Forum

ubuntu 10.04 sunucu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ubuntu 10.04 sunucu ayarları hk.

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@recepkartaler)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaslar.bugun ubuntunun 10.04 server edıtıon surumunu ındırdım ve burdan lınux e baslamak ıstıyorum.oncelıkle bunun uzerınde maıl ftp fıle server kurulu mu gelıyor yoksa bız sıteden mı ındırıyoruz.? eger ustundeyse nasıl aktıf hale getırıyoruz yada sıtesınden ındıreceksek nasıl kurulum yapıyoruz.ınternette sadece kurulum anlatılmıs baska kaynak bulamadım ıng. bilmiyorum turkce kaynakda yetersız kaldı.kurulumdan sonra ne yapmam gerektıgını en azından adım adım solersenız bende ona gore arastırma yapabılırm. Teşekkurler...

Gönderildi : 04/05/2010 14:39

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

mail için sendmail, qmail , postfix mtalarını inceleyin

file server için samba

ftp server için pureftpd ,vsftpd

ubuntuda paket yönetimi nasıl bilmiyorum rpm tabanlı ise rpm komutu ile kurulu olup olmadığını sorgularsınız

Gönderildi : 04/05/2010 15:53

(@barisinceisci)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Recep bey,

Linux dünyasına hoş geldiniz demek istiyorum ve bir kaç noktayada  değinmek istiyorum.

Öncelikle yanlış yerden başlamış bulunmaktasınız, sunucu versiyonundan ziyade ilk olarak masa üstü versiyonu ile başlamanızda fayda vardır. İlk olarak masa üstü sistemi kullanarak sistemi sindirme ve alışma dönemini biraz geçiriniz. Sistemde çıkan sorunları ve nasıl çözdüğünüz , çözerken ne kadar sürede çözdünüz vb. işlemleri burada takip ediniz, ilerde bir sıkıntıyla karşılaştığınızda sorunu çözme zamanınızı hesaplamakta iyi olur. Türkçe kaynak olarak google'da dökümanlar mevcuttur. Özellikle İtü'nün sayfalarında arama yaptırınız.

Linux'da temel komutlar nerdeyse aynıdır,  ilk olarak temel komutlardan başlayınız google'da arama yaparken linux temel komutlar yazdıgınızda karşınıza binlerce site geleceğinden emin olabilirsiniz, gelmedi diyorsanız Can Uğur Ayfer hocanın kim korkar Linux'dan kitabını okuyun derim. Bu kitabı bitirdikten sonra bir seçim yapmalısınız yani su an ubuntu sectiniz ama bu fikrinizi değiştirebilirsiniz burada deb tabanlımı rpm tabanlımı sistem kullanacagınızı secmelisiniz. Deb tabanlı seçerseniz oreilly Türkçeye çevrilmiş kitabı vardır "Linux Sistem Yönetimi" bunu tavsiye edebilirim. rpm tabanlı sistem seçerseniz google'da "Lpi linux sertifikasyon 101/102" diye aratın, çıkan kaynakları indirip dökümanlar üzerinden takip edebilirsiniz.

Gelişim süreçlerinizde karşılaştığınız sıkıntıları buradan yazarsanız size elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Saygılarımla,

Gönderildi : 06/05/2010 02:50

(@recepkartaler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için teşekkur ederim.Barıs bey onerınız için ve guzel açıklamalarınız ıcın sıze ayrıca tesekkur etmek ısterım.masaustu olarak pardus dan baska onerebılecegınız bır sıstem varmı? yoksa sadece pardus mu var.

Gönderildi : 06/05/2010 19:04

(@barisinceisci)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Recep Bey,

Ubuntu Desktop 10.04 LTS türkçe verisyonuda mevcuttur, şu an desktop olarak popüler linux dağıtımıdır.

Gönderildi : 06/05/2010 22:37

(@mucahidyardim)
Gönderiler: 192
Estimable Member

Merhabalar

Ulusal işletim sistemimiz desktop konusunda ve linux işletim sistemini desktop tarafında aşinalık kazandıracak kadar yeterli kesinlikle. Pardus işletim sistemini desktop tarafında kullanmanız, linux versiyonlarında ne gibi farklılıklar var bunlarıda zamanla görmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca @"öncelikle yanlış yerden başlamışsınız" denmiş, bu konu tartışmaya çok açık bir konu. İhtiyaçlara ve kullanım kolaylığına göre değişebilir. Bugün ben CentOS önerebilirim mesela gibi gibi.

Kısaca paket yönetim sistemlerinden bahsedecek olursam;

RedHat, Fedora ve CentOS sistemler .rpm paketli sistemler

Ubuntu , Debian ve BackTrack ise .deb paketli sistemler

Pardus ise kendine özgü .pisi paket yönetim sistemine sahip bir işletim sistemimizdir.

Örnek olarak ise bu sistemlerin her birinde bir ftp server kurulumu yapmak tek komut kullanılarak yapılabilir.

# yum install vsftpd

# apt-get install vsftpd

gibi...

Son olarak demek istediğim, ihtiyaçlar doğrultusunda en uygun linux türevi işletim sistemini kullanmak, ve genel linux mantığını zamanla öğrenmek.

Kafanızı şişirdiysem özür dilerim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 10/05/2010 01:41

(@recepkartaler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

vermiş olduğunuz cevaplar ve benim gibi linux acemısıen yol gösterdiğiniz için teşekkur ederim.

10.04 tun tsl olanı nı ındırıdm vmware uzerıne kurdum ınternette kurulum dokumanları mevcut. hatta paylasayım

http://linuxtuxer.blogspot.com/2008/06/ubuntu-server-edition-kurulum.html

sımdı uzerınde servisleri calıstırmaya basladım daha dogrusu calısıyorum.zor oluyor ama zor olması da ayrıca guzel 🙂 bakalım sımdı webmın ve qmail kurulumu yapmak ıstıyorum sonra da ıfriwall a bakacagım bakalım ne akdar basarabılecegız 🙂

tekrar hepınıze tesekkur ederım. çalışmalarınızda basarılar.

Gönderildi : 14/05/2010 15:56

(@mucahidyardim)
Estimable Member

Selam

webmin kısmında çok zorlanacağınızı düşünmüyorum ama qmail biraz sıkıntı verebilir 🙂 ama sizdeki azim bunu başarır. Tekar penguen camiasına hoşgeldiniz.

Gönderildi : 15/05/2010 14:11

(@recepkartaler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

desteğinizi için tesekkur ederim.10.04 surumunu kurdum ardından webminin 1.510 surumunu kurdum ancak bır turlu webmine baglanamadım tarayıcıya http://localhost:10000 giriyorum ancak sunucuya baglanamadı dıyor.

Gönderildi : 18/05/2010 16:36

(@mucahidyardim)
Estimable Member

Merhabalar

Üşenmeyip "ubuntu 10.04" ve "webmin 1.510" kurdum. kurulumdan sonra https://localhost:10000 yazdım çalıştı.

Hocam https://localhost:10000 denermisiniz ?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/05/2010 16:57

(@recepkartaler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

maalesef yıne aynı acaba ben ubuntu nun kurulum asamasında mı yanlıs
bırsey yapıyorum.kurulum sırasında yuklenecek programları falan secıyorum dns falşan fılan ama galıba kurulumu basaramıyorum. ondan olabılme sansı nedır.

hem soyle de bı hata cverıyor.

limdb5 paketı baska paket ıcerısınde ısaretlenmıs. bunun anlamı paket
kayıp yada eskımıs yada baska yazılım kaynagında mevcut oalbılır dıyor
ve E:limd5-perl paekıtının kurulum adayı yok denıyor.

Gönderildi : 18/05/2010 18:42

(@recepkartaler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadsalar sorunun cozumunu buldum paylasmak sıtedım. emınım benım gıbı sıorun aysayanlar olmustur.

http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/libm/libmd5-perl/libmd5-perl_2.03-1_all.deb

bu ekı kurmamız gerekıyormıs.

Gönderildi : 25/05/2010 20:04

(@mucahidyardim)
Estimable Member

Teşekkürler

Gönderildi : 30/05/2010 16:12

(@recepkartaler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

cok oluyorum galıba ama dhcp kurulumu ıcın yardım ıstıyorum. google de bıeraz buldum daendıan debıan falan farklı komutlar farklı yollar denen mıs.ve sonuc husran 🙂 webmınden server2003 gıbı kolay kurulum falan yok mu ?

Gönderildi : 02/06/2010 14:59

(@mucahidyardim)
Estimable Member

Merhaba

Aşağıdaki bağlantıda bir arkadaşım dhcp konusunda ki yazısı var. Size yol gösterebilir diye umuyorum.

http://webdeyim.net/tr/e_dergi/ubuntu-turkiye/sudo/10/25

İyi çalışmalar

Gönderildi : 07/06/2010 00:25

Paylaş: