Forum

Linux'de kullanıcı ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux'de kullanıcı güvenliği

ademgenc
(@ademgenc)
Üye

Merhabalar, aşağıda bazı sorular belirttim yardımınızı rica ediyorum.

1. Linux de kullanıcılar oluşturlduğunda passwd dosyasında kullanıcı adı alenen görülebiliyor. Şifre ya bu dosyada hash ile ya da shadow dosyasında hada güvenli saklanıyor diye biliyorum. Kullanıcı adının da hash değerinin tutulması için bir ayar var mı?

NFS kullanan 2 linux makine authentication sırasında kullanıcı adını passwd dosyasındaki gibi açıkça  ve parolayı hash değeriylemi gönderiyor yoksa bunlar ayrıca şifreleniyor mu? 

2. Samba da oluşturduğumuz kullanıcıların da kullanıcı adı smbpasswd dosyasından okunabiliyor. Samba kullanıcısının password bilgisinin LM ve NTLM hash i tutuluyor. Windows client sambaya ulaşmak istediğinde kendindeki ilgili kullanıcı ve password ün hash ini gönderir diye biliyorum. Samba kullanıcısının smbpasswd dosyasında hash değeri yok plaintext ismi var. Samba nasıl authentication yapıyor bu durumda. Kendisi samba kullanıcısının hashini authentication sırasındamı çıkartıyor windows tarafından gelenle eşleştirmek için?

3. samba.conf dosyasında encrypted passwords = yes olursa windows client ile samba arasında authentication sırasında ayrıca bir de şifreleme kullanılıyormuş.encrypted passwords = no ise şifreleme kullanılmıyormuş. Windows client ile sambanın authenticetion işlemleri sırasında LM veya NTLM den birisi mi kullanılıyor? Hangisinin kullanılacağını encrypted passwords seçeneği mi belirler?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 06/05/2011 03:11
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye
Paylaş: