Forum

ip tespiti hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ip tespiti hk.

9 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
2,144 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Envanter çalışması yapmaya çalışıyorum. Fiziksel olarak tesbit ettiğimiz bilgisayar, yazıcı vs cihazları envantere kaydediyoruz ve isimlendiriyoruz. Genel olarak işlemleri tamamladık sayılır, ip taraması sonucu (Advantage IP Scanner) envantere aldıklarımız isimleri ile taramada bulunuyor.
Ayrıca envanterde olmayan sadece ip numaraları olan cihazlar networkte görünüyor. Bunlardan bazılarının arayüzlerine erişerek tespit ettim, 2 ad. arayüzü olmayan yada paylaşımı olmayan ip adresi mevcut. Bunlara ping ile erişim var fakat nedir bilemiyorum.
Bunlar nasıl tespit edilebilir acaba ?

Gönderildi : 14/07/2020 14:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bu tarz bilgiler açık olan port durumlarını göre genelde SNMP ile okunur. Programın tanımlayamadığı sistemler için saha turu gerekebilir.

Sağlıklı bir envanter için zaten eldeki tablo ise sahanın karşılaştırması olmazsa olmaz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/07/2020 15:20

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @www-rizasahan-com

Merhaba,

Bu tarz bilgiler açık olan port durumlarını göre genelde SNMP ile okunur. Programın tanımlayamadığı sistemler için saha turu gerekebilir.

Sağlıklı bir envanter için zaten eldeki tablo ise sahanın karşılaştırması olmazsa olmaz.

Zaten sıkıntı güncel envanterin olmayışı, güncellemek için bahsettiğiniz gibi sahada çalışma yapılıyor ve yakında tamamlanacak.
Fakat bahsettiğim gibi bazı cihazlara ulaşamadım.  Envanter için ilave olarak Spiceworks uda kullanmaya çalışıyorum.  
Önerebileceğiniz bu kapsamda programlar var mıdır ?

Gönderildi : 14/07/2020 15:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Bu çağda artık manuel kağıtla envanter tutmamak lazım 🙂 Bir entegre inventory yazılımını entegre ederseniz ilk oluşturmada kolay olur. Spiceworks, snipeit, lansweeper gibi uygulamalar değerlendirilebilir. Switch'leri de snmp girerseniz bir çok uygulamada port bilgilerini de dökebilirsiniz. Bulmada en kolay yöntem şudur. Cihazın MAC bilgisi alınır switch'lerden hangi portta olduğu bulunur akabinde bölge, kablo fiziksel takibi yapılır. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2020 18:56

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Network envanteri için başlangıçta switch port mapping uygulamalarından biri ile ilerlemeniz, sürecinizi hızlandıracaktır.

Port mapping için switchminer veya lansweeper port mapping tercih edilebilir.

http://switchminer.sourceforge.net/

https://www.lansweeper.com/feature/switch-port-mapping/

Envanterin tutulması için snipe-it open source tarafta işinizi görecektir.

https://snipeitapp.com/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2020 00:23

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
İbrahim Bey belirttiğiniz gibi manuel tutmamak lazım fakat bazı gereksinimlerden dolayı bu şekilde tutulması gerekiyor. Cihazın SW üzerinde hangi porta takılı olduğunu tespit ettik ve patch panel den bağlantısını kestik. Dönüş yapılmasını bekliyoruz...
Spicework'u kullanıyordum, Lansweeper ıda kurdum şuan taramada kullanıyorum.
Teşekkür ederim,

Gönderildi : 20/07/2020 14:55

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
switch kablo bağlantısını kestikten sonra çalışmayan cihaz için geri dönüş yaptıklarında hangi cihaz olduğunu öğrenmiş olduk. Envanteri buna göre güncelledik.

Gönderildi : 09/10/2020 10:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2020 14:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gönderen: @fatihvural

Merhaba,
switch kablo bağlantısını kestikten sonra çalışmayan cihaz için geri dönüş yaptıklarında hangi cihaz olduğunu öğrenmiş olduk. Envanteri buna göre güncelledik.

Envanter candır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/10/2020 15:01

Paylaş: