Forum

konsoldan static ip...

Bildirimler
Hepsini Temizle

konsoldan static ip ayarlamıyorum

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
378 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

CentOS 5.3 root yetkisi ile aşağıdaki komutları sırası ile veriyorum ama hala DHCP den IP alıyor. nedendir ?

ifconfig eth0 192.168.2.150 netmask 255.255.255.0

route add deafult gw 192.168.2.1

ifdown eth0

ifup eth0

service network restart

Gönderildi : 28/11/2009 19:10

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

ifconfig komutu ile verilen IP adresi bir yerekaydedilmez. sistem restart edince kaybolur.

Bir linux makinasınanetwork-script ile IP adresi verilmesi

RedHat Linux’a  /etc/sysconfig/network-scriptsdizinindeki ifcfg-eth0 ileeth0 için, ifcfg-eth1ile eth1 … şeklinde Ethernet kartları için IP verilir. Aşağıdabunun için iki adet örnek konfigurasyon görülmektedir. Bunlardan ilki Sabit IPadresi verme, diğeri ise DHCP aracılığı ile otomatik IP adresi verdirmekiçidir.

Sabit IP Adresi verme

root@ali  tmp]#  cd /etc/sysconfig/network-scripts

[root@ali network-scripts]# more ifcfg-eth0

DEVICE=eth0
BOOTPROTO=static
IPADDR=192.168.1.100
NETMASK=255.255.255.0
ONBOOT=yes

BROADCAST=192.168.1.255
NETWORK=192.168.1.0
GATEWAY=192.168.1.1

/etc/sysconfig/network-scripts Dizini Açıklayalım..

Bu dizin sistemde bulunan ağarayüzleri için gerekli tanımların bulunduğu dizindir. Her arayüz için bir adetkonfigürasyon dosyası bulunmaktadır. Konfigürasyon dosyalarının dışındaarayüzlerin aktif ve pasif hale getirilmeleri için gerekli program parçalarınıda içeren dosyalar da bu dizin içinde bulunmaktadır.

Arayüzlerin konfigürasyondosyları ifcfg-arayüz isimine sahiptir. Bu dosyalar düzenlenerek her arayüziçin gerekli ayarlar yapılmaktadır. Konfigürasyon dosyalarında kullanılan temelterimler aşağıdaki gibidir :

· DEVICE : Arayüzün sahip olduğu aygıt ismini belirtir.

· ONBOOT : Sistem açılırken arayüzün aktif hale getirilip getirilmeyeceğinibelirtir. Sistem açılırken arayüzün aktif hale geçirilmesi için bu parametrenindeğeri "yes"olmalıdır.

· BOOTPROTO : Arayüzün ağ ayarlarının yapılması için kullanılan protokolübelirtir.Eğer ağ ayarları ağ ayarları bir DHCP sunucusu üzerinden alınacakise "dhcp" , ağ ayarları bir bootp sunucusu üzerinden alınacak ise"bootp" değerini içermelidir.

· IPADDR : Arayüzün sahip olduğu IP adresini belirtir.

· NETMASK : Arayüzün sahip olduğu alt ağ maskesini belirtir.

· BROADCAST : Arayüzün broadcast adresini belirtir. 

Madem Komu açıldı Bunlarıda not olarak yazım istedim.. şimdiden İyi çalışmalar.. 

Gönderildi : 29/11/2009 21:50

(@mucahidyardim)
Gönderiler: 192
Estimable Member

Ali Hocam güzel cevap. Elinize sağlık. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/11/2009 19:31

Paylaş: