Forum

Çözü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ÇözümPark Bilişim Portalı Profil Resmi Güncelleme 100×100 🙂

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
536 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Öncelikle profil resmi yapmak istediğiniz resminizi Paint veya benzeri bir resim işleme programı ile açıyoruz.

clip_image002

Resim formatı dikdörtgen, kare, yüksek çözünürlükte olabilir. Önemli olan bizim resmin tamamını değil sadece 100x100’ lük küçük bir alanda hangi bölümünün görünmesine karar vermemiz.

Mesela ben sadece omuz hizası ve üstünü istiyorum, yani yukarıdaki resmi komple eklersem 100×100 profil resminde hiç bir şey belli olmaz.

Bir örnek vermek gerekir ise, aşağıdaki profil resimlerinde yazarlarımız veya kullanıcılarımızın yüzü net bir şekilde görüşmektedir

clip_image004

clip_image006

clip_image008

Ancak aşağıdaki profil resimlerinde ise yazarımısın yüzü belli olmuyor, aslında onun kendisi olduğunu bir tek yine yazarımız biliyor J

Not; Bu bir tercih meselesi, yani siz aynı Ufuk’ ın yaptığı gibi karizma bir resim koyabilirsiniz. Konu resmin 100×100 olması, asıl mesele bu J

clip_image010

clip_image012

clip_image014

Peki konumuza geri dönekim. Ben resmimden kare olacak şekilde bir alan seçiyorum ;

clip_image015

Peki bu alanın kare olduğunu nasıl anlayacağız ? Aslında %100 kare olmasada bende olduğu gibi yüksek oradan kare olması resmi 100×100 olarak küçültünce bozulmasına engel oluyor. Misal ben mouse ile seçim yaparken alt bölümdende seçtiğim alanın boyutuna bakıyorum ( 1689×1681 ).

Bu yeterli yani illaki 1689×1689 olması için zorlamıyorum. Sonra CTRL+C ile kopyalıyorum, CTRL+N ile yeni bir paint sayfası açıp CTRL+V ile yapıştırıyorum

Sonra Resize bölümüne tıklıyorum

clip_image016

clip_image017

Ölçü birimini Pixels yapıp alttaki alana 100×100 yazıyorum ve bu resmi kayıt ediyorum ( not; resmi jpg olarak kayıt edin ). Eğer seçtiğiniz alan tam kare değil ise bendeki gibi 100×99 gibi bir rakam çıkar

clip_image018

Ama bu sorun değil, resim bozulmadan bunu düzeltebiliriz. 100×99 da istediğimiz bir çözünürlük değil bu nedenle “Maintain aspect ratio” kutucuğunu kaldırıp elle her iki alanada 100 ve yine 100 yazarak resmin gerçekten 100×100 olmasını sağlamış oluruz. ( not; resmi jpg olarak kayıt edin )

clip_image019

Eğer ilk resimden kare bir alan kesmemiş olsaydık 100×100 yaptığımız zaman resim aşağıdaki gibi dağılacaktı

clip_image020

Şimdi sıra geldi bu resmi portal üzerinde güncellemeye.

www.cozumpark.com, ardından profil sayfama ulaşıyorum

clip_image021

Ardından Avatar sekmesine geliyorum

clip_image023

Browse linkine tıklıyorum ve resmi gösteriyorum

clip_image025

Ardından İLK olarak “Güncelleştir” İKİNCİ olarak Sakla butonuna basıyorum ve 15Dk bekliyorum.

Hepsi bu.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2012 17:34

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

şimdi bunu okuyupta resmi değiştirmemek ayıp olur sanırım 🙂 

Gönderildi : 03/08/2012 17:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Evet ilk seni fark ettim zaten 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2012 19:53

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Birde yakışıklıdan ziyade güncel resim koyulsa süper olur. Etkinliklerde filan karşılaşıldığında kim kimdir daha kolay tanınır. Bazı arkadaşlarda profil resmi ile karşılaştığımızdaki hali bayağı fark ediyor. 🙂

Gönderildi : 03/08/2012 20:27

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Benim fotoğrafım 2008de eklemiştim. Hala değiştirmedim, tanınıyorum Uğur hocam 🙂  Hala gencim sanırım 🙂

Gönderildi : 03/08/2012 20:46

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Hakan Hocam ; paylaşım için teşekkürler.

Bir akşam kafayı bu işe fena takmıştım , yönlendirmeniz çok iyi olmuş 🙂

En kısa zamanda resmi güncelleyeceğim.

Selamlar.

Gönderildi : 05/08/2012 03:26

Paylaş: