Forum

Domain Controller -...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Controller - DC de Lokal Admin Yetkisi Verme - Add User As Local Administrator On Domain Controller

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,093 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Evet kulağa garip gelebilir, malum DC denince akla yerel kullanıcıların tutulduğu SAM db yerine gelen Active Directory Database' i için nasıl böyle bir eylem yapılır diye düşünebilirsiniz.

Ancak bu gerçek hayatta geçerli bir durumdur. Örnek vermek gerekir ise sahip olduğunuz fiziksel bir DC' yi sanallaştırmak istiyorsunuz ve bunun için sanallaştırma altyapınızda kullanılan uygulamanın servis hesabına DC için yetki vermelisiniz.

Yani sanallaştırma yöneticisi size diyor ki, arkadaşım VMADMIN isminde bir kullanıcı var bunu DC de lokal admin yap, yoksa ben sanallaştırma için oraya uzaktan agent yükleyemem vs. vs.

Peki Kobi lerde bu iş nasıl oluyor ? Her şeyi Administrator kullanıcısı ile yaptıkları için zaten böyle bir gereksinim olmuyor ama günün sonunda büyük yapılarda size bir gün böyle bir talep gelebilir sizde aşağıdaki bir komut ile bunu hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz

net localgroup Administrators /add domain\user

Örnek, yetki vermek istediğiniz kullanıcı "vmadmin" domain ise cozumpark

net localgroup Administrators /add cozumpark\vmadmin

Hepsi bu. İşiniz bittikten sonra tabiki kaldırmayı unutmayın

net localgroup Administrators /delete cozumpark\vmadmin

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/07/2012 17:59

(@ceyhuncamli)
Gönderiler: 184
Estimable Member

Elinize sağlık

Gönderildi : 13/07/2012 00:53

(@SerdarAKMAN)
Gönderiler: 3
New Member

Sürekli başka başka firmalara gidip muhasebe programımızı yüklerken karşılaştığımız,

Kaç kişi ye anlatıp ta anlaşılamadığım yada anlatamadığım şu local deki admin lik durumunu 

Terminalden iki satırlık komutla cmd yi farklı çalıştır deyip administrator yetkisi ile domain den local haklarını açıp kapatan sizlere

teşekkürlerimi sunuyorum.

(İki satırlık derken sakın küçümseme sayılmasın biz göremediğimiz bir virgül işareti için plc_s5 te iki haftamızı harcamıştık elin siemens çisi geldi yarım saniyede halletti....   Klavyede hızlı yazan değil doğru tuşa basan önemli 🙂 )

Tek kelimeyle Büyüksün ÜSTAD .... 🙂 

Gönderildi : 30/06/2013 05:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

işe yaramasına sevindim 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/06/2013 21:57

Paylaş: