Forum

switch kablosal kit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] switch kablosal kitlenme hk

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,307 Görüntüleme
(@hamifilizoglu)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ağda bir kabloda sorun olduğunda bağlı olduğu tüm network kitleniyor o kabloyu bulana kadar çok zaman harcıyorum.
Bunu önleyecek bir sistem varmıdır.Switchlerde bu sorunu çözebilecek modeller varmıdır Hp markasında mesela.
Arızalı olan cihaz diğerlerini etkilemesin istiyorum.
Teşekkürler.

Gönderildi : 02/04/2021 16:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bu durumu devamlı mı yaşıyorsunuz? Fiziksel sorunlu kablo çok sık yaşanmamalı. 
Çok eski bir alt yapıysa yaşanabilir pek tabi kablo denilen şeyin de bir ömrü var. Zaman içerisinde ortamına göre değiştirilmeli.
Uzun metraj kablolarda fiziksel hasarı tespit etmek evet zordur bunun için dijital fonksiyonlar sunan daha pahalı cihazlar var. Fluke network cihaz ve kitlerine bakabilirsiniz.
Giriş segment üzerinde global switch markalarının çoğunluğunda fiziksel port kontrolleri vardır sinyal sorunlarında portu kapatabilir ancak omurga sınıfı da olsa sw bunu başaramayabilir sonuçta fiziksel sorunlar akımı sabit olmayan şekillerde bozabilir.
Haricen örnek bir konu;
HP Switch Series - Troubleshooting Switch Port and Interface Problems and Port Flapping (hpe.com) 
ve
https://sozluk.cozumpark.com/spanning-tree

yada sorunuzu daha net ayrıntılarla sormalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2021 20:40

(@hamifilizoglu)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz teşekkürler bilgi için.sorunlar genelde benim bilgim dışında elektrikçinin kablo çekmesi.jack sorunu veya bağlı cihazda kısadevre gibi sorunlar switch kitlenmesine sebep oluyor.böyle olunca switch kapat aç yapıyoruz veya tüm kabloları söküp hangisinin buna sebep olduğunu bulmak için teker teker takıp bakıyorum.

Gönderildi : 05/04/2021 00:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Sondan geriye işlemler için farklı düzeyde tester'lar kullanabilirsiniz.
Paylaştığım STP araştırınız.
Management sw'lerin consol'larından sorunlu port'lara dair daha ayrıntılı veri, check alabilirsiniz.
Markalara göre çeşitli tolerasyonlar uygulanabilir ancak fiziksel sorunlarda garantisi yok duruma göre omurga çökebilir dahi.
Yapı büyük, işlemler süreklilik arzediyorsa firma ile görüşüp elektrikçilerin network kablolama eğitimi almasını sağlayabilirsiniz. Süreklilik arzeden sorunu başından çözmek lazım değil mi.
Siz de bu tip yöntemleri kullanabilirsiniz.
switch üzerinde kullanılmayan portların tespiti hk. – Network Genel – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)
ip tespiti hk. – Network Genel – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2021 00:44

Paylaş: