Forum

Hp 1810g FiberTrun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp 1810g FiberTrunk H.k

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@zekeriya_atak)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar;

2 sorum var. 

1. switch
configration yedek almak istiyorum. bir sorun çıktığında yada yeni
swiicth taktığımda tekrar ayarları yüklemek için. aşağıdaki resimde ne
yapmam lazım.

2. Benim switchler Backbone switche Cat 6 kablo ile bağlı. ben bunları fiber optik kablo ile değiştirmek istiyorum. 2 adet fiber girişi olduğundan dolayı 1 GBit yerine 2 portu da birleştirip 2Gbit veri çekmek istiyorum.bu işlemi neden yapmak istiyorum? çünkü ağda yavaşlama var. bu işlemler ağdaki yavaşlığı giderirmi? aşağıdaki resimde ne yapmam gerekir.

Değerli bilgilerinizden yararlanmak istiyorum Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 05/03/2014 13:36

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

merhaba arkadaşlar;

2 sorum var. 

1. switch
configration yedek almak istiyorum. bir sorun çıktığında yada yeni
swiicth taktığımda tekrar ayarları yüklemek için. aşağıdaki resimde ne
yapmam lazım.

2. Benim switchler Backbone switche Cat 6 kablo ile bağlı. ben bunları fiber optik kablo ile değiştirmek istiyorum. 2 adet fiber girişi olduğundan dolayı 1 GBit yerine 2 portu da birleştirip 2Gbit veri çekmek istiyorum.bu işlemi neden yapmak istiyorum? çünkü ağda yavaşlama var. bu işlemler ağdaki yavaşlığı giderirmi? aşağıdaki resimde ne yapmam gerekir.

Değerli bilgilerinizden yararlanmak istiyorum Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Hp Switch backup için tftp server kurulumu yapabilirsiniz. tftp32 internetten indirip windows platform için kurulum yapın daha sonra ip adresinden yedeğinizi ve update flash dosyanızı buraya gönderebilirsiniz.

Sanırım kenarda J9803A 24G switch kullanıyorsunuz orta ölçekli bir ürün backbone ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama sağlam bir topoloji için uplink portlarınızın fiber gitmesi çok yerinde olacaktır. Bahsettiğiniz dar boğaz bakır bağlı uplinklerden de kaynaklanıyor olabilir. Ama her zaman sistemin bütününe bakmakta fayda var die düşünüyorum. HP Procurve switchler gerçekten performanslı ürünler eğer ciddi bir yavaşlama var ise netwrokte pasif hatları incelemelisiniz. 

Bol Şans. 

Gönderildi : 05/03/2014 14:12

(@zekeriya_atak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ali hocam;

tftp değilde orada http diye bir seçenek daha var. Code yi seçip upload desem nasıl olur dosya şeklinde bilgisayarıma indiremezmiyim.Neden download değilde upload yazıyor hala onu anlamış değilim.

backbone olarak ta 5406 switch var. resimdeki 1810 switch sunucu ile backbone arasında ki swith. backbone ile client arasında ki switch de v1910 48 portlu switch. 2 swicth arasında fiber kablo var. ben 2. bir fiber daha bağlasam yavaşlık gider mi?

Gönderildi : 05/03/2014 14:36

(@aliselvi)
Reputable Member

HTTP olarakta bakcup alabilirsiniz browser security ayarlarınızı düşürün. Download sadece update ederken kullanıyor update manager kısmında. Upload yani cihazdan upload ediyorum anlamında kullanılıyor. Tasarımı yapan adamın kafa yapısı tamamen 🙂

Dediğim gibi uplink bağlantılarınızın fiber olması büyük avantaj sağlar. Eğer bir Kablolama yatırımı planınız var ise tüm toplojiyi gözden geçirin derim. 

Gönderildi : 05/03/2014 15:10

(@zekeriya_atak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam peki. backbone ile kattaki switch arasında bir adet daha fiber kablo taksam ikinci porta veri akışı  2 gbit olur mu. çünkü 4 adet kablo çekili sadece bir adet fiber kablo bağlı.

birde backup alırken aşağıdaki uyarıyı veriyor ben doğrumu alıyorum. orada hem code kısmı var hemde configuration kısmı var. hangisi ni seçmem daha mantıklı birde uyarı ne anlama geliyor hocam.

Gönderildi : 05/03/2014 15:30

(@aliselvi)
Reputable Member

hocam peki. backbone ile kattaki switch arasında bir adet daha fiber kablo taksam ikinci porta veri akışı  2 gbit olur mu. çünkü 4 adet kablo çekili sadece bir adet fiber kablo bağlı.

birde backup alırken aşağıdaki uyarıyı veriyor ben doğrumu alıyorum. orada hem code kısmı var hemde configuration kısmı var. hangisi ni seçmem daha mantıklı birde uyarı ne anlama geliyor hocam.

Bu ekrandan sonra size dosyayı nereye kayıt etmek istediğini sorması lasım. Web Browser'ın internet seçenekleri=Gelişmiş= Güvenlik=Şifreli sayfaları kayıt etme seçeneğinin seçili olduğundan emin olabilirmisiniz. genelde ordan yapıyor, olmaz ise mozillla ile deneyin bir kerede.

Hp Procurve J9803A Switchinizde LACP Küme prokotolü destekliyor switch(config)#interface e 25-26 lacp active komutu ile oluşturabilirisiniz.

Linkte bir örnek var bakabilirsiniz.

http://www.hp.com/rnd/support/config_examples/2524_lacp.pdf 

Saygılar. 

Gönderildi : 05/03/2014 17:03

Paylaş: