Forum

ISDN Nedir?
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

ISDN Nedir?

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
7,460 Görüntüleme
(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member
Konu başlatıcı
 

ISDN NEDİR?

Integrated Services Digital Network (Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi) sözcüklerinin başharflerinden oluşan ISDN; ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesinin sağlandığı bir haberleşme ağıdır. İletim kalitesi normal telefon hattından daha yüksektir. ISDN hata oranı düşük, güvenli ve geniş bir haberleşme imkanı sağlar.
ISDN hattında aynı anda 8 terminal cihazı bağlanabildiği halde bunlardan sadece 2 tanesi aynı anda kullanılabilmektedir. Eğer ISDN hattı üzerinden görüntülü telefon görüşmesi yapılmak istenirse kullanılabilecek cihaz sayısı 1'e iner, yani sadece görüntülü telefon cihazı kullanılabilir.
Eğer ISDN hattına ISDN uyumlu terminaller (telefon makinası, faks, bilgisayar v.b.) bağlayacaksanız yalnızca NT (Network Terminatörü) arabirim cihazı almanız yeterlidir. Eğer klasik terminalleri kullanacaksanız ayrıca bir de TA (Terminal Adaptörü) almanız gerekmektedir. NT cihazının Euro ISDN uyumlu olması gerekir.
Yeni geliştirilen BISDN (Broadband ISDN) teknolojisi ise, Frame Relay'a bir alternatif olarak düşünülebilir. ISDN kullanımı (özellikle evden kişisel bağlantılarda) önümüzdeki yıllarda çok daha fazla yaygınlaşacağa benzer.

ISDN hizmeti PA ve BA olmak üzere iki şekilde sunulmaktadır.

·         ISDN BA (Basic Access-Temel Erişim): Her biri 64 Kbps'lik 2 adet B (bilgi) kanalı ve 16 Kbps'lik bir adet D (işaretleşme) kanalı içermektedir.

·         ISDN PA (Primary Access-Çoklu Erişim): Her biri 64 Kbps'lik 30 adet B kanalı ve 64 Kbps'lik bir adet D kanalı içermektedir.

BROADBAND (GENİŞBAND) ISDN NEDİR?

ISDN PRI'dan daha büyük band kullanan ISDN servislere Genişband ISDN denir. Başka bir deyişle hızı 2 Mbit/s'den (2 Mbit/s hariç) başlayıp 1 Gb/s'e kadar olan ISDN servislerdir. Broadband ISDN denince akla özellikle bir teknoloji gelmez, sadece ATM gelir. ATM teknolojisi ISDN genişband'ta anahtarlama alt yapısı olarak kullanılır. Başka bir deyişle bir köprü düşünülürse bir bacağı darband ISDN, diğer bacağı ATM (Genişband ISDN)'dir.

ISDN KANALLARI

ISDN hatlarda kullanım amacı ve band genişliği farklı olmak üzere 3 iletişim kanalı mevcuttur. B, D ve H olarak bilinen bu kanallar ISDN abonesine uçtan uca sayısal iletişim ortamı sunar.

B KANALI

 • Ses, veri ve görüntü bilgisi verisi aktarımı için kullanılır.
 • Hata sezme, yeniden gönderme gibi işlevlere sahip değildir.
 • Full-duplex modda, senkron olarak 64kbps band genişliğine sahiptir.
 • IP, IPX gibi protokollerin paketleri bu ortamdan aktarılabilir.

Bu kanal üzerinden paket anahtarlamalı, devre anahtarlamalı ve yarı sabit bağlantı olan 3 farklı şekilde oturum kurulabilir.

D KANALI

 • İletişimden önce yapılan çağrıların yönetimi.
 • Full-duplex modda 16Kbps veya 64Kbps band genişliğine sahiptir.
 • Karşılıklı iki ISDN abonesi bağlantı için çağrı gönderir ve karşı taraf bunu kabul ederse, bilgi aktarımı için oturum kurulmuş olur.

H KANALI

 • B kanalından daha büyük band genişliğine sahiptir.
 • H0, H1, H2 ve H4 olarak adlandırılan 4 farklı türde H kanalı vardır.
 • H0, 384Kbps (6 tane B kanalı).
 • H1, 1.920 Mbps (30 tane B kanalı).
 • H2, 44.164 Mbps (690 tane B kanalı).
 • H4, 135 Mbps düzeyinde band genişliğine sahiptir. Full duplex çalışırlar.

ISDN'İN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NEDİR?

Avantajlar

 • ISDN çok yüksek veri tarnsfer hızını destekler (1 data kanalı için 64Kbps, 2 data kanalı için 128Kbps)
 • ISDN ile telefon görüşmesi yaparken Internet bağlantısı'nı da aynı anda kurabilirsiniz. ISDN Adaptörlerinin çoğu sizi dışarıdan gelen bir telefon olduğuna karşı uyarır ve bir "B" kanalını ses diğerini veri iletişimi için kullanmanızı sağlar.

Dezavantajlar

 • ISDN bazı bölgelerde mevcut değildir.
 • ISDN kurulum ve kullanımı istediğiniz özel konfigürasyonlara bağlı olarak çok pahalı olabilir.
 • ISDN tesisatı ve kurulumu zor ve zaman harcayıcıdır

 

TT A.Ş. 5 ilde ISDN BA (BRI) Hizmeti Vermeye Başladı

Türk Telekom ISDN'i (Integrated Services Digital Network) beş ilde kullanıma sundu. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya'da başlayacak olan ISDN hizmetinin kısa sürede yurt geneline yaygınlaştırılması planlanıyor. Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre bu hizmetin verilmekte olduğu santral sahalarında bulunan ve mevcut hatlarını ISDN'e dönüştürmek isteyenler ile yeni hatlarını ISDN BA (Basic Access) olarak almak isteyenlerin Türk Telekom Müdürlükleri'ne başvurması gerekiyor.
Türk Telekom yetkilileri 2 telekom hattı ücreti karşılığı yani 15 milyon liraya abone olunabilen ISDN BA'nın özellikle görüntülü haberleşme yapmak isteyenlerce yoğun talep gördüğünü belirttiler. ISDN ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki açıklamalardan alabilirsiniz:

ÜCRET TARİFELERİ VE TÜRKİYE'DE HANGİ BÖLGELERDE HİZMET VERİLİYOR?
ISDN BA hizmetinde bağlantı ücreti, aylık ücret normal telefon kontör atış periyoduna göre haberleşme ücreti alınır. Veri iletişiminde ise tarifesine göre ücret alınır.
http://www.telekom.gov.tr/tarifeler/isdn.html
(TT A.Ş. ISDN ÜCRET TARİFESİ)
http://www.telekom.gov.tr/isdn/isdn-liste.html ( TT A.Ş. ISDN BA VERİLEN BÖLGELER

ISDN Bağlantılarda Kullanılan Cihazlar

ISDN'in avantajlarından faydalanarak bir ağa bağlanabilmek için özel donanımlara ihtiyacınız vardır. Bu cihazlar çeşitli kategorilere ayrılırlar:

ISDN modemler olarak da bilinen Terminal Adaptörleri (TA)
ISDN TA'lar, ISDN hatlar üzerinde ISDN olmayan (TE2) cihazları kullanabilmeniz için EIA-232 sinyallerini ISDN sinyallerine çevirirler. Kısaca bu cihazın kullanılmasıyla bilgisayarlar ISDN hat üzerinden haberleşirler. TA'lar iç, dış ve PCMCIA kartlar şeklindedirler.

Network Terminator 1 (NT1) (Ağ Sonlandırıcı 1) Cihazları
NT1 cihazları telefon şirketinizin 2-per kablosunu ISDN cihazınızın 4 ya da 8 tel kablosuyla uyumlu hale getirir. NT1 cihazları bir adet U arabirim portuna ve ISDN hattınıza enerji verebilmek için bir adet de bütünleşik güç kaynağına sahiptirler.

Terminal Equipment (Terminal Donanımı) (TE)
TE terimi ISDN hatta takılabilecek her cihaz için kullanılır. İki adet özel TE kategorisi bulunmaktadır:

TE1: Bu terim ISDN arabirim standardını doğrudan destekleyen ve herhangi bir adaptöre ihtiyaç duymayan cihazlar için kullanılır. TE1 cihazlarına örnek vermek gerekirse; sayısal ya da ISDN telefonlar, sayısal faks makineleri ve içinde ISDN TA'lar ya da uzak erişim cihazları bulunduran PC'lerdir. Bu tip cihazlar ISDN ağına NT1 cihazı üzerinden doğrudan bağlanabilirler.

TE2: TE2, ISDN'e hazır olmayan ve bu işlemi gerçekleştirebilmek için ISDN Terminal Adaptörlerine (TA) ihtiyaç duyan cihazlar için kullanılır. Telefonlar, faks makineleri ve modemler bu sınıfa girer.

Network Terminator Plus (NT1 Plus) Aygıtları
NT1 Plus, NT1 ve TA cihazlarını tek bir cihazda birleştirirler. Bu ISDN olmayan TE2 cihazlarını ISDN hattınızda kullanmak istediğinizde yapacağınız en iyi seçimdir. Teknik olarak bir terminal adaptörü sadece sonlandırıcısız bir terminal adaptörüdür.


ISDN'in uçtan-uca-sayısal bağlantı şekli


ISDN NT1 CİHAZLARI

Ürün

Açıklama

ANTBA

Ascom NT1 Cihazı

NT300

FIC NT300 NT1 Cihazı

QNTBA

Quante ISDN NT1 Cihazı

QNTBA-I

Quante INTEGRAL-II NT1 Cihazı

SNTBA

Siemens NTBA NT1 Cihazı

 

 

ISDN TA (MODEM) CİHAZLARI

Ürün

Açıklama

141082

Zyxel Omni LCD

141087

Zyxel Omni TA 128

350110

Zyxel Omni LCD Plus

BIL 103-110

Billion BIPAC Dpassive Card with ISDN CARD

BIL 104-120

Billion Mini ISDN USB TA 128 CARD

 

 

TÜMLEŞİK ISDN CİHAZLARI

Ürün

Açıklama

3COM-O/C

3COM Office Connect ISDN LAN Modem

BIL 104-130

Billion External TA 128 2a/b Ports Card

RBEM56-100BTX

Xircom RBE-100BTX Carbus Eth. 10/100+56K+GSM+ISDN

SANTIS

Siemens Santis

 

 

Kaynak : www.isdnturk.com

 

 
Gönderildi : 23/02/2008 20:04

Paylaş: