Forum

Juniper EX2300 PoE ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Juniper EX2300 PoE Switch'e konsol bağlantısı atıp sıfırlama

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,589 Görüntüleme
(@volkankarakus)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

İyi günler üstatlar. Elimizde geçen ay sıfır olarak bize verilen Juniper EX2300 switch mevcut ve bunu 90-100 arası client olan, wlan olmayan bir internet yapısında hub gibi kullanıyoruz. İnternet hattı bazen şişiyor ve yavaşlıyor biz de sorunun modem'de mi, firewall'da mı yada servis sağlayıcısı'nda mı olup olmadığına bakıyoruz zira lokalde firewall'a ping bile atamıyoruz yada kesik kesik atıyor ve akabinde bunlarda bir sorun olmadığını anlayınca da switch'in güç kablosunu çekip 5dk sonra tekrar açıyoruz, sorun düzeliyor. En son ise kapatıp açmamıza rağmen bir türlü düzelmedi, biz de bunu söküp yerine eski bir 24 portlu hub taktık, idare ediyoruz şu an. Eğer mümkün ise elimizdeki bu switch'e konsol bağlantısı atıp cache'ini silelim, sıfırlayalım, rahatlatalım dedik ama nasıl yapacağımızı tam olarak bilmiyoruz.

Switch'in en fazla 20 portu doludur, peki nasıl 90 client var derseniz de binadaki yapısal kablolama çok eski ve düzensiz olduğu için odalarda hub'lar mevcut, bu da gereksiz broadcast'e neden oluyor ama kablolama yapısının sıfırdan değişmesi için epey bir ücret talep ediliyor, bunun da şu an verilmesi mümkün değil.

Sizden bu noktada 2 ricam olacak:

1-) Bu switch'e bağlandıktan sonra sıfırlama kodlarını paylaşır mısınız zira bu konuda bilgi sahibi değiliz?

2-) Konsol bağlantısı atmak için ön taraftaki USB Mini B portundan bilgisayara USB üzerinden bağlayıp Putty ile bir türlü konsol bağlantısı atamadım zira 96000 ve 115200 değerlerini denedim ama login ekranı gelmiyor, eğer login olur ise, ardından sizden öğreneceğim ve switch'i sıfırlamama yarayacak kodları girebilirim.

Demek ki bu USB ile konsol bağlantısı atılmıyor diyerek Konsol to USB aparatı almaya niyetlendik zira bilgisayarda RS232 portu da yok ki normal konsol kablosu ile bağlantı kurabilelim. Bundan sonra da bu gibi durumlar başımıza gelir ise hiç uğraşmamak adına konsol bağlantısını USB üzerinden yapabilmek için bir aparat alalım dedik ama sizce hangisi sürücü sorunu çıkartmaz ve her switch'e uyumludur ve sorunsuzca konsol bağlantısı attırabilir? 

1'deki aparat mı (normal konsol kablosu+konsol to usb dönüştürücü)

yoksa

2'deki aparat mı (bir ucu konsol, diğer ucu usb kablosu) 

Ona göre birini sipariş edeceğiz ki ardından konsol bağlantısı atıp sizlerin de yardımı ile konfigüre edebilme safhasına geçebilelim.

Ekran Alıntısı2
Ekran Alıntısı
adsaa
fdfd
FFF
 
Gönderildi : 22/09/2021 13:27

(@serkanates)
Gönderiler: 1205
Üye
 

Aşağıdaki bağlantıyı inceleyin.

https://www.juniper.net/documentation/us/en/software/junos/junos-overview/topics/task/routing-engine-single-initial-configuration.html

Kabloların ikiside olur. Biz birinci seçeneğe benzer bir yapıyı kullanıyoruz. Çalışıp çalışmayacağına karar vermek zor, bu alacağınız donanımın windows sürücü desteği ile ilgili bir durum çünkü. Günü sonunda her 2 yöntemde size seri bağlantı sağlayacak.

Kolay gelsin.

 
Gönderildi : 22/09/2021 16:21

Paylaş: