Forum

Hyper-V Hostlarda C...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Hostlarda CSV Volume Extend (büyütülmesi) Edilmesi.

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
520 Görüntüleme
(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Prod ortamda Hyper-V kullanan biri olarak sürekli olarak CSV volumelerde extend işlemleri yapıyorum. İhtiyacı olan arkadaşlar içinde bir blog post şeklinde paylaşmak istedim. Aşağıdaki adımlar ile kolay şekilde CSV volumelerinizi extend edebilirisiniz ;

1. İlk olarak hangi CSV volume mu expand edecekseniz kullanıdığınız Storage üzerinde bu CSV volume 'ün olduğu LUN'u büyütmeniz gerekiyor. Bu kullandığınız stroage a göre farklılık gösterebilir.
  2. Daha sonra CSV nin owner olan hosta bağlanıyoruz. Bunu aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Failover Cluster Manager üzerinden görebilirsiniz.csv_owner
  3. Bağlandığımız host üzerinde CMD yi çalıştırarak Diskpart yazarak Diskpart uygulamasınız çalıştırıyoruz.
  4. Sırasıyla aşağıdaki komutları kullanıyoruz.
  5. rescan diyerek storage üzerinden expand ettiğimiz LUN'nun tanınmasını sağlıyoruz.
  6. list volume diyerek clusterdaki volumeleri listeliyoruz.
  7. Expand edilecek olan volume'ü seçiyorum örnek select volume 3
  8. Volume seçildikten sonra extend komutu çalışıyoruz.
  9. Bu işlemlerden sonra CMD yi kapatabiliriz.
  10. Daha sonra Failover Cluster Manager üzerinden CSV volume mun disk boyutunu kontrol ediyoruz.

Umarım faydalı olmuştur.

Gönderildi : 03/12/2015 19:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bilgilendirme için teşekkürler Evren hocam.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/12/2015 21:48

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Teşekkürler hocam.

Gönderildi : 03/12/2015 22:19

Paylaş: