Forum

Juniper EX2200 Swit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Juniper EX2200 Switch Ping Sorunu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,469 Görüntüleme
(@aytekinuzun)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Ana omurga switch olarak Juniper EX2200 kullanıyoruz. Üzerinde farklı Vlanlar mevcut. Sunucular farklı vlanda, istemciler farklı vlanda çalısıyor. İp bloklarıda farklı. Herşey normal çalışıyor fakat switche ping atamıyorum.

Sunucular ve switchler x.x.1.0/24 ağında
İstemciler x.x.2.0/24 ağında çalışıyor.
Switch ipsi x.x.1.10

x.x.2.0 ağındaki bir istemci x.x.1.0 ağındaki sunuculara ping atabiliyorken, x.x.1.10 switchine ping atamıyor.
İstemcinin ip adresini x.x.1.0 bloğuna çekince switche ping atıyor. İstemcinin ip adresi 2.0 ağındayken nasıl switche ping atabilirim? Hangi interface'e ip verip ekstra ne gibi komut girmem gerekli?

Switch arkasında bulunan Mgmt portundan switchin herhangi bir portu arasında kablo bağlantısı yaptığım zaman ping atabiliyorum. Bu switchlerde bu şekilde mi bağlantı yapmak gerekir switche ulaşmak için?

Gönderildi : 23/03/2021 09:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Gönderen: @aytekinuzun

Ana omurga switch olarak Juniper EX2200 kullanıyoruz. Üzerinde farklı Vlanlar mevcut. Sunucular farklı vlanda, istemciler farklı vlanda çalısıyor. İp bloklarıda farklı. Herşey normal çalışıyor fakat switche ping atamıyorum.

Sunucular ve switchler x.x.1.0/24 ağında
İstemciler x.x.2.0/24 ağında çalışıyor.
Switch ipsi x.x.1.10

x.x.2.0 ağındaki bir istemci x.x.1.0 ağındaki sunuculara ping atabiliyorken, x.x.1.10 switchine ping atamıyor.
İstemcinin ip adresini x.x.1.0 bloğuna çekince switche ping atıyor. İstemcinin ip adresi 2.0 ağındayken nasıl switche ping atabilirim? Hangi interface'e ip verip ekstra ne gibi komut girmem gerekli?

Switch arkasında bulunan Mgmt portundan switchin herhangi bir portu arasında kablo bağlantısı yaptığım zaman ping atabiliyorum. Bu switchlerde bu şekilde mi bağlantı yapmak gerekir switche ulaşmak için?

switchlere gw tanımlamamış olabilirmisiniz?

set routing-options static route 0.0.0.0/0 next-hop 172.16.1.254

gibi

Gönderildi : 24/03/2021 08:33

(@aytekinuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Aslında gw tanımlıydı. Switchi sıfırlayıp aynı komutları tekrar girince düzgün çalışmaya başladı. Anlamadım nasıl oldu ama çözüldü.

Teşekkürler

Gönderildi : 24/03/2021 09:03

(@vasviuysal)
Üye

Sanırım sadece mgmt interface için gw tanımlamışsınız öncesinde

Gönderildi : 24/03/2021 09:13

(@aytekinuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Ben bir de şunu öğrenmek istiyorum. Diyelim ki switchi sıfırladık ve sadece uzaktan yönetmek için ip adresi vermek istiyorum. Bu ip adresini mgmt (me0) portuna mı vereceğim? Yoksa default Vlana mı? Mgmt portuna ip verince araya kablo atmadan haberleşme gerçekleşmiyor diye biliyorum.

Gönderildi : 25/03/2021 09:09

(@vasviuysal)
Üye

Gönderen: @aytekinuzun

Ben bir de şunu öğrenmek istiyorum. Diyelim ki switchi sıfırladık ve sadece uzaktan yönetmek için ip adresi vermek istiyorum. Bu ip adresini mgmt (me0) portuna mı vereceğim? Yoksa default Vlana mı? Mgmt portuna ip verince araya kablo atmadan haberleşme gerçekleşmiyor diye biliyorum.

Bu sizin yapınza ve yapılandırmanıza bağlı mgmt portuna backbone üzerinden bir hat geliyor ise ona da verebilirsiniz veya vlan1 (yada hangi vlanı default kullanıyor iseniz ) ona da ip adresi vebilirsiniz.

MGmt portuda diğer portlar gibi kablo bağlı değil ise çalışmaz .

Gönderildi : 25/03/2021 09:19

(@aytekinuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Omurga Juniper ex2200 switche ilave olarak 2 tane daha aynı cihazdan  ekleyeceğim. Bu ilave cihazları default ayarlarda bırakmamın oluşacak trafik açısından bir sakıncası var mıdır? Örneğin benim yapımda statik ip kullanıyoruz. Defaultda dhcp açık olarak geliyorsa kapatmak gerekir mi? Kapatmazsak ağı etkiler mi hız konusunda?

Gönderildi : 25/03/2021 10:06

(@vasviuysal)
Üye

yapınızda vlan yapısı yok ise veya bu yeni switchlere gelen portu trunk değil de access olarak yapılandırıyorsanız direk herhangi bir ayar yapmadan kullanabilirsiniz tabii

Gönderildi : 25/03/2021 10:11

(@aytekinuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim ilginize. İyi çalışmalar

Gönderildi : 25/03/2021 10:13

Paylaş: