Forum

Procurve 2824 Vlan

Bildirimler
Hepsini Temizle

Procurve 2824 Vlan

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
505 Görüntüleme
(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hp procurve 2824 üzerinde vlan yapmak istiyorum. Vlan id tanımlayıp ilgili portları tagged yapmam yeterli midir? Bir de diğer procurve ler ile haberleşebilmesi için örneğin 24. portu untagged olarak mı yoksa no olarak mı ayarlamam gerekir?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 21/02/2014 14:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

yanlış hatırlamıyorsam vlan id tanımlayıp tag etmen yeterli. portlardan bir tanesini uplink port için untagged bırakırsın ve diğer switchlerle haberleşirsin.

dhcp vs varsa ortamda dhcp helper tanımlaması vs de gerekecek. yada access listler yazılabilir. 

Gönderildi : 21/02/2014 14:22

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Mumin Bey Merhaba,

1. switch de örn. vlan id 5, vlan id 10 şeklinde vlan gruplarını oluşturdum. Diğer switcher de ne gibi bir ayar yapmam gerekecek? 1. switch de ki vlan gruplarını bunlar görebilecek mi? Cisco da ki mantığı biliyorum fakat hp de durum biraz farklı sanırım. 

Gönderildi : 21/02/2014 14:41

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Mumin Bey Merhaba,

1. switch de örn. vlan id 5, vlan id 10 şeklinde vlan gruplarını oluşturdum. Diğer switcher de ne gibi bir ayar yapmam gerekecek? 1. switch de ki vlan gruplarını bunlar görebilecek mi? Cisco da ki mantığı biliyorum fakat hp de durum biraz farklı sanırım. 

Merhaba,

Uplink tanımlı bağladığınız portlarınız için port link-type trunk / port trunk permit vlan 5 to 10 şeklinde yapılandırmanızı yapın. Ayrıca vlan membersları ayrıca port bazında tanımlarını yaparsanız kim nerde bağlı cihazlar bunu bilirler.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 21/02/2014 19:04

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu işlemleri web arayüzünden yapabilir miyiz? Web arayüzünde sadece şu seçenekler var; No, tagged, untagged, forbid. 

Gönderildi : 24/02/2014 13:24

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://www.mustafakaya.com.tr/hp-procurve-switch-vlan-konfigurasyonu.html

bu dokuman size açıklayıcı olacaktır 

Gönderildi : 24/02/2014 13:28

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Vasvi bey,