Forum

Spam lists den ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Spam lists den çıkma

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,166 Görüntüleme
(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member
Konu başlatıcı
 

Sayın yetkili,

 Reverse DNS kaydınız sistemimize girilmiştir.Reverse dns kaydinin girilmesinin amaci spam database tutan bazi serverlarin sizin ip adresinizi bloklamasini onlemek icin yapilan bir islemdir.www.dnsstuff.com adresinden dogru sekilde girilip girilmedigini kontrol etmelisiniz. Eger Error(hata)  olarak gorunen yer varsa bunun  anlami sizin web hosting  yaptirdiginiz yerde mail server icin kullanmis oldugunuz domaininiz icin telekomdan aldiginiz ip girilmemis demektir. Hosting firmasina statik ipnizi belirtmelisiniz.

www.dnsstuff.com adresindeki yukardaki spam database lookup kismina ipnizi girip gelen ekranda ilk satirda reverse dns kaydinizin girilip girilmedigini diger satirlarda ise sizin spam liste tutan  yerler tarafindan spam listeye düsüp düsmediginiz gorulmektedir. Kırmızı olarak isaretlenmis yerler var ise buralara mail atarak reverse dns kaydinizin girildigini belirterek spam listeden sizi çikarmalarini isteyiniz.

Blacklist, RBL gibi SPAM içerikli sorunlarınız için,
http://www.dnsstuff.com/tools/ip4r.ch?ip=   inceleyiniz.
Burada listelenmediğiniz halde farklı bir RBL’e ( gerçek zamanlı karaliste) girdiğiniz için mail atamıyor olabilirsiniz. Bunu MX (Mail Exchange) kayıtlarınızdan veya size gitmediğine dair geri dönen mailden görebilirsiniz.

Listelendiğiniz yerlere gerekli başvuruyu öncelikle sizin yapmanız gerekmektedir. Spam yaptığınızı iddia eden yer, yetkili olarak Türk Telekom’u görüyorsa aşağıdaki işlemleri inceledikten sonra [email protected] adresine mail ile başvurunuz.

Gerekli işlemleri ve kontrolleri yapmadan mail atmayınız. Bu durumda cevaplanmayacaktır.

1)    Spam yapmadığınızdan emin olmalısınız bunun için gerekli yazılımları yüklemelisiniz ve güvenlik önlemlerinizi almalısınız.
http://www.senderbase.org adresine bakarak IP niz üzerinden spam yapılıp yapılmadığını kontrol ediniz. Burada isteğiniz haricinde dahi olsa spam yaptığınız gözlemlenirse Türk Telekom olarak sizin adınıza bir çalışma yapmayacağımızı bilmelisiniz.

2)    Şayet mail sunucunuzun relay ve/veya Proxy özelliği açık ise ise bunu kapatmalısınız.
Gerekli bilgiyi
http://www.mail-abuse.com/an_sec3rdparty.html adresinden alabilirsiniz
Relay için http://www.abuse.net/relay.html adresinden son kontrolleri yapabilirsiniz.

3)    Mail sunucu kurulumu ile ilgili RFC (request for comment)leri inceleyip uygun TTL sürelerini belirlemelisiniz. RFC 2308 e göre minumum değerler 1-3 saatdir. 1-24 saat ise kabul edilebilir değerlerdir.

4)   Dinamik IP üzerinden e-posta sunucusu kurmayınız. Dinamik bloklar karaliste siteleri için güvenli kabul edilmemektedir. Bu sebepten dolayı karalisteye girenler için hukuki yaptırım yapılabileceğini bilmelisiniz.

Bu testleri yaptıktan sonra [email protected] adresine sorun yaşadığınız mail sunucusunun size geri dönüş yaptığı mail ve kayıtları ile birlikte, mail sunucunuzun IP’sini göndermelisiniz.

BUNLARI SAĞLAMAYAN MÜŞTERİLERİMİZİN MAİL HİZMETİ BİLGİ VERİLMEDEN ENGELLENEBİLECEKTİR.

Saygılarımızla

"Turk Telekom "

Eser hocaya teşekkür ediyoruz.

 
Gönderildi : 23/02/2008 20:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici
 

Ek bilgi için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz


http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/28/spam-mail-ve-rbl-realtime-blackhole-list-aras-ndaki-li-ki.aspx


 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 29/07/2010 14:04

Paylaş: