Forum

RAID 5 Yapısında ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] RAID 5 Yapısında hata

8 Yazılar
3 Üyeler
3 Likes
432 Görüntüleme
(@tuncaypolat)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, HP P2000 SAS Storage cihazımız üzerinde 12 adet 600gb SAS diskimiz var ve RAID5 yapısı kullanıyoruz. Disklerden bir tanesi global spare olarak ayarlı. Disklerimizden birinde arıza oluştu ve global spare disk RAID5 yapısına dahil oldu. Arızalı disk için anlaşmalı firmamızdan disk gönderildi ve taktığımızda anlamsız bir şekilde, henüz bir işlem yapmadan kendiliğinden aşağıdaki gibi ayrı tek diskli VDISK RAID5 yapısı oluştu. Hatalı VDISK yapısı kendiliğinden oluşan ve sadece yeni taktığım 4 numaralı disk üyesi. Geriye kalan diskler sağlam görünen RAID yapımızda görünüyor zaten. Böyle bir şey kendi kendine nasıl olabilir? Log olarakta Vdiskin karantinaya alındığını ve vdisk yapısı tamamlandığında karantinanın kaldırılacağını belirtiyor. Ama bu kendiliğinden oluşan ve benim oluşturmadığım, taktığım diskin kendiliğinden oluşturduğu bir yapı.

1
2
3
4

Gönderildi : 01/02/2024 10:02

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

Problemin nedeni anlaşmalı firmanızın gönderdiği diskten kaynaklıdır. Bu disk daha önce bir yerde kullanılmış ve içinde metadata kaldığı için bunu getirmiştir. Normalde bu disk daha önce kullanıldığı yerde silinip o şekilde stok yapılıp gönderiilseydi sorun yaşamazdınız.

Bu yüzden anlaşmalı firmanızla görüşüp içinde metadata kalmamış ya da temizlenmiş bir diskin gönderimini isteyerek bunu sisteme ekleyin ve spare olarak atayın.

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/02/2024 15:06

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@h-koraygunduz kesinlikle sizin gibi düşünüyordum. Ama bir arkadaş, ben RAID yapılandırılmış DELL storage üzerinde bir disk söküp, başka RAID yapılı DELL 'e takıyorum sorun olmuyor deyince, kuşkuya düşmüştüm. Şimdi fiziki olarak takmış olduğum diski söktüm, RAID yapıp düzeldi. Firmadan yeni disk talep ettim. RAID yapısından sökülüp formatlanmayan hangi sunucu markası olursa olsun, bu sorun oluşur doğru mu?

Gönderildi : 01/02/2024 15:36

(@h-koraygunduz)
Üye

Selamlar;

Bu durum sunucu, storage ve diskin takıldığı controller, RAID tipi (Raid 1 vs Raid 5) vb. tüm şartlara bağlı olarak değişir. Hatta diskin içinde kalan Metadata durumuna göre bile değişir. Bu yüzden genel bir söylemle yaklaşmak zor. Ancak kullanılmış bir diski taktığınızda içinde bir RAID metadata bilgisi kalmışsa ve takıldığı yer daha önce aynı model bir sistemse getirebilir.

Bu durumun önüne geçebilmek için bir sistemden disk vb. sökmeden ya da bunu yedek parça haline getirmeden silinmesi doğru olacaktır. Ayrıca dataya erişemeseniz bile birine ait verilerin olduğu disk şuan elinizde. Bu da bilgi güvenliği açısından hoş bir durum olmuyor.

Dediğim gibi mevcut diski söküp, temiz bir diski takıp spare olarak atamanız sorununuzu ortadan kaldıracaktır.

Teşekkürler.

Bu ileti 3 ay önce H. Koray GUNDUZ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 01/02/2024 15:43

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@h-koraygunduz cevaplar için teşekkürler.

Gönderildi : 01/02/2024 16:17

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@h-koraygunduz çok garip bir şekilde, firmadan yeni disk geldi ve taktık gene aynı sorun oluştu. 4 numaralı slot boş bıraktığımda hiç bir hata yok, eski arızalı diski taktığımda sadece diskin arızalı olduğu görünüyor. Ama yeni geleni taktığımda paylaştığım gibi RAID5 yapısı yapıyor kafasına göre.

Gönderildi : 02/02/2024 13:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Storage'i restart prosedürü uygulayıp enerjisini kesip açıp deneyin derim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/02/2024 21:35

(@h-koraygunduz)
Üye

Selamlar;

Gelen diskte de aynı problem var. Bu sorun başka bir şekilde oluşması mümkün olan bir durum değil. Gelen diskler kullanılmış ve önceki Raid bilgileri silinmeden daha önce kullanıldığı sistemden sökülmüş. Lütfen aldığınız yerden bu diskleri sıfırlamalarını ya da kullanılmamış bir disk göndermelerini isteyin. Ayrıca bu şekilde bir diskle kesinlikle storage kapatıp açmayın., Açılışta MSA Controller boot sırasında bu problemli diskteki metadata okuyacağı için sorun yaratabilir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 03/02/2024 08:59

Paylaş: