Forum

DAG Network Port Ne...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DAG Network Port NetworkCompression NetworkEncryption

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
640 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32960
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

DAG yapısındaki log shipping çalışma mantığı çoğu kez gözden kaçmıştır. Ancak farklı site yapısında çalışan DAG member sunucuların gerçekleştirmiş oldukları WAN trafiğini düşürmek için Riverbed gibi WAN optimizasyon cihazları kullanmak isterseniz bu durumda kullanılan port, sıkıştırma ve şifreleme konuları büyük önem kazanmaktadır.

Öncelikle varsayılan olarak kurulan DAG TCP 64327 nolu portu kullanır, datayı sıkıştırır ve şifreler. Bunlar gerçekten çok önemli özelliklerdir. Bu sayede bu datalar network üzerinde taşınırken izlenemez. Eğer aksi bir ayar yaparsanız yani şifreleme özelliğini kapatırsanız bu durumda network' ün dinlendiği bir ortamda tüm mail trafiğinizde izlenebilir.

Ancak yukarıdaki örnekte olduğu gibi bazı durumlarda şifreleme işini end point olarak wan optimizasyon cihazına bırakabilirsiniz. İlk bakışta zaten sıkıştırma yapan bir sistemin bu özelliğini devre dışı bırakarak başka bir cihaz üzerinden tekrar sıkıştırılması size garip gelebilir. Ama burada asıl olan sıkıştırma değil Exchange Server' ın yapamadığı ve Riverbed tarafından yapılan dedublication işlemi. Bu gerçekten %74 lere varan bir wan bant genişliği sağlamaktadır ( mevcut sisteminize göre ).

Bu durumda aşağıdaki komut setleri ile bu özellikleri kapatabilirsiniz

Set-DatabaseAvailabilityGroup -Identity <DatabaseAvailabilityGroupIdParameter> -NetworkEncryption Disabled

Set-DatabaseAvailabilityGroup -Identity <DatabaseAvailabilityGroupIdParameter> -NetworkCompression Disabled

Örnek

Set-DatabaseAvailabilityGroup -Identity DAG1 -NetworkEncryption Disabled

Set-DatabaseAvailabilityGroup -Identity DAG1 -NetworkCompression Disabled

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2012 17:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Teşekkürler Hocam,

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/02/2012 18:12

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Hocam bu faydalı bilgi için teşekkürler. Gerçekten çok büyük bir özellik. Riverbed cihazını bizde kullanıyoruz ve sağladığı WAN optimizasyonundan çok memnunuz.

Gönderildi : 21/02/2012 18:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32960
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Hocam bu faydalı bilgi için teşekkürler. Gerçekten çok büyük bir özellik. Riverbed cihazını bizde kullanıyoruz ve sağladığı WAN optimizasyonundan çok memnunuz.

Buğra daha senden ne bilgiler vardır da bir paylaşsan 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2012 01:01

Paylaş: