Forum

Server Alımı Hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server Alımı Hakkında

9 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
825 Görüntüleme
(@emrah3mr3)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli çözümpark ailesi,

işletmemiz için yeni bir server almayı düşünüyoruz. bu konu hakkında sizlerle istişare etmek istedim.

yaklaşık 45 adet bilgisayar mevcut, bunlar AD ye ekli

sistemde logo erp sistemi olucak

3cx sistemi, fortilogger, hyperv kurulu vs.

RDP servisinide aktif edicez 10 kullanıcılı (var olan sunucuda 10 kişiyi bağlayınca ram kapasitesi full işliyor oluyor.)

rack tipi sunucu, tabi ilerde işlemlerimizi büyütebiliriz düşüncesiyle hareket etmek daha uygun.

sunucu almış veya alacak olanlarda en azından yaşadıklarını aktarabilirseler iyi olur.

Gönderildi : 10/11/2020 13:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Seçimde ölçeklemeyle ilgili benzer sorular var öncelikle onlara bakarsanız fikir sahibi olursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2020 13:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle istediğiniz işlemler için stok ve uygun fiyatlı sunucu bulabilirsiniz. Bu noktada HPE bölümüne açmışsınız soruyu ama bence uygun fiyatlı herhangi bir sunucu alabilirsiniz. Çünkü çok büyük bir yapınız yok. Tam olarak merak ettiğiniz şey nedir?

Öncelikle aktif çalıştığınız bir bilgisayar firması var ise bu istekleri ona ilettiğiniz zaman size uygun 5 yıla kadar iş görecek bir donanım önerir, sonra bu donanıma benzer bir kaç teklif daha alıp en uygununu seçebilirsiniz. Ama unutmayın sadece iş donanım ile bitmiyor üstündeki sistemlerin taşınması ve kurulum önemli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2020 23:01

(@emrah3mr3)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner bey, sunucu şu ana kadar iyi devam ediyordu. ama rdp servislerini aktif edip 10 kullanıcı rdp servisi ile bağlandığında sistem üzerinde daha program çalıştırmadan kasmaya başladı server, programı (logo) çalıştırdıkları an neler olur siz tahmin edin.

Gönderildi : 14/11/2020 15:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda yeni bir donanım temin edin veya size tavsiyem bu hizmetler için yerel bir bulut sağlayıcısından teklif alın. Örnek sizin işinizi görecek bir sunucu teklifi isteyin, geçen forumda birisi istemişti benim arkadaşlarım iletti.

Diyelim 15.000USD; size 3 yıl götürecek. Aynı sanal makine ihtiyacı için yerel bir servis sağlayıcıdan teklif alın;

Bulutistan

FixCloud

TurkTelekom

Vodofone

Tukcell vb

Burada ayrıca yeni sunucu demek yeni OS; vm lisansı, backup için lisans derken bunun yerine sunucu kiralama ücretine lisans, artı yedekleme gibi hizmetleri almak için aylık diyelim 2500TL teklif aldınız. bunu 36 ile çarpıp toplam maliyete bakın

90.00TL etti, satın alma ne kadar? 120.000TL, ama dersiniz ki ya sunucu benim ise 3 değil 5 yıl kullanırım. Tamam bu durumda 60 ile çarpın

olası zamlarıda düşünüp 2500 ü 3000 yaparım bu durumda 180.000TL etti, hım sunucu daha mantıklı gibi? Peki sunucu için alacağınız ek lisanslar? Lisansları da ekledik peki elektirik? Malum bu sunucu "su" ile çalışmıyor, hem çalışması için elektirik hem de soğutması için elektirik onuda hesaplayın. Birde sizin ortalama %30 işiniz azalır çünkü sunucu yedekleme gibi temel hizmetleri devrettiğiniz zaman kullanıcılara daha çok zaman ayırıp kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz, mutlu müşteri her şeyden önemli. Kendinize geliştirebilir şirketiniz için yeni teknolojileri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Ama yok ben bir sunucu alırım 10 yıl kullanırım diyorsanız alın geçin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/11/2020 17:15

(@emrah3mr3)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

teşekkür ederim.

yani sunucu alıp uzun vadeli kullanmak daha mantıklı.

Gönderildi : 16/11/2020 13:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabiki karar sizin. Bence öyle değil ama sonuçta sizin şirketin dinamikleri farklı.

Gönderildi : 16/11/2020 14:01

(@emrah3mr3)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hocam şöyle bir ürün seçtik, neler söyleyebilirsiniz?

ÜRÜN : HP SERVER

1 adet : HPE P20174-B21 DL380 GEN10 1Xsılver 4210 10 core 1x32gb Nohdd 1x500w  (sunucunun kendi kasası)

(Proliant ürün gamının en yaygın ve beklentilere en esnek cevap veren ölçeklenebilir çözümler sunan sunucu ailesidir. İhtiyaca göre DL100, DL300, DL500 serisi olmak üzere geniş bir portföy sunmaktadır.)

1 adet:  Hpe P02492-b21 DL380 GEN10 XEON-S 4210 KIT İŞLEMCİ

2 adet : HPE P18422-B21 480GB 6G RI 2.5” SATA SSD  (DİSKLER ilerde ihtiyaç dahilinde arttırılabilir.)

1 adet : HPE P00924-B21 32GB 2RX4 PC4-2933Y-R SMART MEMORY   (RAM ihtiyaç dahilinde ilerde arttırılabilir.)

1 adet: HPE 865408-B21 500W FLEX SLOT PLATINIUM HOT PLUG POWER SUPPLY

Gönderildi : 20/11/2020 15:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Müşterime ok ama forumdan başkasının satacağı bir ürün için öneride bulunmak çok mantıklı değil 🙂 neden alacağın yere sormuyorsun?

Gönderildi : 20/11/2020 15:49

Paylaş: