Forum

Raid 6 | Raid 6 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 6 | Raid 6 çalışma | raid 6 yapılandırma | raid 6 disk yapısı|RAID 6 VS RAID 5

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
8,051 Görüntüleme
(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member
Konu başlatıcı

Raid 6, Raid 5 'e benzemektedir. Raid 6 ek olarak ikinci bağımsız parity şeması kullandığından ekstra bir fault tolerance sağlar. Raid 6 da  data bir sıra sürücü üzerine bir blok olarak yazılır ve ikinci bir parity tüm sürücüler için hesaplanır ve yazılır. Raid 6 oldukça yüksek data fault tolerance'ı sağlar ve birden fazla disk hatasında da çalışmaya devam edebilir.

Özetle:

Raid 6 da iki adet parity değer(raid 5 de bir adet oluşuyordu) farklı disklerde oluşturulur.

Raid 5'in minimum 4 disk ile yapılanı(3 disk ile de olabilir) ve 2 disk bozulsa bile çalışmaya devam edebileni diyebiliriz sanırım.

[img] [/img]

[img] [/img]

Aşağıda Raid 5 ile Raid 6 'nın tablolu karşılaştırması bulunmaktadır.

RAID 6 VS RAID 5  

In complex arrays (12-24 drives), RAID 6 applications would be a preferred choice due to the fact that Serial ATA drives used in the arrays have a lower duty cycle and may be more likely to fail in 24/7 or business-critical applications. In small arrays (4-12 drives), RAID 5 applications can quickly repair a failed drive and restore lost data-without taking down the array. It's perhaps the most cost-effective, fault-tolerant data protection solution currently available for small storage devices.

• Designed for tolerating two simultaneous HDD failures by storing two sets of distributed parities.

• Simplified hardware implementation
  • A matured industry standard

• For RAID 6, one needs a more complex system with a method for encoding, as well as XOR calculations. For that, one really needs hardware acceleration, otherwise the performance suffers.
  • Uses 2 drives for parity

• The risk of simultaneous drive failures grows in proportion to the drive array and can increase if customers purchase all of the disks in an enclosure at one time.
  • If the system finds a faulty sector on another drive during this degraded state (one drive down, spare drive being rebuilt), the RAID 5 system would be unable to restore the data onto the spare drive, resulting in data loss.

• Disk array consists of 12 disks or more

• Disk array consists of 10 disks or less

• Desktop: EnhanceRAID T8
  • Rackmount: EnhanceRAID R14; UltraStor RS16

• Desktop: EnhanceRAID T4HCR, T5,T8
  • Rackmount: EnhanceRAID R4,R6,R8; UltraStor RS8 or RS2080

Gönderildi : 10/11/2008 01:16

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Teşekkürler güzel bir karşılaştırma... Bence raid 5 yerine raid 6 yapın biraz daha maliyet artacaktır ama kafanız rahat edecektir emin olun... [:)]

Gönderildi : 10/11/2008 01:23

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Murat bey forumdan gördüğüm kadarıyla bu Acronis sertifikalarını almak için ismin Murat olması gibi bir ön şart mı var 🙂 ismi Murat olan daha kolay mı alıyor yoksa. Murat Güçlü de Acronis sertifikasına sahip o bakımdan.

Gönderildi : 10/11/2008 01:30

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

::))

Gönderildi : 10/11/2008 01:33

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Valla orasını bilmiyorum... Ben acronisi el üstünde tuttuğum için öğrendim sonra bir ara nette gördüm bir sınavı vardı bende girdim... Ama herzaman dediğim gibi sertifika ile olmuyor bu işler...

Sertifikalar giyisiler gibi;

"Ne elbiseler gördüm içinde insan yok, nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok..." Hz. Mevlana

Gönderildi : 10/11/2008 01:53

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Raid 6 bilgilendirmesi için teşekkür ederiz hocam eline sağlık.

Gönderildi : 10/11/2008 02:32

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

Hayır devam etmiyor.raid 5 de hata toleransı 1 disktir.Ama 3 disk raid 5 + 1 disk hot spare yaparsanız 3 diskten 1 tanesi bozulunca  hot spare devreye girer.hot spare bozulunca 2 disk ile veri bütünlüğü korunur.

Gönderildi : 04/07/2015 03:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Raid 6 yapısında iki disk kaybedersiniz, Raid5 yapısında tek disk, bu durumda R5 ile daha çok alan kazanırsınız.

Performans için ise;

R6 yazmada R5 e göre daha yavaş, okumada ise aynıdır, özetle R6, R5 e göre daha güvenli olmasına karşın daha düşük performans sunar. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/07/2015 20:37

Paylaş: