Forum

Hp 1920s Vlan

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hp 1920s Vlan

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,607 Görüntüleme
(@ersin5)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Forti 40f üzerinden 1920s hp switche Vlan portu mevcut. Bu vlan portu üzerinden çıkan hat misafir hattı olarak kullanıyorum. Misafir hattını yayınını mikrotik cihaz üzerinden dağıtıyorum. Sorum şu?

Mikrotik üzerinde 2. Bir yayın yapmak istiyorum. İkinci bir vlan oluşturup. 

Mikrotik cihazın tek network girişi var.

forti üzerinde ikinci vlan oluşturup bu bu aynı vlani tek port üzerinden konuşturup mikrotik tarafından ayrı SSD ilere dağıtabilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 21/04/2021 21:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Doğru anladıysam sizin uygulamanız daha çok mikrotik tarafı ile ilgili yani elinizdeki cihaz yapabiliyorsa evet yapabilirsiniz. 
FG vlanid oluşturur sw de bunu görür fakat sizdeki microtikte ssid tanımında vlan id tanımı varsa olur başka port şart değil. Böyle bir yeteneği yoksa yalıtabilmeniz için ayrı port gerekirdi. Nasıl yaparım kısmında ise bunu mikrotik forumuna sormanız daha hızlı yanıt almanızı sağlar.

https://sozluk.cozumpark.com/vlan
https://www.cozumpark.com/hpe-officeconnect-1920s-switch-kurulum-ve-temel-vlan-ayarlari/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2021 00:22

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Mikrotik tarafı tamam aslında burada yapılması gereken tek şey şuan HP 1920S switch üzerinde Vlan olan porttan ikinci Vlani atamak.

Forti den ikinci bir Vlan oluşturdum. Mikrotik tarafında da karşılığı oluşturuldu.

Sadece arada ki HP switch den aynı port üzerinden bu vlanlari taşımak. 

Ama switch üzerinde bir türlü işlem sağlayamadım. 

Gönderildi : 22/04/2021 10:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O zaman makaleden faydalanabilirsiniz herşey orada gösterildiği gibi.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2021 16:03

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Bire bir yaptım ancak yine hiç bir şekilde çıkış alamadım maalesef İbrahim bey.

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Sizinle yaptığım işlemlerin de ekran görüntüsünü pa

vlansw

ylaşıyorum hatta

Gönderildi : 22/04/2021 18:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Burada anlayabildiğim kadarıyla vlanların hepsini dahil etmişsiniz mantığı karıştırmışsınız bence tagged konusunu bir okuyun. Şöyle olacak 1 porta ilk ssid için olanı, diğer bağlı porta diğer ssid için olanı taglayacaksınız.

Gönderildi : 22/04/2021 21:26

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

Fortigate tarafındaki port ve karşı switch ucu trunk olmalıdır. Fortigate 'in ilgili interface 'i altında 2 tane vlan açın, bu vlan id leri aynı şekilde karşı ucunu da ilgili iki vlan 'a tagged olarak tanımlamalısınız. 

Devamında Mikrotik 'in switch 'e saplandığı portuda her iki vlan a tagged olarak işaretleyin.

son olarak mikrotik üzerinde de fortigate 'te yaptığınız iki iki vlan 'ı tanımlayın. 

Ancak bu şekilde istediğinizi yapılandırabilirsiniz.

kolay gelsin,

yB

Gönderildi : 26/04/2021 23:46

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle açıklamalar değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ancak üzerine durabildim ve başarıyla yapmak istediğim işlemi yaptım ve sorun çözülmüş oldu. 

yaptığımı senaryo şöyle;  Fortiden Hp 1920s switche Vlan oluşturmak aynı zamanda bu Vlanları mikrotik Wifi cihazıma  karşılıklı Vlanlar atayarak Guest ve Yonetim SSID lerini ayırmak.

Hp switch in 24 portunu Trunk olarak ayarladım ve bu Trunk porta açtığım Vlanları üye yaptım. mikrotik tarafı zaten ayarlıydı sorun çözülmüş oldu. Yaptığım işlemleri ekran görüntüsü olarak aatıyorum.

Teşekkürler

vlan fortigate
vlan mikrotik
vlan hp switch

Gönderildi : 02/05/2021 17:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2021 10:36

Paylaş: