Forum

outlook index içeri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] outlook index içeriğinin hızlı bir şekilde oluşturulması indexing speed is reduced due to user activity

70 Yazılar
26 Üyeler
2 Likes
19.2 K Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Rica ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2021 10:11

Burak Yılmaz
(@burakyilmaz23)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Hakan bey merhaba.Size teşekkür ederim sorunum bu güncelleme paketini kaldırınca düzeldi.1 haftadır test ediyorum hiçbir sorun yoktu.Taa ki düne kadar tekrar bozulduğunu fark ettim.Baktığım aynı güncellemenin otomatik tekrar yüklendiğini gördüm.Sadece bu güncellemeyi engelleyebilirmiyim olmuyorsa komple update'i nasıl durdurabilirim kullanıcılarımda.

Saygılar...

Gönderildi : 06/01/2022 08:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search adresine gidin.

Ardından aşağıdaki DWORD değerini oluşturun.

DWORD ismi: DisableServerAssistedSearch

DWORD değeri: 1

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2022 10:20

Burak Yılmaz
(@burakyilmaz23)
Gönderiler: 25
Eminent Member

@hakanuzuner Bunu yapmam güncellemeden bağımsız mı Hakan bey yani güncellemeyi kaldırmama gerek kalmayacak mı bunu yapınca ?

Gönderildi : 06/01/2022 11:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Güncelleme sonrasında.

Gönderildi : 06/01/2022 12:22

(@alikucuker)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Hakan bey merhaba daha öncede sormuştum tekrar tekrar sormak istemıyorum.. 

sadece sonu sormak istiyorum Sizin yonetici uyelerınızden Mehmet Said Yılmaz beyin dun paylaştıgı windows güncelleme ile ilgili haberi hakkında sorum olacak o sürüm bır cok kullanıcıda yuklu ama outlook arama sıkıntıs 2-3 kullanıcıda mevcut.. bu sorunun yeni gelen kb5008212 güncellemesinden olup olmadıgını nasıl anlarız.. 

Gönderildi : 07/01/2022 15:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Merhaba, benim uzmanlık alanım client sistemleri değil, ondan bu yama sonucunda oluşan bir eventID var mı bilmiyorum. Eğer bu yama sonrasında bu tür indeksleme ile ilgili bir olay günlüğü oluşuyor ise onu kontrol edebilirsiniz. Ancak bildiğim kadarı ile raporlanan bir şey yok.

Sizin durumunuzda ise benim buradaki index sıfırlama önerimi deneyebilirsiniz. Eğer bu çözmüyor ise genel diğer önerileri kontrol edin.

Ancak bu yamanın indexleri bozduğu kesin, belki sizin kullanıcılar henüz bunun farkında değildir.

Veya bu yamanın tetiklediği durum sizin istemcilerde yoktur. Örnek bir anti virüs, bir başka yamam, time zone ayarı, bir 3. parti driver, office sürümü, windows 10 sürümü gibi.

Gönderildi : 07/01/2022 15:35

(@erdoganbat)
Gönderiler: 61
Estimable Member

21.01.2022 tarihinde windows 11 yüklü olan bilgisayardada outlook arama problemi şikayet üzerine sıkıntı 19.01.2022 buğüne göstermiyor güncellemelere bakınca, 18.01.2022 sinde 3 adet güncelleme olmuş kb5008880,kb5009566,kb5007575 

Arama sıkıntısı windows 11 dede baş göstermeye başladı

Gönderildi : 21/01/2022 15:18

Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Gönderen: @hakanuzuner

Evet benim gibi 13Gb ve üzeri pst dosyası olan, sonra yerden kazanmak için bunu sıkıştıran ve bunun sonucu indexi bozulan bir insansanızbu post size ciddi bir zaman kazandıracaktır.

Öncelikle böyle büyük bir mail yığını içerisinde arama özelliğinin çalışmaması demek aslında sizinde çalışamıyor olmanız demektir. Bu nedenle sizde index’ i yeniden oluşturmak için gerekli ayarı yaptınız fakar ne zaman denetim masası altındaki index özelliklerine girseniz aşağıdaki gibi bir bilgi görüyorsunuz

indexing speed is reduced due to user activity

bu da gayet normal çünkü ben bu bilgisayarı yoğun bir şekilde kullanıyorum, aslında yoğun olmasa bile sistem pek çok şeye kafayı takıyor ve bu sürecin günlerce sürmesine sebep oluyordur.

Oysaki ben tüm disk aktivitelerine rağmen hızlı bir indeksleme istiyorum, bu nedenle kısa bir araştırma sonrasındas bu kontrolü devre dışı bırakmayı buldum, uyladım ve süper çalışıyor :)

Öncelikle Search servisini durdurun ve aşağıdaki kayıt defterinde değişiklik yapın

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\Gathering Manager

Altında bulunan “DisableBackoff ” değerini 1 yapın. Bunu yaparken eğer izin noktasında hata alırsanız bir üst klasör olan “Gathering Manager” bölümüne sağ tıklayın ve “Permissions” bölümünden önce dosya sahipliğini alın sonra kendinize full yetki verin, değeri değiştirin. Sonra search servisini bir kez daha çalıştırın ve aşağıdaki gibi gerçek zamanlı bir indexleme olduğunu göreceksiniz

huhu

Önemli Not; indeksleme işlemi bittikten sonra budeğeri tekrar sıfır yapmayı unutmayın, yoksa normal sürücü indeksleme işlemleri için bir hayli disk aktivitesi ile beraber çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Hocam merhaba,

Benim arama filtreleme kısmında sorunum var. Şöyle ki 2013 office yazılımımda tarih aralığı ile arattığımda; örneğin ilk aramada aralık 2021 ayının ilk 15 gün sonuçlarını, bazen sonraki aramalarda son 10 gün sonuçlarını, bazense sadece 1 2 adet sonucunu listeleme yapıyor. Aşağıya kaydırarak exchangeden mailleri yüklettiğimde 1 ay boyunca her gün olan postaları görebiliyorum. Sebep ile outlookun arşiv kısmını 1 yıl tutsun diye ayar yaptım. Son 1 yıl postalarını direkt görüyorum daha eskiler için daha fazla diyerek indirmem gerekiyor.

Registryde önerdiğiniz ayarı yapmadım. Son 6 ay postaları görünüyorken 1 yıla çektiğim için index'i tekrar başlattım ve bayağı bir fark yaşadım outlook indexlerinde. Fakat tekrar aralık ayı gelen mailleri görmek istediğimde garip sonuçlar alıyorum. Bu yöntem çözer mi acaba ? Registry bozmak istemiyorum da bir yandan :/

Gönderildi : 10/02/2022 12:16

(@sezginmehmet)
Gönderiler: 1
New Member

Gönderen: @hakanuzuner

Evet benim gibi 13Gb ve üzeri pst dosyası olan, sonra yerden kazanmak için bunu sıkıştıran ve bunun sonucu indexi bozulan bir insansanızbu post size ciddi bir zaman kazandıracaktır.

Öncelikle böyle büyük bir mail yığını içerisinde arama özelliğinin çalışmaması demek aslında sizinde çalışamıyor olmanız demektir. Bu nedenle sizde index’ i yeniden oluşturmak için gerekli ayarı yaptınız fakar ne zaman denetim masası altındaki index özelliklerine girseniz aşağıdaki gibi bir bilgi görüyorsunuz

indexing speed is reduced due to user activity

bu da gayet normal çünkü ben bu bilgisayarı yoğun bir şekilde kullanıyorum, aslında yoğun olmasa bile sistem pek çok şeye kafayı takıyor ve bu sürecin günlerce sürmesine sebep oluyordur.

Oysaki ben tüm disk aktivitelerine rağmen hızlı bir indeksleme istiyorum, bu nedenle kısa bir araştırma sonrasındas bu kontrolü devre dışı bırakmayı buldum, uyladım ve süper çalışıyor :)

Öncelikle Search servisini durdurun ve aşağıdaki kayıt defterinde değişiklik yapın

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\Gathering Manager

Altında bulunan “DisableBackoff ” değerini 1 yapın. Bunu yaparken eğer izin noktasında hata alırsanız bir üst klasör olan “Gathering Manager” bölümüne sağ tıklayın ve “Permissions” bölümünden önce dosya sahipliğini alın sonra kendinize full yetki verin, değeri değiştirin. Sonra search servisini bir kez daha çalıştırın ve aşağıdaki gibi gerçek zamanlı bir indexleme olduğunu göreceksiniz

huhu

Önemli Not; indeksleme işlemi bittikten sonra budeğeri tekrar sıfır yapmayı unutmayın, yoksa normal sürücü indeksleme işlemleri için bir hayli disk aktivitesi ile beraber çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Merhabalar Hakan beey,

Öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederiz. Bu çözüm ile çok kişi sorunlarını gidermiş durumda görünüyor. 

Benim şöyle bir sorunum var malesef 🙁 

belirttiğiniz gibi tüm işlemleri yaptım çok hızlı şekilde dizin ekledi tamamladı. sonrasında bu işlemi yaptıktan sonra 1-2 gün sonrasında outlook (2013) da bu işlemi yaptıktan sonraki mailleri aramalarda bulmuyor. belirttiğiniz işlemleri tekrar yaptığımda bulmadığı kısım için kısa bir dizin eklemesi yapıyor fakat ertesi gün tekrar yine aynı durum. Yeni bir .pst dosyası oluşturdum. onda da aynı durum. otomatik dizin ekleme yapmıyor aynı döngüyü sürekli manuel yapmak durumunda kalıyoruz. Konu hakkında desteğinizi rica ederim.

@hakanuzuner

Gönderildi : 17/02/2022 16:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Merhaba, ne yazık ki ben bu konulardan artık sıyrılmak istiyorum çünkü takip ettiğim bir konu değil. Eskiden bu işler daha basitti ancak çıkan pek çok yama ile işler çok değişti, ben de sunucu ailesine bakan bir danışman olarak office ve client tarafını takip etmiyorum bu nedenle ne yazık ki size yardımcı olamayacağım.

Gönderildi : 17/02/2022 18:23

Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Teşekkürler Hakan hocam, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/02/2022 10:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Rica ederim ama forumdaki tüm yazılanları okumanız yardımcı olacaktır eğer en son bir yama sorunu vardı ondan sonra bir yama çıktı ise artık takip etmediğim için bilemiyorum.

Gönderildi : 18/02/2022 11:06

Sayfa 4 / 4
Paylaş: