Forum

Bilgisayarların oto...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bilgisayarların otomatik kapanması için GPO ile Zamanlanmış görev tanımlama

35 Yazılar
13 Üyeler
1 Likes
6,513 Görüntüleme
(@SuleymanDemir)
Gönderiler: 2
New Member

Hocam merhaba,

Bu scripti kendi domainime uyarlayamadım.

Değişmesi gereken paremetreleri ve anlamladını söylerseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

@echo off

SCHTASKS /Create /RU SHUTDOWNUSER /RP Abcd1234 /SC DAILY /TN Kapat /TR "C:\windows\system32\shutdown.exe /s /t 015 /f /d P:02:04" /SD 07/01/2011 /ST 21:00:00

exit

Gönderildi : 03/02/2016 14:33

(@fatihozyalcin)
Gönderiler: 167
Estimable Member

Güzel bir Script teşekkürler Hocam.

Gönderildi : 03/02/2016 14:38

(@erdemarican)
Gönderiler: 2
New Member

Paylaşımınız için teşekkürler. Ek bir bilgi vermek istiyorum. Bilgisayarları kapatma yetkisi verdiğimiz kullanıcı için ayriyetten "log on as batch job rights" yetkisi vermek gerekiyor, en azından bende bu şekilde çalıştı, onun dışında zamanlanmış görevi başlatamadım. 

Gönderildi : 26/10/2016 17:04

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

scripti bizde çalıştırabildik evet "log an as batch job" yetkisi vermediğimizde çalışmıyor fakat bir tespitim daha oldu bilgisayarlar belli bir süre sonra uykuya geçince bu çalışmıyor , uyku modunu kapatmak zorundamıyım acaba çalışması için.

Gönderildi : 07/04/2018 17:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba

Değiştirmeniz gereken bölüm user ve şifre yani shutdowneruser yerine örnek kapat yada hakan yada admin, Abcd1234 yerine ilgili kapatma yetkisien sahip kullanıcı, ama sakın bunu domain admi yapmayın şifreyi görürler ondan en fazla local admin veya gpo ile makine kapatma yetkisine ahip bir kullanıcı tanımlayın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/04/2018 02:54

(@DenizVerman)
Noble Member

Merhaba

Değiştirmeniz gereken bölüm user ve şifre yani shutdowneruser yerine örnek kapat yada hakan yada admin, Abcd1234 yerine ilgili kapatma yetkisien sahip kullanıcı, ama sakın bunu domain admi yapmayın şifreyi görürler ondan en fazla local admin veya gpo ile makine kapatma yetkisine ahip bir kullanıcı tanımlayın.

hakan hocam merhaba kapat kullanıcısına default domain policy --- computer policies --- windows settings--- security settings-- local polices ---user right assigment--- shut down the system define policy tik atıp ilgili kapat kullanıcısınıda buraya ekleyince uyku moduna dahi geçse kapatma işlemini gerçekleştirdi.

Gönderildi : 09/04/2018 15:37

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Bence bu tur scriptleri kullanmayin, cunku microsoft clear password olan herseye karsi, o yuzden gpp icin patch yayinlamisti. 

GPP uzerinden scheduled  job yapin.NT AUTHORITY\SYSTEM, run whether useris logged on not, run with highest privileges . ordan da shutdown cagir 

Gönderildi : 17/05/2018 03:31
Cihan Kaya reacted

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Katılıyorum çok güzel bir tavsiye.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/05/2018 00:28

(@DenizVerman)
Noble Member

Bence bu tur scriptleri kullanmayin, cunku microsoft clear password olan herseye karsi, o yuzden gpp icin patch yayinlamisti. 

GPP uzerinden scheduled  job yapin.NT AUTHORITY\SYSTEM, run whether useris logged on not, run with highest privileges . ordan da shutdown cagir 

ferhat bey dediğinizi tam olarak nasıl yapacağız anlamadım.

Gönderildi : 28/05/2018 14:04

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Kapanacak bilgisayarlar uzerinde, Yeni Group Policy olusturun,ordan computer configuration, control panel setting, schedule task deyip ordan windows 7 ve sonrasi icin  schedule task olusturun, actions replace yapin- ordan yukardaki screen shotdaki gibi gerekli yerleri check et  ,NT AUTHORITY\SYSTEM olarak calisitir, trigger bolumunde hangi gunler , nezaman shutdown olacagini belirtin, action bolumunede, shutdown /r /f /t 0 girin, 

Gönderildi : 30/05/2018 05:31

(@FerhatIndi)
Honorable Member

duzeltiyorum shutdown /s /f /t 0

Gönderildi : 30/05/2018 20:05

(@balanar)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Hakan bey, zamanlanmış görev oldu..

Peki biz bunu istediklerimizden kaldırmak istersek nasıl yapacağız?

Gönderildi : 06/07/2023 18:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Oluşturduğun gibi silebilirsin;

schtasks /Delete /TN "<task folder path>\<task name>" /F

PS için;

Unregister-ScheduledTask -TaskName "<task name>" -Confirm:$false 

Gönderildi : 08/07/2023 16:09

(@savasboluk)
Gönderiler: 28
Eminent Member

bununla ilgili yıllar önce enerji tasarrufu yapmak için bi çalışma yapmıştım.

gui arayüzü olan bir program yazıp, gpo ile görev oluşturmuştum. mesai 17:30'da bitiyordu hergün 18:00de açık olan bilgisayarlarda bu program her zaman üstte olarak çalışıyor ve 30 dakika geriye doğru sayıyordu, aktif bir çalışma yapan kullanıcı var ise ekranda beliren bu uyarıya bilgisayarı kapatma butonuna tıklayarak programı kapatıyordu veya işlem yapılmazsa 30 dakika sonra pc kapanıyordu

ihtiyaç halinde program ve içeriği paylaşabilirim

Gönderildi : 02/01/2024 14:48

(@balanar)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Gönderen: @savasboluk

bununla ilgili yıllar önce enerji tasarrufu yapmak için bi çalışma yapmıştım.

gui arayüzü olan bir program yazıp, gpo ile görev oluşturmuştum. mesai 17:30'da bitiyordu hergün 18:00de açık olan bilgisayarlarda bu program her zaman üstte olarak çalışıyor ve 30 dakika geriye doğru sayıyordu, aktif bir çalışma yapan kullanıcı var ise ekranda beliren bu uyarıya bilgisayarı kapatma butonuna tıklayarak programı kapatıyordu veya işlem yapılmazsa 30 dakika sonra pc kapanıyordu

ihtiyaç halinde program ve içeriği paylaşabilirim

hocam çok güzel olmuş emeğinize sağlık, paylaşma imkanınız varsa rica ederim

Gönderildi : 02/01/2024 19:58

(@savasboluk)
Gönderiler: 28
Eminent Member

@balanar merhaba, hocam exe içeriğini bulamadım, dakikada değişiklik yapmak isterseniz bu şuan mümkün görünmüyor programın yeniden derlenmesi gerekiyor onun haricinde exe ve config bilgisi şurada;

Pc'lerin belirli saatten sonra otomatik kapanması.

Gönderildi : 04/01/2024 09:36

Sayfa 2 / 2
Paylaş: