Forum

Mx kayıtları hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mx kayıtları hakkında.

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
446 Görüntüleme
(@cemsaglam)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar sunucuma mail sunucu kurdum. herşey çalışıyıor tek sorun hotmail e attığım maiiler spam a düşüyor. Ter reverse kontrolü yapıyor hotmail sanırım. Bu ayarları benmi yapacam yoksa turktelekomdanmı yapılacak. mx kontrolü için domain: sistemsensin.net

Gönderildi : 27/06/2010 19:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaaba,

http://www.cozumpark.com/forums/thread/150388.aspx  bu postu inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/06/2010 20:01

(@cemsaglam)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

ilgili konuyu okudum. İlgili konuda hiç mail atılamadığından bahsetmiş benim maillerim ise spam a düşüyor. Gmail e çok rahat mail atabilirken hotmail sorun çıkarıyorç

Gönderildi : 28/06/2010 00:37

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member

Sebebi şu an black listte olmanızdır. Fazla gecikmeden diğer blacklistlere girmeden o 2 taneyi temizleyin. Bende uğraştım bu problemle bir süre önce.

Network Tools: DNS,IP,Email blacklist

Gönderildi : 28/06/2010 01:00

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

SPF kayıtlarınız var mı? Black Listi kontrol ettiniz mi? Bu nedenlerden dolayı da junk'a düşmeniz mümkün.

Gönderildi : 28/06/2010 01:15

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Eğer spf kaydınız yok ise Erdem'in de belirttiği gibi spma düşersiniz.Ek bilgi ise spf kaydınız yoksa hotmail çin ise spama girersiniz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 28/06/2010 01:32

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba

Spf oldmadığı için Gmail spam girmesiniz. Gmail ilk hizmet vermeye başladığında DKIM dahil kullanıyordu. Ama artık kullanmamakta. Hotmail ise arkadaşlarımın verdiği linkde de bahsedildiği üzere spf kayıtları olmadan mail almaz.Spf kayıdınızı Nslookup ilede rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. SPf kaydını arkadaşların verdiği linkde Mesut hocanın en son yazdığı gibi düzeltiniz. Mx kaydınızı 0 olarak değil en az 5 olarak yapılandımanızda fayda var. Hotmail den sonra başka Domainler de de sorun çıkarsan Ptr kaydınızı yaptırın. -ki çıkacaktır.- O topic de yine Fatih hocanın bahsetmiş olduğu gibi ADSL modem arkasında Mailserver olmamalıdır. Çözüm ise ya smarthosting yada co-location hizmeti almaktır. Bunu konuda daha fazla yardıma ihtiyacınız duyarsanız bana özelden mesaj atabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

MCP,MCTS

Gönderildi : 28/06/2010 01:46

(@tolgaercan)
Gönderiler: 20
Eminent Member

"""  Yazdıklarım daha çok reklam mailleri ile yüksek volume email trafiğiniz varsa daha geçerlidir. """

Eğer mail server'ınızı maling listeleri ile reklam mailları için
kullanıyorsanız işler biraz değişmektedir.Hotmail'ın spam işlevselliği
algoritmasını bilen yoktur.Eğer mail ile reklam mailları atıyorsanız.
Sender policy framework yada Domain keys identified mail özellikerini
dns'e eklemeniz dahi %100 garanti sağlamaz.Zaten reverse dns kaydı
yoksa, ilk başlarda yeni bir ip dahi alsanız ve spf dkim'de koysanız
bişey değişmez. Biraz mailing gerçekleştikten sonra tekrar spam'e
atıcaktır. Hatta ms'in kendi önerdiği firma ile çalışmanız bile, tam
anlamı ile garanti vermez sitelerinde de bunu belirtmektedirler.

Yeni bir ip ile, tekrar ip ısıtmaya başlayıp, sonrada, mail
bounce ları çok iyi takip etmeli hardbounce ları sürekli
listelerinizden çıkarmalısınız.

En çok bakılan bounce lara
yaklaşım ve mail listelerindeki, unsubscribe özelliğidir. Eğer mail
volumünüz büyük düzeyde değilse, arkadaşların belirttiği gibi sadece
spf ve dkim kayıtları ile devan edebilirsiniz.Ama bunu yeni bir ip ile
yapmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca senderscore'dan şuanki ipnizi
kontrol ettirebilirsiniz. ( https://www.senderscore.org/) returnpath
üyesi bir sitedir. Returnpath ms'in certified mail olgusunu
gerçekleştiren ona bağlı olmayan ama ona çalışan firmasıdır.  

Konu ile ilgili bildiklerim böle. Umarım sorunlarınızı çözersiniz. Bu konu biraz sorunlu bir konudur.

Bir örnek ele alırsak ;

Spf kaydı

dig sabah.com.tr txt

;; ANSWER SECTION:
sabah.com.tr.           54      IN      TXT     "v=spf1 mx a:news.sabah.com.tr a:smtp.sabah.com.tr a:newsmtp.sabah.com.tr a:newsmtp1.sabah.com.tr a:newsmtp2.sabah.com.tr ~all"

Reverse  kaydı

nslookup 95.0.110.254

254.110.0.95.in-addr.arpa       name = news.sabah.com.tr.

sizin spf'de ise

;; ANSWER SECTION:
sistemsensin.net.       84513   IN      TXT     "v=spf1 a mx"

bunu

"v=spf1 mx a:mail.sistemsensin.net ~all"

şeklinde değiştirin. yalnız sizin adsl için telekom reverse kaydına izin verirmi o kısmı bilmiyorum.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/06/2010 03:38

Paylaş: