Forum

Postfix mail gö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Postfix mail gönderim ayarları

Yigit Belevi
(@yigitbelevi)
Üye

Selamlar 

Postfix sistemlerde mail gönderim sıklığını nasıl ayarlıyoruz acaba? 

Yardımlar için şimdiden teşekkürler 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 17/02/2012 17:33

Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Mail gönderim sıklığından kastınız tam olarak nedir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2012 11:11

Yigit Belevi
(@yigitbelevi)
Üye

Merhaba

zaman zaman mailq ile takip ettiğimden kurukta birikmiş mailler görüyorum.Dolayısıyla  yeni yollanan bir eposta yerine iletilmiyor.Makinanın mail gönderme aralıklarını kısaltırsam bu sorunu aşarım gibi görünüyor.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 21/02/2012 09:01

Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Postfixte her gelen mail beklemeden gönderilir. Kuyrukta bekleyen mailler tekrar iletilmesi denenen mailler olabilir. Benim fikrim loglardan kuyruktaki maillerin neden geç gittiğini bulmanız gerek. DNS yada blacklist sorunu yaşanıyor olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/02/2012 17:23

Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Yigit Belevi"]

Merhaba

zaman zaman mailq ile takip ettiğimden kurukta birikmiş mailler görüyorum.Dolayısıyla  yeni yollanan bir eposta yerine iletilmiyor.Makinanın mail gönderme aralıklarını kısaltırsam bu sorunu aşarım gibi görünüyor.

[/quote]

mal sırasında çok fazla mail birikiyorsa gönderilen mailler gerçekten olmayabilir. Mail gönderim sıklığı şu şkilde aktif demon sayısnı ayarlamanı lazım bunun dışında tekrar gönderi ve tekrar deneme sürelerini düşürürseniz mailq daha az olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/02/2012 01:28

Serdar DOĞAN
(@SerdarDOGAN)
Üye

Merhaba Ertan bey,

Bu sorunu sunucularımızda yaşıyoruz.

Olmayan mail adreslerine gönderilen mailler günlerce mail kuyruğunda gözüküyor.

Aktif demon sayısını ayarlamak, tekrar gönderi ve tekrar deneme süreleri ile ilgili ayarlardan bahsetmişsiniz.

Tam olarak nasıl bir değer vermemiz gerekiyor yardımcı olursanız çok güzel olur.

5 kere denedikten sonra hata mesajı döndürse yeterli diye düşünüyorum.

Şuanda  aşağıdaki şekilde hata veren bir mail için geriye hata maili hala gelmedi.

Wed Aug 27 1640 

Host or domain name not found. Name service error for name=xxxxxxx.com type=MX: Host not found, try again 

Yapmak istediğim ise 30 dk içinde 5 kere denesin. Eğer mail hala gitmediyse hata mesajı versin ve kuyruktan silsin.

Kuyruktaki bazı mailler

429XXXXXX   54XXXX Mon Aug 25 1325  [email protected](Host or domain name not found. Name service error for name=YYYYY.com.tr type=MX: Host not found, try again) 

BA7XXXXXX     30XX Sat Aug 23 0811  [email protected](host mx01.yyyyyy.ru[ccc.cc.cc.ccc] refused to talk to me: 421 Downstream server timeout) [email protected]

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/08/2014 21:41

Paylaş: