Forum

Ubuntu 9.10 üz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ubuntu 9.10 üzerinden DHCP server kurulumu ?

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
510 Görüntüleme
(@nefsim)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

s.a.

arkadaşlar ubuntu dekstop 9.10 kurdum, amacım 15 tane pc yi bir server üzerine bağlayıp interneti server üzerinden clientlere ulaştırabilmek..

bu amaçla intetnetin daha hızlı olacağına inanıyorum, server 2003 ve diğer sürümleri lisansım olmadığından denemek istemedim..

ubuntu bu konuda işimi görürmü, yardımcı olursanız sevinirim.. 

Gönderildi : 20/02/2012 20:16

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Ubuntu üzerine Squid kurabilirsiniz ki son derece başarılı bir proxydir.

https://help.ubuntu.com/8.04/serverguide/C/squid.html

yukarıdaki makalede nasıl kurulacağı ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

kolay gelsin 

Gönderildi : 20/02/2012 20:36

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tşk ederim, tam olarak hangi terimi kullanacağımı bilmiyordum, demekki Squid miş..

hemen inceliyorum.. 

Gönderildi : 20/02/2012 20:38

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

daha detaylı ve türkçe anlatımın yapılabilmesi mümkünmüdür ?

tşk ederim.. 

Gönderildi : 20/02/2012 20:45

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2008/03/27/ubuntu-zerinde-squid-proxy-server-ve-sarq-kurulumu.aspx

sanırım burası işimi görür.. 

Gönderildi : 20/02/2012 21:33

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

squid için en uygun unix sizce hangisi olmalı ?

ben fikir değişip dekstop olarak değilde server olarak kurmayı mantıklı gördüm..

centos aklımdaki.. 

Gönderildi : 20/02/2012 23:14

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Şayet sadece squid olarak kullanacağım derseniz Debian kurmanızı tavsiye ederim , yukarıda yazılan makale ile de uyumludur ( Yazalı uzun zaman oldu ama hala geçerliliğini koruyor ).

Ama tam donanımlı bir güvenlik duvarı istersen Pfsense üzerindede bu paketler hazır olarak gelmektedir ve kararlı çalışmaktadır. 

Gönderildi : 21/02/2012 12:17

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şayet sadece squid olarak kullanacağım derseniz Debian kurmanızı tavsiye ederim , yukarıda yazılan makale ile de uyumludur ( Yazalı uzun zaman oldu ama hala geçerliliğini koruyor ).

Ama tam donanımlı bir güvenlik duvarı istersen Pfsense üzerindede bu paketler hazır olarak gelmektedir ve kararlı çalışmaktadır. 

çok tşk ederim, şuan debian dvd versiyonu indiriyorum, ayrıca server olarak p4 2.4 512 ramli bir pc işimi görür diye kuruyorum sizce yeterlimidir..

ayrıca freebsd indirmişdim oda kurulmuyor, sistem gereksinimlerimi karşılamıyor acaba.. 

not : 15 tane client makinam windows xp, pfsense araştırdımda çok kapsamlı, squidin yapabildiğim tüm işleri yapabiliyormu? tek istediğim 15 makina interneti modemden direk değil de server aracılığı ile serverden atanan ipler ile internete girebilsin, bu şekilde internetin daha hızlı olacağını düşünüyorum.. 

Gönderildi : 21/02/2012 14:38

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

Gnome yada kde gibi bir arayüz olmadan kuracaksanız yeterli olur , 

Diğer sorunuza gelince debian üzerine squid kurup yapacaklarınızı pfsense üzerinde çok daha basit bir şekilde yapabilirsiniz.Ayrıca Pfsense sizin bahsettiğiniz amaç doğrultusunda bakış açınızın gelişmesine ve tecrübelenmeize yardımcı olur.

Pfsense tam anlamıyla bir güvenlik duvarıdır , üzerine ek olarak squid,squidguard ve dansguardin( paket desteği yeni çıktı ) kurabilirsin.

Şayet kullanacağınız bu pc sadece squid hizmeti vericekse ve üzerine farklı hizmetler ( mysql,hylafax,apache,samba  ) kurmayacaksınız Pfsense ile yola devam edin .

Ama bir yandan linux sunucu mantığını öğrenmek istiyorum ve ileride farklı hizmeter kurup kullanıcılarıma hizmet vermekde isterim derseniz Debian ya da Freebsd iyi seçimlerdir. 

Gönderildi : 21/02/2012 16:48

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

çok tşk ederim, çok yardımcı oldunuz..

Gönderildi : 21/02/2012 16:51

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

pfsense son sürüm cd den kuruyorum, kurulum sonunda cd yi çıkarıp restart yapdığımda açılışda F2 de Pfsense diye görüyor 1. seçenek seçip enter diyorum imleç öylece kalıyor, bu sorunu nasıl aşabilirim..

edit : cd den direk çalışıyormuş 🙂 2. ethernetten interneti verdim dhcp oto ip atıyor çok harika oldu, panelede girebiliyorum..

bunu hdd ye kurdummu tamamdır.. herşey için tekrardan tşkler.. 

Gönderildi : 21/02/2012 21:22

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

Özgür dünyaya hoşgeldiniz 🙂

Gönderildi : 22/02/2012 12:20

Paylaş: