Forum

Pfsense il alakalı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense il alakalı bir kaç sorun ve soru

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
363 Görüntüleme
(@profyilmaz)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar..

Lisans tezim için deneme çalışmaları yapıyorum.. Sanal makineye pfsense kurdum.. Yaklıaşık bir haftadır bununla uğraşıyorum ancak hala bir sonuca varamadım. 

Yaptıklarım:

LAN IP: 172.16.99.1

WAN IP: 172.16.16.160(DHCP)

omurgalarda static routing ile 172.16.99.1'den gelen bütün istekleri 172.16.16.160'a yönlendir dedim.

bu iki ip 'ye ping yok.. Ancak makine içeriden ping atıyor ağdaki her hangi bir ip ye.. pfsense web arayüzüne hiçbir şekilde bağlanamıyorum, hatta LAN IP'yi değiştirip WAN ile aynı bloktan verdim(172.16.16.xx) yine olmadı.Ancak evde kendi bilgisayarıma kurduğumda aynı bloktan ip verince bağlanmıştım. 

Bir üniversitenin bilgi işleminde kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışıyorum.. Acaba check-point engelliyor olabilir mi?,

Ya da sorun nedir.. Nasıl çözerim 

Yardımlarınızı bekliyorum..

İyi günler iyi çalışmalar...

Gönderildi : 15/12/2010 20:01

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Check Point engelliyordur. Access verilmesi gerekir. Muhtemelen default drop yiyordur işleminiz.

Gönderildi : 17/01/2011 00:27

(@omeralbayrak)
Gönderiler: 203
Estimable Member

Merhaba;

Checkpoint in engelleyip engellemediginin bilinmesi icin kurallari ve yapisini bilmek gerekir. Ayni sistemi bagimsiz ya da firewall olmayan bir ortamda yaptiniz mi? Ya da bunu baska yapilarda deneme sansiniz oldu mu?

Kurmus oldugunuz sistem ICMP paketlerini drop ediyor olabilir. Eger kural girdisi ya da default kurallar varsa onlari bir kontrol edin derim. Checkpoint in oldugu ayni subnetlerde herhangi x makineden ping atabiliyorsaniz kurmus oldugunuz sistemi gozden gecirmenizde fayda var. 

Gönderildi : 17/01/2011 00:37

Paylaş: