Forum

w2003 DC ----> s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

w2003 DC ----> samba file sharing | permission sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
368 Görüntüleme
(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Bir haftadır google da araştırma yapıyorum fakat hiçkimse bu soruna tam olarak çözüm bulmuş değil. Çözümparkdaki makaleler ve daha önce açılmış başlıklara baktım ama hiçkimse sorununu tam olarak çözememiş. Yapmak istediğim şey çok basit ama çözümünü malesef bulamıyorum ve baya sıkıcı olmaya başladı.

Domain Controller dan samba ile share edilmiş bir klasöre passwordless bir şekilde ulaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere dcpromo yapınca local user kalkıyor ve sadece DC user yani administrator kalıyor. Yapmak istediğim şey DC administrator hesabımdan standalone samba'ya passwordless bir şekilde bağlanmak. Her defasında permission hatası alıyorum.

Samba'yı başarılı bir şekilde kurdum. Redhat 5.5 olduğu için dependency leri biraz zaman aldı.

#rpm -qa | grep samba
system-config-samba-1.2.41-5.el5
samba-common-3.0.33-3.28.el5
samba-client-3.0.33-3.28.el5
samba-3.0.33-3.28.el5
#

#service iptables stop  // iptable servisini durdurdum.

#smbclient -L localhost -U%   //  smbclient'ı localhost üzerinden test ettim bir sorun yok.

#useradd  -s /bin/sh -g root administrator    // DC deki kullanıcıyı oluşturdum. password'ünü DC ile aynı yaptım

#smbpasswd -a administrator   // user'ın aynısını samba içinde oluşturdum ve DC'nin password'ünü verdim.

#vi /etc/samba/smb.conf  // dosyasını aşağıdaki gibi düzenledim.  [global] ve [share]

[global]
        workgroup = argela         // DC'nin adı
        security = user               //  public yapsamda değişmiyor, permission hatası veriyor.
        smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd      
        load printers = no            // paylaşımda sürekli printerları gösterdiği için ekledim.

[share]
        comment = file server
        path = /root/rpmler                   // share etmek istediğim folder
        valid users = administrator        // DC ve samba user'ım
        admin users = administrator   
        read only = no
        public = yes
        browseable = yes

# ls -l
total 96
-rw------- 1 root          root  1611 Mar 25 18:45 anaconda-ks.cfg
drwxr-xr-x 2 root          root  4096 Mar 25 16:57 Desktop
-rw-r--r-- 1 root          root 55367 Mar 25 18:45 install.log
-rw-r--r-- 1 root          root  4010 Mar 25 18:38 install.log.syslog
drwxrwxrwx 2 administrator root  4096 Jun  3 15:54 rpmler            // share ettiğim folder. grubu root, sahibi administrator.

Arkadaşlar yukarıya yazdıklarımı ve daha birçok parametre değişikliği yaparak denemeler yaptım ama her defasında permission hatası aldım. Google da bakmadık forum kalmadı herkes permission hatası alıyor. Konu yazarlarından, forum sorumlularından ve herkesden yardım istiyorum. passwordless bir şekilde win2003 den  \\192.168.x.x\share dediğimde folder'a ulaşmak istiyorum. DC üzerinden standalone samba'ya passwordless ulaşmak istiyorum. Umarım sorum böyle olduğu gibi kalmaz.

Gönderildi : 05/06/2011 18:38

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Merhaba Mustafa Bey,

Birkaç noktaya dikkat etmenizi tavsiye ederim;

- iptables'ı kapatmak yerine samba ile ilgili portları açabilirsiniz 137-138-139-445

-  bahsettiğiniz dizin /root dizini altında olduğu için permission deny hataları almanız çok normal, tavsiyem bu dizini kök dizine taşımanız. Yok taşımak istemiyorsanız root dizinine gerekli hakları vermelisiniz.

- eğer selinux enable ise gerekli boolean'lara izin vermelisiniz.

-  son olarak ise şunu tavsiye ederim ki, dc'de root kullanıcısını oluşturup bu kullanıcı ile samba'ya bağlanmayı deneyiniz. ( tabi smbpasswd komutu ile root user'ına bir samba şifresi vermelisiniz)

Saygılarımla

Gönderildi : 05/06/2011 21:59

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ünyeli arkadaşım çok sağolasın, kaç gündür uğraştığım sorunun sebebi selinux MÜŞ.

#etv/sysconfig/selinux/   // SELINUX=disabled

Umarım Orduspor superligde uzun yıllar kalır. Başkada birşey demek istemiyorum.

Gönderildi : 06/06/2011 05:16

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Merhaba;

Ben teşekkür ederim sorununuzun çözüülmesi güzel

Ordu sporda kalır inş. devamlı 😀

kolay gelsin

Gönderildi : 06/06/2011 11:50

Paylaş: