Forum

Postfix mail gö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Postfix mail gönderim ayarları

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
697 Görüntüleme
(@yigitbelevi)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar 

Postfix sistemlerde mail gönderim sıklığını nasıl ayarlıyoruz acaba? 

Yardımlar için şimdiden teşekkürler 

Gönderildi : 17/02/2012 18:33

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Mail gönderim sıklığından kastınız tam olarak nedir.

Gönderildi : 20/02/2012 12:11

(@yigitbelevi)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

zaman zaman mailq ile takip ettiğimden kurukta birikmiş mailler görüyorum.Dolayısıyla  yeni yollanan bir eposta yerine iletilmiyor.Makinanın mail gönderme aralıklarını kısaltırsam bu sorunu aşarım gibi görünüyor.

Gönderildi : 21/02/2012 10:01

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Postfixte her gelen mail beklemeden gönderilir. Kuyrukta bekleyen mailler tekrar iletilmesi denenen mailler olabilir. Benim fikrim loglardan kuyruktaki maillerin neden geç gittiğini bulmanız gerek. DNS yada blacklist sorunu yaşanıyor olabilir.

Gönderildi : 22/02/2012 18:23

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba

zaman zaman mailq ile takip ettiğimden kurukta birikmiş mailler görüyorum.Dolayısıyla  yeni yollanan bir eposta yerine iletilmiyor.Makinanın mail gönderme aralıklarını kısaltırsam bu sorunu aşarım gibi görünüyor.

mal sırasında çok fazla mail birikiyorsa gönderilen mailler gerçekten olmayabilir. Mail gönderim sıklığı şu şkilde aktif demon sayısnı ayarlamanı lazım bunun dışında tekrar gönderi ve tekrar deneme sürelerini düşürürseniz mailq daha az olur.

Gönderildi : 23/02/2012 02:28

(@SerdarDOGAN)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba Ertan bey,

Bu sorunu sunucularımızda yaşıyoruz.

Olmayan mail adreslerine gönderilen mailler günlerce mail kuyruğunda gözüküyor.

Aktif demon sayısını ayarlamak, tekrar gönderi ve tekrar deneme süreleri ile ilgili ayarlardan bahsetmişsiniz.

Tam olarak nasıl bir değer vermemiz gerekiyor yardımcı olursanız çok güzel olur.

5 kere denedikten sonra hata mesajı döndürse yeterli diye düşünüyorum.

Şuanda  aşağıdaki şekilde hata veren bir mail için geriye hata maili hala gelmedi.

Wed Aug 27 16:05:40 

Host or domain name not found. Name service error for name=xxxxxxx.com type=MX: Host not found, try again 

Yapmak istediğim ise 30 dk içinde 5 kere denesin. Eğer mail hala gitmediyse hata mesajı versin ve kuyruktan silsin.

Kuyruktaki bazı mailler

429XXXXXX   54XXXX Mon Aug 25 13:19:25  [email protected](Host or domain name not found. Name service error for name=YYYYY.com.tr type=MX: Host not found, try again) 

BA7XXXXXX     30XX Sat Aug 23 08:01:11  [email protected](host mx01.yyyyyy.ru[ccc.cc.cc.ccc] refused to talk to me: 421 Downstream server timeout) [email protected]

Gönderildi : 27/08/2014 21:41

Paylaş: