Forum

Centos Dosya Paylaş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Centos Dosya Paylaşımı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,460 Görüntüleme
(@sabriyasin)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar linux bir sunucu üzerinde Vmware server yazılımı kurulu sanal olarak içersinde windows 7 var burada yapmak istediğim windowsta oldugu gibi başlat+çalıştır komut penceresine  \\192.168.1.45  yazarak networkteki bir makinaya bağlanıyormuş gibi centos'a yani root makinaya bağlanıp dosyaları kopyalamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim samba isminde bir yazılım var illaki bununlamı yapmalıyım işin aslı pekte profosyonel değilim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Gönderildi : 15/02/2012 06:02

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

bu işlemi scp komutu ile yapabilirsiniz.
scp kopyalanacakdosya [email protected]:/kopyalanacak-karsi-dizin

Gönderildi : 15/02/2012 14:15

(@mucahidyardim)
Gönderiler: 192
Estimable Member

Selam,

scp komutu iki linux işletim sistemi arasında dosya aktarma işlemlerini yapan bir uygulama, aynı zamanda ssh servislerininde çalışıyor olması gerekiyor.

Windows ve Linux bir işletim sistemi arasında dosya aktarma işlemleri için samba servisi kullanılabilir, lakin linux konusunda yeni olan kullanıcılar için samba biraz zaman alacaktır.

Sonuç olarak windows işletim sisteminde "winscp" uygulamasını kurup çalıştırın.

Winscp ile ister linux-windows / windows-linux dosya aktarımı işlemlerini kolaylıkla(sürükle-bırak şeklinde) gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Linux işletim sisteminde ssh servisinin de çalışıyor olmasına dikkat edin. "#/etc/init.d/sshd status - start - stop - restart"

Kolaylıklar

Gönderildi : 15/02/2012 16:23

(@sabriyasin)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Selam,

scp komutu iki linux işletim sistemi arasında dosya aktarma işlemlerini yapan bir uygulama, aynı zamanda ssh servislerininde çalışıyor olması gerekiyor.

Windows ve Linux bir işletim sistemi arasında dosya aktarma işlemleri için samba servisi kullanılabilir, lakin linux konusunda yeni olan kullanıcılar için samba biraz zaman alacaktır.

Sonuç olarak windows işletim sisteminde "winscp" uygulamasını kurup çalıştırın.

Winscp ile ister linux-windows / windows-linux dosya aktarımı işlemlerini kolaylıkla(sürükle-bırak şeklinde) gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Linux işletim sisteminde ssh servisinin de çalışıyor olmasına dikkat edin. "#/etc/init.d/sshd status - start - stop - restart"

Kolaylıklar

winscp isimli programı sanal işletim sisteminde kullanıyorum ve dediğiniz gibi root makinaya bağlanıyorum yalnız kafama takılan internet bağlantısını yavaşlatacakmıdır sunucun  biraz daha açıklık getireyim konuya

şimdi bir web sitesi var bu web sitesinden üyeler büyük boyutta dosyalar download ediyor sunucudan direk download ederken hızı güzel kullanıcılar 1 - 2 mb arası download hızını yakalıyor...

ama bu arada download yapan kullanıcıların hızını etkilememek için benim networkten ağ ortamında dosylarımı kullanmam gerekiyor ben bunu winscp ile kullandıgımda nedense üyelerin download hızı gözle görülür şekilde düşüyor

benim yapmak istediğimse root sunucudaki  dosyları yine sunucu içersinde olan sanal windows içersine aktarmak :S 

umarım detaylı anlatabilmişimdir

bu işlemi scp komutu ile yapabilirsiniz.
scp kopyalanacakdosya [email protected]:/kopyalanacak-karsi-dizin

scp komutunu biliyorum ama domain.com üzerinden yaptıgım zaman internete cıkmazmı ?

Gönderildi : 15/02/2012 20:58

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Oraya ip adreside yazabilirsiniz. Local deki bir makina adınıda yazabilrisiniz.

Gönderildi : 16/02/2012 18:04

Paylaş: