olacak; Legacy mod ile kurulum yapınca, boot volum seçmeden işi diskin mbr kaydına bırakırsak ne olur ? Ayırdığımız boot volum boşa mı düşüyor ?

Ayrıca önerdiğiniz güç ayarları Oracle Database için midir ?

Gönderildi : 16/12/2015 18:46

(@h-koraygunduz)
Üye

Selamlar;

Zaten yapmanız gereken o. Yani MBR sda1 de değil sda da olmalı. Boot ile MBR ayrı bir kavram. Zaten kurulum sonrası /boot dizinine baktığınızda içinde dosyalar olduğunu göreceksiniz yani boşa çıkmayacaktır

Power ayarları Oracle Linux için önerilen ayarlardır. Muhakkak uygulayın.

Sonuç olarak kurulumda default olarak gelen sda'yı sda1 olarak değiştirmeyin!!!

Teşekkürler

Gönderildi : 16/12/2015 18:54

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar Koray bey,

Oracle Linux kurulumu hakkında az da artık bilgi sahibi oldum. Çok teşekkür ediyorum.

Bu arada Oracle Database 11G R2 kurulumunu da yaptım ama en son aşağıdaki komutları çalıştırınca çıkan hatalar :

emctl start dbconsole
Environment variable ORACLE_UNQNAME not defined. Please set ORACLE_UNQNAME to database unique name.

sqlplus / as sysdba
Error 6 initializing SQL*Plus
SP2-0667: Message file sp1<lang>.msb not found
SP2-0750: You may need to set ORACLE_HOME to your Oracle software directory

Oysa ORACLE_HOME VE ORACLE_UNQNAME tanımlarını da yapmıştım. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? 

Eğer burası bu sorun için konu için uygun değilse uygun yerde yeni başlık açabilirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/12/2015 16:55

(@h-koraygunduz)
Üye

Selamlar;

Kullanıcının .bash_profile dosyasındaki tanımları kontrol etmeniz gerekiyor. Bu problemlerin tek nedeni tanımlamaların doğru olmamasıdır. O yüzden kontrol edin. Büyük küçük harf bile farkeder.

Birde bu tanımlamaları Oracle user ile yapmalı ve onunla emctl çalıştırmayı denemelisiniz.

http://www.koraykey.com/?p=1565

makalesinde

10. Oracle Veritabanı için değişkenlerimizi “.bash_profile” dosyamıza yazıyoruz.

Başlığındaki adımları kontrol edin.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/12/2015 18:44

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar Koray bey,

Tanımlamaları yeniden yaptım ve sorunu hallettim. Son olarak masaüstü bilgisayarımdan SQL Developer 3.2 ile (4. versiyonlar donuyor) sunucudaki Oracle Database bağlantısını bir türlü sağlayamadım. Kullanıcı adı olarak oracle denedim, hr olarak denedim , işletim sisteminin kullanıcı adını denedim ama bir türlü giriş yapamadım. Bu konularda acemiyim çünkü bunlar ilk denemelerim.

Sabrınız ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/12/2015 15:52

(@vasviuysal)
Üye

henüz veritabanında kullanıcı oluşturmadı iseniz

veritabanı kurulumu sırasında şifresini belirlediğiniz sys kullanıcısı ile bağlanabilirsiniz

Gönderildi : 18/12/2015 16:11

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasvi bey,

Evet kullanıcı oluşturmadım. Default olan SYS kullanıcısını SYS , sys , SYSTEM , system şeklinde denedim ama olmadı. IP no doğru, SID varsayılan orcl değil de kendim verdim ama o da doğru, port varsayılan 1521 kullanıyorum ama bağlanamıyorum. Sunucudaki SELINUX ve Firewall kurulumdan beridir kapalı. Orada yapmam gereken ayarlar varsa onları da bilmiyorum. (Listener çalışıyor.)

Gönderildi : 18/12/2015 17:54

(@vasviuysal)
Üye

linux sunucu üzerinde oracle kullanıcısı ile logon olduktan sonra veya

root iken su  - oracle komutu ile oracle kullanıcısına gectikten sonra terminal ekranından

sqlplus /nolog

connect sys as sysdba

komutları ile bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol edebilirsiniz

Gönderildi : 18/12/2015 18:39

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Terminal ekranında sqlplus /nolog ve sqlplus / as sysdba ile bağlanabiliyor. 
Ama Sql Developer veya Netbeans ile bağlanmak istediğimde (driverlar tamam) :

ORA:12505 TNS:Listener does not currently know of SID given in connect descripter diye hata veriyor.

listener.ora dosyası :

# listener.ora Network Configuration File: /u01/app/oracle/product/11.2.0/db_1/network/admin/listener.ora
# Generated by Oracle configuration tools.

LISTENER =
(DESCRIPTION_LIST =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = ghsmx.localdomain)(PORT = 1521))
)
)

ADR_BASE_LISTENER = /u01/app/oracle

tnsnames.ora dosya içeriği :

# tnsnames.ora Network Configuration File: /u01/app/oracle/product/11.2.0/db_1/network/admin/tnsnames.ora
# Generated by Oracle configuration tools.

DB11G =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = ghsmx.localdomain)(PORT = 1521))
(CONNECT_DATA =
(SERVER = DEDICATED)
(SERVICE_NAME = db11g)
)
)

Gönderildi : 18/12/2015 19:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: