Forum

Pfsense FreeRadius ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense FreeRadius - Mysql lişkisi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
685 Görüntüleme
(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,
 iki hizmeti ilişkilendirdim. başarılı bir şekilde çalışıyor. Mysql tarafında oluşturulan tabloların hangisinin görevi nedir. nasıl bağlılar bunu anlatan bir dökümanı yada tecrübesi olan varmıdır?

iyi çalışmalar

Gönderildi : 11/04/2012 12:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam Ali, 
http://forum.pfsense.org/index.php/topic,43675.msg235475.html#msg235475  linkini incelersen orada detaylıca var. Freeradiusla mysql ilişkisine gelince senin mysql'de yarattığın kullanıcıları freeradius okuyup internete çıkarıyor. Server 2008 R2 üzerindeki NTDS ile Radius arasındaki bağlantı neyse, pfsense' te de radius ile mysql ilişkisi bu şekilde. Yada Captive Portal uygulamasıyla internete çıkardığın userları düşün. Bu da aynı mantık. Kontrol et, yetkilendir, doğrula, internete çıkar. Bu yani.

Gönderildi : 11/04/2012 18:38

(@alibirinci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam alper,

Radius local user kullandığımda kullanıcıya gunlük/haftalık/aylık kullanım kotaları, down veya UP Limitler gibi kriterler koyabiliyorum. Kullanıcıya expiration date gibi değerler atıyabiliyorum. Bu işlemleri mysql ile bağlı iken yapabiliyormuyum? yapılabiliyorsa nasıl gibi sorularıma cevaplar arıyorum?

Gönderildi : 11/04/2012 19:23

(@cozumpark)

Ben denemedim olacağını da sanmıyorum ama bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır. Pf Development team ' e mail de gönderebilirsin bu konuyla ilgili. Belki mysql ile ilgili değil, BSD ' nin kendiyle ilgilidir. Neticede komutları mysql işletmiyor bsd işletiyor.

Gönderildi : 11/04/2012 19:29

(@alibirinci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ben denemedim olacağını da sanmıyorum ama bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır. Pf Development team ' e mail de gönderebilirsin bu konuyla ilgili. Belki mysql ile ilgili değil, BSD ' nin kendiyle ilgilidir. Neticede komutları mysql işletmiyor bsd işletiyor.

Bu fikrine katılıyorum. Team'e mail atmak daha mantıklı geliyor. Güzel birşeyler cıkarsa makale halinede getiririz.  

Gönderildi : 11/04/2012 19:56

(@cozumpark)

http://www.alperyazgan.com/?page_id=125

Şu da iyi konudur abi bunu yazabilirsin. 

Gönderildi : 11/04/2012 20:12

(@SAVASKOCAACAR)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba Alper hocam. pfsente henüz yeniyim. mysql bağlantılarını yaptım. şu an internet explorerda login olan kullanıcıları mysql database te görüüyorum. ama free radiusta açtığım kullanıcıları görmüyor. yada şöyle sorayım my sql de user açtırıp free radiusta kullanabilirmiyim. böyle bişey varsa tekniği nedir acaba yardımcı olabilirmisiniz. tşkler.

Gönderildi : 09/04/2013 18:38

(@cozumpark)

Captive portalı enable edip yapabilirsin, internette captive portal olarak search ettiginde bulacaksin. FreeRadius yaptiginda zaten mysql ilişkilendirmesi gelecektir, yada active directory.

Gönderildi : 11/04/2013 23:06

Paylaş: