Forum

switch üzerinde kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] switch üzerinde kullanılmayan portların tespiti hk.

12 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
1,140 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Mevcut network hattı daha önce zaman zaman yapılan yapılan değişiklikler nedeni ile yetersiz duruma gelmiş. Odaların yerleri değişmesinden yada kullanıcıların odaları değişmesi vb durumlardan dolayı odalarda bulunan network prizlerinden bazıları kullanılmıyor fakat bu prizlerden patch panel switch bağlantıları bulunduğundan switch üzerinden yeni bağlantılar yapılamıyor.
Sonuç olarak kullanılmayan hatlar yüzünden patch panel bağlantılarıda sw takılı olduğundan mevcut kapasite kullanılamıyor.
Sormak istediğim uzun süredir kullanılmayan switch portlarının (örneğin 1 aydan uzun süredir) üzerinden bu sürede data akışı olmayan portların tespiti yapılabilirmi ? Bu şekilde olan portlar kullanılmıyor diye belirlenip patch panel bağlantıları sökülebilir.
Dönüşümlü ve uzaktan çalışma olduğundan kullanıcılar mevcut bilgisayarlarını (hatlarını) düzenli olarak kullanmıyorlar.
Bu konuda nasıl ilerlenebilir, görüş ve önerilerinizi öğrenmek isterim.

Gönderildi : 05/11/2020 21:30

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bahsetmeyi unuttum sistemde HP yönetilebilir switchler kullanılıyor (Yönetimi bizde değil)

Gönderildi : 05/11/2020 21:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Daha önce de benzer bir envanter çalışması sormuştunuz sanırım. İhtiyaç duyduğunuz verinin doğru yöntemi oda priz ve patch panel numara, adreslenmesiyle birlikte yapılması olur. Daha önce yapılmış bir numaralandırma yoksa bunu bir şekilde yapmanız gerekir ileriye dönük. Gerekirse elektrikçiler ile yapıldığında önceki tablolarınızla birleştirdiğinizde ileriye yönelik kesin bir envanter elinizde olur. Akabinde hem rahatça patch panellerden kablo ayırabilir hemde switch ihtiyacı, yedekliliğini planlayabilirsiniz.

Direkt sorunuza ise sw'lerden direkt zaman bazlı rapor alamazsınız. Daha önce syslog ayarlanmışsa derleyip yorumlanabilir hale getirebilirsiniz. Yada mevcutları ve sw'leri restart eder port statistics takip edersiniz. 
Sw modellerinizi de yazmamışsınız. Yapınız büyük sanırım bunu network tarafıyla birlikte organize etmeniz kolaylık sağlar size.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2020 22:04

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Daha önce de benzer bir envanter çalışması sormuştunuz sanırım. İhtiyaç duyduğunuz verinin doğru yöntemi oda priz ve patch panel numara, adreslenmesiyle birlikte yapılması olur. Daha önce yapılmış bir numaralandırma yoksa bunu bir şekilde yapmanız gerekir ileriye dönük. Gerekirse elektrikçiler ile yapıldığında önceki tablolarınızla birleştirdiğinizde ileriye yönelik kesin bir envanter elinizde olur. Akabinde hem rahatça patch panellerden kablo ayırabilir hemde switch ihtiyacı, yedekliliğini planlayabilirsiniz.

Direkt sorunuza ise sw'lerden direkt zaman bazlı rapor alamazsınız. Daha önce syslog ayarlanmışsa derleyip yorumlanabilir hale getirebilirsiniz. Yada mevcutları ve sw'leri restart eder port statistics takip edersiniz. 
Sw modellerinizi de yazmamışsınız. Yapınız büyük sanırım bunu network tarafıyla birlikte organize etmeniz kolaylık sağlar size.

Merhaba İbrahim Hocam,

Bahsettiğiniz gibi daha önce bilgisayar envanter çalışması yapmıştık, kısmen tamamlandı ihtiyaç halinde güncelleştiriliyor ve takip ediliyor. Aslında benzer bir çalışmayı network tarafındada yapmak istiyorum. Fabrikalar ayrıldığından, birimler değiştiginden vs nedenlerden dolayı network altyapısında ve sistem odasındaki kabinde artık sorunlar oluşmaya başladı takip edilemiyor. Patch panel swith arasındaki kabloları daha derli toplu olması için değiştiriyorum. Bu esnadada kullanılmayan portlarıda belirleyip işlem yapmak istedim. Yerinde tespit bina ve oda dolaşarak kolay olmayacağından ve zaman alacağından dolayı daha pratik bir yol varsa denemek istemiştim. Belirtiğiniz gibi zamana bırakarak envanteri güncellemeye çalışacağım. 
Desteğiniz ve önerileriniz için teşekkürler.

Gönderildi : 06/11/2020 00:00

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Konu fiziksel malum. Diğer çalışmayla birleştirerek, port map'leri takibe devam ederek, şüpheli durumlarda odaları dolaşarak, tespit ettikçe panel tablonuzu güncelleyerek ve oda prizleri numaralayarak tek başınıza zaman içinde çözersiniz.
Kolay gelsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/11/2020 00:15

(@unalatasoy-2)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Hiç haz etmedıgım it işlerinden bırıde budur yerıne göre kısa sürüyor veya cok uzun kolay gelsın hocam .:)

Gönderildi : 21/12/2020 16:46

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Switchlerinizi SNMP protokolü ile belirli bir süre izleyerek bu durumu çok basitçe yönetebilirsiniz. Aşağıdaki başlıklar konu ile ilgili fikir verecektir.

bknz: https://sozluk.cozumpark.com/SNMP

bknz: https://www.cozumpark.com/community/network-4/37200/

ayrıca bknz: https://www.cozumpark.com/community/yazlm-4/cmd-ile-ping-attirmak/paged/2/#post-562312

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/12/2020 17:21

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bilgisayar envanterini kısmen toparladık, patchpanel kısmında kablo değişimi yaptık takibi daha kolay artık. Bununla birlikte envanter network için bir yazılım demosunu deniyorum.Networkteki tüm cihazların envanterini çıkarabiliyor ve daha detaylı bilgilerede ulaşabildim.Aynı zamanda network üzerindeki swtichlerde hangi portlar dolu ve hangi cihaz bağlı ve aktif, vlan bilgisi gibi değerlerede ulaşılabiliyor. Bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor şuan için.Yazılımı temin etme yoluna gittik, sorun olmaz ise lisanslı olarak kullanacağız.
Bu süreçte sistem odası ile olan eksiklerde tamamlanıyor o yüzden biraz rölantili gidiyor. Sistem odası ihalesi ve işlemleri bittikten sonra kalan eksiklere devam edeceğim.
@Serkan Ateş linkleri inceliyor olacağım, teşekkürler.

Gönderildi : 21/12/2020 19:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Hangi ürünü deniyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/12/2020 21:38

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Hangi ürünü deniyorsunuz?

Lansweeper

Gönderildi : 21/12/2020 21:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bildim, güzelmiş, kolaylıklar.

Artık alırsanız bir makalesini yazarsın 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/12/2020 22:13

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Bildim, güzelmiş, kolaylıklar.

Artık alırsanız bir makalesini yazarsın 🙂

👍

Gönderildi : 21/12/2020 22:36

Paylaş: