Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux Eğitimi

50 Yazılar
19 Üyeler
0 Likes
1,581 Görüntüleme
(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Herkesin aklının bir ucunda bulunan bir konu. İlgililerin de bu konuda hassasiyet gösterip bu post altından herkesi bilgilendirmesi her iki taraf içinde faydalı olacak kanaatindeyim. Yoksa bu gidişle sadece buradan gitmek isteyenler sınıfları doldurup taşıracak gibi...

Gönderildi : 03/06/2008 03:01

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Bana uyar ben bu cumartesi 1 saatte olsa ugramayı düşünüyoum 3-4 arası gibi...

ok  Konuşup  Kararlaştıralım 3 4 arası banada uyar  

Gönderildi : 03/06/2008 11:32

(@harunsahiner)
Gönderiler: 12
Active Member

Tekrar merhaba arkadaşlar,

Mümin bey askerliği tamamlamışsınız öncelikle gözünüz aydın...   Arkadaşlar Tubider Derneği gördüğüm kadarı ile kar amacı gütmeyen bir dernek.. Zaten tek sınıftan oluşan geri kalanıda yönetimden ibaret olan oldukça sakin bir dershane diyebilirim. 

Özgür bey sizde gelebilirsiniz .

ders 14:00 civarı başlıyor.

Makale konusuna gelince,  bilgileri pekiştirmek ve paylaşım açısından  düşünmüyor değilim oldukça faydalı dediğiniz gibi.. cozumpark gerçekten bilginin özgürce elde edilebileceği bir portal haline gelmiş. ilerde katkım olsun isterim tabi..

Herkese iyi çalışmalar

Gönderildi : 03/06/2008 14:41

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

teşekkürler harun bey,

inşallah linux makalelerinizi okuyacağız. okumaktan büyük zevk alacağım şahsen...

tekrar teşekkürler

Gönderildi : 03/06/2008 14:47

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Bu konuda e-dergilerden yararlanabilirsin.Linux eğitimi ve programların tanıtımı adına güzel işler yapıyorlar.Pardus kullanmayı da bir düşün istersen.Sebebi ise Pardus'un son 1 yıl içinde çok fazla gelişme göstermesi.Ben pardus kullanıyorum.Şu anda çok memnunum.Bana göre tek eksiği oyun ama wine geliştikçe o da olur.Ben oyun oynamadığım için pek sorun olmuyor.

linux dergilerini bulabileceği adresler:  http://www.linuxmasasi.com/    www.ozgurlukicin.com   www.pardus.org.tr  bide enixma var adresi bilmiyom.google'da arattır. sitelerde biraz gez dolaş belki işine yarayan başka şeylerde bulabilirsin.

Gönderildi : 26/06/2008 12:00

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhabalar

Red Hat 6.0 dan beri(tahminimce 1997) Linux kullanan birir olarak eğitime gitmeden birkaç öneride bulunmak isterim. Umarım faydalı olur...

Öncellikle şunu belirtmek isterim Linux sadece sistem kurup yönetmek değil, ayrıca yaptığınız ayarların nasıl çalıştığını anlamanıza yarayan bir sistemdir.

Yani Linux de sağ tuş, sol tuş, next bulamazsınız. Yaptığınız her işlemden sonra daha önce MS tarafında bildiğiniz bir konu da bile "vay be demek ki bu böyle çalışıyormuş" diyeceksiniz. O yüzden eğitimlere başlamadan;

1. Linux nedir ve tarhiçesini muhakka okuyun.

2. Dosya yapısı nedir nasıl yapılandırılmıştır?

3. Hangi dosya nerede bulunur ve nasıl bulunur?

Ve de en önemlisi kara ekranda çalışmayı öğrenenin... Göreceksiniz komut satırı inanılmaz keyifli... Sabahlara kadar kafayı yiyeceksiniz..,:) Ama göreceksiniz ki aslında yaptığınız ufak br virgül hatası..

Ve tekrar göreceksiniz ki restart yapmayacaksınız sisteminizi reboot yapmayacaksınız, mavi ekran yok, donma yok, virüs yok, anti virğs yok..

Adobe sitesi gidip adobe reader yükleme derdi yok, ofis yükleme derdi, firewall parası verme derdi yok, MSN yükleme derdi yok ... yok babam yok...

Ve sonra diyeceksiniz ki vay be internet 3gb lik bir dosya indirdim kurdum herşeyi ile çalışıyor. Sonra evinizdeki eski makinenize kuracaksınız. Bir bakacaksınız makine server olmuş, 2GB lik RAM bilmem ne duo core işlemci isteyen işlemler için evdeki eski 386 yetiyor da artıyor bile...

Sonra firewall yapılandıracaksınız.. Hem de ne firewall.. Hem de ücretsiz.. Koy 1000-2000 kişilik network'e banamısın demez? Kaç para mı? Bedava..

Aslında Run As komutunun yıllardan beri kullandığını göreceksiniz.:) hatta LDAP'in bile..:)

Sonra Samba ile DC kuracaksınız, ne lisans problemi var ne maximum kullanıcı falan filan..

Akşamları kafanızı yastığınıza koyduğunuz da mışıl mışıl uyacaksınız. Hatta kız arkadaşınız size artık randevulara çok erken gelmeye başladın hayırdır diye sormaya başlayacak... Siz de içinizden crontab sağolsun her işi benim için  yapıyor diyeceksiniz.

Sonra CPU yu bölümlere ayırıp hepsine ayrı bir görev ataycaksınız. A bölümü Mail Server B bölümü Web Server C bölümü Users gibi.. Hepsi birbirinden bağımsız çalışacak.. Hiçbiri birbirinin kaynakları sömürmeyecek 🙂

Aslında yazacaklarım uzun.. Ama sonunda inanılmaz bir keyif almaya başlayacaksınız...Sonra mı ne olacak.. Göbeğiniz büyümeğe başlayacak.. Eee linux guruları ne demiş Göbeksiz Admin iyi admin değildir :)))

Bu arada Eser,

Elimde 1 adet makale daha var. Onu sana mı gönderiyorum? En güzel makale bir sonraki herhalde herkesin merak ettiği... Bir sonrakinde adım adım DNS ve Apache kurarak web sitesi yayınlayacağız..

Herkese kolay gele

Gönderildi : 26/06/2008 18:24

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Selam Erdal;

Döktürmüşsün gene ::))

Makalalelerin hayran kitlesi olacak sen daha çok yazmak istiyeceksin her yazdıktan sonra bu daha güzel oldu diyeceksin her makaleden sonra derin bir oh çekeceksin her makaleden sonra bundan sonra bu yöntemle yazayım diyeceksin bir gün dönüp bakacaksın ve ewet ben çok yayarlı işler yapmışım diyecekin....

Selametle....

Gönderildi : 26/06/2008 18:52

(@AliSeckinBasiplikci)
Gönderiler: 67
Trusted Member

slm erdal bukadar ballandıra ballandıra anlatılamaz heralde linux 🙂 makalelerini dört gözle bekliyor olucağım 🙂 Bende göbek yoq biraz göbek yapmam lazım 😛

Gönderildi : 26/06/2008 19:09

(@alikemalturker)
Noble Member

Eser verdin gazı gene iş arası makale düzeltmesi yapıyoruz 🙂

Ali göbek iyidir 🙂 Türkün gücünü dünyaya gösterir:)).. Bende 192 boy var bu NIX sistemleri yüzünden göbek yaptık. Tabi başlarda sabahladığım için ip gibi birşeydim..

Allah dan yeni proje de MS tabanı  kullanıyoruz da biraz hareket etme fırsatım oldu :))) Şaka bir yana bu göbeği ben nasıl eriteceğim yaw 🙂

Kolay gele

Gönderildi : 26/06/2008 19:33

(@AliSeckinBasiplikci)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Erdal sistem yöneticisinin en iyi göbek eritme yöntemi eğer varsa geniş bir sistem odasında bi kaç tur koşmak olabilir 🙂 çözüm bu bence 🙂

Gönderildi : 27/06/2008 15:08

(@ahmetkucuk)
Gönderiler: 93
Estimable Member

Merhaba Erdal abi,

üzerinden 1 ay geçmiş ama yeni okudum ve çok begendim üstteki linux hakkındaki yazını, mutlaka öğrenmeliyim linuxu diye düşndüm ama çok yolum var:( inşallah itü'ye girerimde orda öğrenirim..

Gönderildi : 30/07/2008 06:12

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

erdal  hocam bilgilendirme için teşekkürler... makalelerin de gelse daha güzel olacak :))

Gönderildi : 30/07/2008 15:57

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Konuda bahsi geçen Linux eğitimlerine başlayan oldumu acaba?

Gönderildi : 31/07/2008 16:05

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Eser hocam başlayacaktı diye biliyorum.

Gönderildi : 01/08/2008 11:33

(@alikemalturker)
Noble Member

erdal  hocam bilgilendirme için teşekkürler... makalelerin de gelse daha güzel olacak :))

Valla Mümin hocam,

Ben gönderdim... Ama henüz yayınlanmadı 🙂 Eser'e saldırmak lazım bence 🙂 

Gönderildi : 01/08/2008 15:54

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Valla Mümin hocam,

Sana yemin ederim bunu düşündügünü biliyordum ama gel görki herkez senin gibi düşünüyor....

O haftalarda öle bir makale yıgını oldugu hala erimedi birini bir hafta geciktirsek benim makalem yayınlanmadı diyenler oldu...

Sen bütün makalelerin tabikide bende ve yayınlıyacamda.....

Bu arada eğitime 16 Ağustos itibari ile ben başlıyorum....

Gönderildi : 01/08/2008 23:48

(@alikemalturker)
Noble Member

Valla Mümin hocam,

Sana yemin ederim bunu düşündügünü biliyordum ama gel görki herkez senin gibi düşünüyor....

O haftalarda öle bir makale yıgını oldugu hala erimedi birini bir hafta geciktirsek benim makalem yayınlanmadı diyenler oldu...

Yok be Eser aklımdan bile geçmedi... Sadece Mümin öyle dedi diye bende cevap yazdım.. elimde başladığım birkaç makale daha var ama düğün hazırlıkları nedeni ile bakamıyorum... En kısa sürede onları da göndereceğim inşallah...

Kolay gele

Gönderildi : 02/08/2008 01:50

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Valla Mümin hocam,

Yok be Eser aklımdan bile geçmedi... Sadece Mümin öyle dedi diye bende cevap yazdım.. elimde başladığım birkaç makale daha var ama düğün hazırlıkları nedeni ile bakamıyorum... En kısa sürede onları da göndereceğim inşallah...

Kolay gele

Merhaba  ,,

hayırdır kim evleniyor ya ???

Gönderildi : 02/08/2008 01:59

(@alikemalturker)
Noble Member

Selam Özgür,

Another man is down  :))) Ben evleniyorum :::::[D] 

Gönderildi : 02/08/2008 02:11

Sayfa 2 / 3
Paylaş: