Forum

networkte veri kayb...

Bildirimler
Hepsini Temizle

networkte veri kaybı sorunu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
367 Görüntüleme
(@ibryayla)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

network alt yapımız şu şekilde kullanıcılar internete bir router üzerinden çıkıyor  bu router bir binada veri kaybı yaşanan network başka bir binada router bulunduğu binadaki subnet de bir sıkıntı yok veri kaybı binalar arası veri akışında yaşanıyor. binalar arası fiber kablo var bu kablo fiber cat5 dönüştürücü ile çalışiyor.

sorunlu network olan binada çok sayıda kullanıcı var.  buradaki switchlerin  hiçbiri yönetilebilir switch değil. bütün kullanıcılar tek bir subnet üzerinde çalışıyordu. bu network de bulunan bir pc yada başka bir cihazın network üzerinde veri kayıplarına neden olduğunu düşündüm böyle düşünmemin sebebide bütün kullanıcıların portlarını söküp tek bir pc ile routera ping attığımda veri kaybı yoktu.  vlan oluşturup networkü ikiye bölerek sorunlu kısmı daraltıp ve bana  kesinlikle veri kaybı yaşanmayan başka bir subnet oluşturmaya çalıştım. 

bunun için bu networke bir adet hp procurve 2610 switch ekleyip burada yeni bir vlan oluşturup 20 bilgisayarı ayırdım aşağıdaki gibi ayar yaptım ama veri kayıplarım düzelmedi diğer vlan deki pcler yeni oluşturduğum vlana hala etkiliyor ve veri kayıpları devam ediyor  yaptığım ayarlarda mı bir sorun var  networkte başka bir sorun mu var bir türlü çözemedim ne yapmalıyım. 

snmp-server community "public" Unrestricted

vlan 1

name "DEFAULT_VLAN"

untagged 1-24,26-28

ip address 192.168.128.231 255.255.255.0

no untagged 25

exit

vlan 133

name "vlan133"

untagged 25

ip address 192.168.133.2 255.255.255.0

ip helper-address 192.168.133.21

tagged 26

exit

spanning-tree

Gönderildi : 05/10/2010 17:43

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

selam;

sw konfigürayonu ile sıkıntı yok. F/O convertor ile alakalı sıkıntı olabilir. Genelde problem çeviricilerle alakalı çıkıyor.

Gönderildi : 06/10/2010 11:56

Paylaş: