Forum

Bağlantı Sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bağlantı Sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
764 Görüntüleme
(@etcmobileapps)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Biz tesis olarak thin clientler ile uzak masaüstü bağlantısı yapıp satış programımızı çalıştırıyoruz.

Tesiste 9-10 adet switchimiz mevcut. 

Sıkıntı yaşadığım switchte ip adresimi 192.168.40.x olarak ayarladığımda server ip adresine uzaktan bağlanamıyorum ve diğer bilgisayarlarla haberleşmem olmuyor fakat 192.168.2.x bloguna geçtiğimde diğer tüm switchlerle, tesisteki kameralar vs. ulaşabiliyorum.

Uzak masaüstü ile bağlanmak istediğim adres : 192.168.40.5 (bağlantı başarısız ve diğer thin clientlerin iplerine ping atılmıyor)

192.168.2.x bloğunda ip verdiğimde laptoptan diğer switchleri, kameraları vs. görebiliyorum.

En sade bu şekilde anlatabildim. 

Switchi fabrika ayarlarına döndürmeyi planlıyorum. 

Bu konu 3 yıl önce 2 defa Emre Taner Çetinkaya tarafından düzenlendi

Gönderildi : 20/05/2021 16:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Yazdıklarınız dışarıdan bakan birisi için çok karışık ve yeterli detay içermiyor.
Broadcast trafik kaynaklı sorunlar yaşıyor olabilirsiniz ancak bloklar farklı muhtemelen vlan'lar ve trunk'lar vardır sizde kurcalarken bunları bozmuş olabilirsiniz. Öncelikle bütün sw'lerin yapılandırmasını önünüze dökerek yapıyı anlayarak ilerlemeniz gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2021 16:41

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba. Çözümsüz sorununuz kalmasın derken bunu kastetmemiştik 🙂 Emre problemin forum içerisinden çözülecek gibi değil, her zaman söylediğimiz gibi hem zaman değerli, hem @ibrahimyildiz nda dediği gibi bilgiler yetersiz.

Bence buralarda vakit kaybetme.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/05/2021 17:09

(@etcmobileapps)
Active Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes @ibrahimyildiz

Hızlı cevaplarınız için teşekkür ederim daha sade bir dille anlatmaya çalışacağım.

Biz tesis olarak thin clientler ile uzak masaüstü bağlantısı yapıp satış programımızı çalıştırıyoruz.

Tesiste 9-10 adet switchimiz mevcut. 

Bağlanılması gereken server ip adresimiz 192.168.40.5. Sıkıntı yaşadığım switchte ip adresimi 192.168.40.x olarak ayarladığımda server ip adresine uzaktan bağlanamıyorum ve diğer bilgisayarlarla haberleşmem olmuyor fakat 192.168.2.x bloguna geçtiğimde diğer tüm switchlerle, tesisteki kameralar vs. ulaşabiliyorum.

Uzak masaüstü ile bağlanmak istediğim adres : 192.168.40.5 (bağlantı başarısız ve diğer thin clientlerin iplerine ping atılmıyor)

192.168.2.x bloğunda ip verdiğimde laptoptan diğer switchleri, kameraları vs. görebiliyorum.

En sade bu şekilde anlatabildim. 

Bu ileti 3 yıl önce 4 defa Emre Taner Çetinkaya tarafından düzenlendi

Gönderildi : 20/05/2021 17:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Tamam yine de yazalım ama çözüm olmayacak baştan belirtelim.
Yazdığın ilk 2 satır hiçbir muhatap için önemli değil şuanda.
Peki bu ortamın kurulumu yapan, danışmanlık alınan bir firma yok mu? Çünkü yazdıklarınızdan network de çok zayıf olduğunuz anlaşılıyor. Aşağıda kısaca yazacaklarıma bakayım derken yapıyı ola ki bozarsan içinden hiç çıkılmayacak bir duruma düşersin ki fiber uplink'lerin olduğu 10 sw'lik ortamdan bahsediyorsun.
Sanırım win. nic den ip değiştirmekten bahsediyorsun. Şayet sw de bulunduğun portta vlan varsa ve yapılandırması önemli, tabi ki rast gele ip değiştirerek istediğin hedefe gidemezsin. Trunk, routing vs şunları şunları yapman lazım demek senin için risk içeriyor belki en olası çözüm omurga sw üzerinde boş bir port varsa kendi ucunu oraya taşı 🙂 muhtemelen bütün bloklara gidebilirsin ama uzaktan yapılandırmayı bilmeden bunları söylemek imkansız. Yani çalışan yapıya danışmanlık almadan müdahale etmemen tavsiye edilir. En azından portalda ki HP vlan makalesi ile mantığı öğrenerek başlayabilirsin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2021 18:19

(@etcmobileapps)
Active Member
Konu başlatıcı

Selam, sistemi kuran firma ile görüştüm. Çarşamba günü gelecekler. Kendim com portu ile bağlanıp fabrika ayarlarına aldım. Vlan yapmayı denedim ama yapamadım maalesef. Diğer çalışan switechlere baktım 4 VLAN vardı.

Satış Programı

Kamera

POS 

Yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum. Yine de yarın bir deneyip

192.168.40.5 için VLAN yapıp porta tanımlayıp bağlanmayı deneyeceğim.

Gönderildi : 24/05/2021 22:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

İşte deneyim olmadan canlı sisteme dokununca bu şekilde sonuç olması normal. En azından webden bakıp config'i dışarı yedek alsaydın denemelerden hızlı geri dönüş olurdu, firma için de sana anlatmalarına daha fazla vakit kalırdı. Bu da bir deneyim sonuçta aklında olsun. Her müdahaleden önce yedek almak lazım.
Alacağın danışmanlıkla yapıyı öğrenirsin, kurumun inventory, network map oluştururken de hpe config çalışarak zaman içinde herşeyi halledersin. Mevcutta yoksa cihaz yedekliliği sağlamak maksatlı aynı cihazlardan temin edersen kendine üzerinde çalışabileceğin demo ortam elde etmiş olursun.
Kolay gelsin.

Gönderildi : 24/05/2021 23:13

Paylaş: